Gå til innhold
Hundesonen.no

Pony, cob og full


Ia

Recommended Posts

Hei :)

Jeg lurer på om noen kan fortelle meg ca. hvor høy en hest må være over manken for å være pony, cob eller full?

Yndlingshesten min kommer til å bli rundt 150 cm, blir hun da cob? eller full?

Håper på svar :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei :)

Jeg lurer på om noen kan fortelle meg ca. hvor høy en hest må være over manken for å være pony, cob eller full?

Yndlingshesten min kommer til å bli rundt 150 cm, blir hun da cob? eller full?

Håper på svar :P

Hmm, vel det kommer litt an på bygningen hennes. Men mest sannsynlig blir hun nok en cob. Derimot hvis hun er veldig kraftig kan det hende hun må regnes som full. Hva slags rase er hun?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun er Curly :)

De varierer veldig i sørrelse og bygning, så det er ikke så lett å si noe ut ifra det.

Men her er et bilde av hvordan hun er som 5 måneder gammel, hvis det hjelper;

Ridetur2Januar09120.jpg

Her er et bilde av søsteren hennes, som ifølge hesteeier ligner veldig i bygning og størrelse;

post-807-1235440333_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du må nok dessverre bare vente og se. Jeg har vært borti at en fjording på under 150 er x-full, mens en fullblods på 160 er cob. Bygningen har veldig mye å si for størrelse om du tenker å kjøpe utstyr iallefall. Du kan jo høre med hesteeier om hvilken størrelse søsteren er? Om de lignet mye er det jo sannsynlig at de også vil bli samme størrelse som voksne:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En hest er enten ponny eller hest. Grensen går på ca 148cm i mankehøyde. Cob er en type hest. Irsk cob ( eller Tinker ) Welsh har også sin cob, og disse kan variere mellom små ponnier og helt opp i stor hest på over 160cm.

Det er bygningen som bestemmer om du kan kalle den en cob, hos Welsh er det avstammingen. Cob er en kraftig hest/ponny, mye hovskjegg og muskler.

Din curly er enten hest eller ponny, har ikke hørt om en curly som har gått som cob.

Men størrelsene i hesteutstyr går i pony, cob og full. Her må du nesten bare prøve deg fram. Kaldblodshester går ofte inn i både cob og full, mens min blanding på 150cm bruker cob i str. Pony er det stort sett bare de små ponnyene som bruker, blir de over ca 135 går de nok ofte opp på cob i str.

Håper det ble greit forklart.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg bruker full på mine kaldblodstravere, alle 3 de er hhv 148, 150 og 155 cm i mh og ganske forskjellige i grovhet. Full gir som regel en del innspenningsmuligheter, det er lettere å lage nye hull lengre inn enn å forlenge det som er for kort ihvertfall.. Jeg hadde heller kjøpt litt for stort enn litt for lite, men kommer an på. Jeg kjøper cob til mine som de bruker omtrent til de er to år, så går jeg over på full. Så hvis det ikke er store investeringen (eks hodelag) så hadde jeg kjøpt cob nå og byttet når hun blir større.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :)

Flordia (som babyen heter) er ikke veldig kraftig, og både mor og far (begge omtrent 148 i mankehøyde) går som cob. Florida kommer til å bli hakket større enn foredrene sine, men har lik kroppsbygning.

Dessverre flyttet søsteren i Tyskland som føll, så jeg vet ikke hvor mye oppdretter vet om henne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fin den var :-)

Er det kun en rase som har slike krøller?

Kjenner ei som har en Curly Coated Retriever og en krøllete hest, så om ikke det er flere raser enn Curly, så er det det hun har.

Ja, ikke sant ^^

Ja, det er bare de som jeg vet om :) Så morsomt å høre om fler, er så få av dem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, ikke sant ^^

Ja, det er bare de som jeg vet om :) Så morsomt å høre om fler, er så få av dem :P

Jammen i meg er de like også. Curlyen og Curlyen. Den du har på bildet og hunden som henne har, for det er ei brun ganske stor tispe. Hun er svensk (eieren) og bor i Norge, så jeg tror hesten står i Norge ett sted også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jammen i meg er de like også. Curlyen og Curlyen. Den du har på bildet og hunden som henne har, for det er ei brun ganske stor tispe. Hun er svensk (eieren) og bor i Norge, så jeg tror hesten står i Norge ett sted også.

Hehe :)

Ja, det kan godt henne. Det finnes rundt 20-30 i Norge, og Lene (som eier Florida) har 12 av dem. Resten må jo være et sted de og, så det kan godt være at en av dem er hos din venninne :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvordan er egentlig denne Curlyen, av gemytt og sånn. Og ikke minst hva pleier man å bruke de til, utenom at allergikere kan ri på dem ;)

De er utrolig skjønne!

De er utrolig snille :) Moren min, som ikke hadde vært i nærheten av hest på 34, hadde ingen problemer med å hjelpe Lene med å gi Probiotika til gårdens 4 år gamle hingst :P

De er utrolig glade i oppmerksomhet og kos :P

Siden de er så forskjellige i bygning og størrelse, er de veldig allsidige. Det kommer mer ann på hesten enn på rasen hva den kan brukes til :P Gårdens minste ponni blir brukt mest til kjøring, mens et av de solgte føllene (nå 5 år gammelt) har potensial til å bli en flott spranghest. De brukes mye til western, fordi det er en amerikansk hesterase.

Curlyen har også det flotte egentskapen, at de har opptill 4 gangararter, i tillegg til skritt, trav og galopp. Tølt, pass, foxtrot og running walk.

Så du kan egentlig finne nesten hva som helst innen curlyverden :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er utrolig snille :icon_redface: Moren min, som ikke hadde vært i nærheten av hest på 34, hadde ingen problemer med å hjelpe Lene med å gi Probiotika til gårdens 4 år gamle hingst :rolleyes2:

De er utrolig glade i oppmerksomhet og kos :)

Siden de er så forskjellige i bygning og størrelse, er de veldig allsidige. Det kommer mer ann på hesten enn på rasen hva den kan brukes til :lol: Gårdens minste ponni blir brukt mest til kjøring, mens et av de solgte føllene (nå 5 år gammelt) har potensial til å bli en flott spranghest. De brukes mye til western, fordi det er en amerikansk hesterase.

Curlyen har også det flotte egentskapen, at de har opptill 4 gangararter, i tillegg til skritt, trav og galopp. Tølt, pass, foxtrot og running walk.

Så du kan egentlig finne nesten hva som helst innen curlyverden :)

Hmm.. *tenke på til når jeg kan kjøpe hest selv*.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
    • Er hun trygg i bur? Hvis ikke ville jeg startet der, med å jobbe med burleker generelt og trygghet i bur, inne hjemme. Så gradvis flyttet buret ut i bilen (hvis det er tid, mulighet. Hvis ikke må du såklart bare jobbe med burlekene og tryggheten i bilen parallellt). Medisinering har definitivt noe for seg med det nivået av stress. Blir hun bilsyk så kan jo det også påvirke. Jeg ville prøvd noen av de klassiske beroligene feromonene, Adaptil, Chlomicalm etc.  Spennende, lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...