Gå til innhold
Hundesonen.no

En "gladsak"


Linda Marie

Recommended Posts

Skrevet

Har tidligere nevnt naboen vår (ja, med nabo mener jeg noen km i radius) som har en schäfer som konstant står i bånd. det er veldig sjelden den er løs, og når den er løs er den uten kontroll. I tillegg er den nå blitt ganske pubertal og utagerende mot andre hannhunder. Jeg og samboeren har forsøkt å hinte om at de gjerne må ta hunden med på tur sammen med oss. Og jeg har invitert de med i hundeklubben jeg er med i. Uten resultat.

Så til saken; igår hadde vi besøk av en kompis av oss. Han har flyttet inn i nærheten av oss. For å komme til oss, må han passere de med schäfer. Opp til oss gikk det greit. Men da han skulle hjem igjen kom schäferen løpende mot kompisen vår og hans hund. Kompisen vår har alltid sin i bånd, da den absolutt ikke liker andre hannhunder. Han ropte at de måtte få inn bikkja si, men eneste som kom løpende var datter i huset på 15. Ho klarte ikke å få kontroll på bikkja. Så det ble klinsj mellom bikkjene. Kompisen vår må gå mellom og skille to store bikkjer. Jentungen på 15 står og ser på og hylgriner. Kompisen vår ender opp med å bli bitt i fingeren av schäferen og bitt i låret av sin egen hund. Som han sa etterpå- at det må man regne med i en sånn situasjon.

Kompisen vår gikk da hjem med sin hund, og gikk opp for å snakke med eieren av schäferen. Han var ikke sinna, men ganske irritert. Ho jenta som hadde ansvar for schäferen ute, hadde ikke sagt noe til sin mor. Og moren brydde seg egentlig ikke. Kompisen vår fikk vente til far i huset kom hjem. *stønn*

Utover kvelden fikk han tak i far i huset. Han spurte hva i all verden de skulle med den schäferen? Joda, den var vakthund den. Det trente han den til... Men hvordan han trente da? Nei... Det kunne han ikke forklare helt.

Nå må jeg skryte av kompisen min. For i stedet for å bli rasende, slik jeg sikkert ville blitt, så forklarte han rolig at han kunne trene sammen med eier av schäferen. Så idag skal de to snakke sammen om hva som skjer videre. Så noe positivt kom det ut av denne situasjonen. Jeg krysser fingrene på at schäferen får mosjon og hodetrening som den trenger.

Kanskje en kommer lenger ved å telle til ti før en prater?

Skrevet

Ååh, jeg kjenner jeg vil... Arrgh! Schæferen ville nok ikke ha vært den eneste som hadde utagert den dagen... :wub:

Godt at han kompisen din muligens får naboen din til å "endre kurs" :wub:

Skrevet

Det der er imponerende altså. Jeg ville nok bare blitt fly forbanna og gått igjen... Hadde i alle fall ikke klart å holde hodet kaldt. :wub:

Men håper det ordner seg da. :wub: Og det ser det jo ut til nå.

Skrevet

Første tenker jeg :shocked: men så leser jeg ferdig og det blir jo faktisk bedre! :rolleyes:

Håper virkelig det kommer noe utav det og at eieren til Schæferhunden er motivert,og virkelig engasjerer seg i og få trent hunden sin.Må si det var fint at kompisen din var så kald og rolig at han fikk kommet frem til noe lurt.Kan tenke meg det er ikke noe gøy å måtte skille 2 hunder fordi den andre eieren ikke er tilstede,eller kompetent til å trå til.

Får håpe bittene hans ikke var så kjempe fæle da!huff!

Skrevet

Jeg er nok litt mer "småsinnet", - jeg synes fortsatt at eier av schæferen fortjente revs og kjeft huden full(uansett om jeg hadde telt til ti elelr hundre først) :)

Men utrolig at kompisen din klarte å beholde roen i en slik situasjon, det står det respekt av :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...