Gå til innhold
Hundesonen.no

Ville du ta så mye som mulig?


Carma

Recommended Posts

Guest Gråtass

Jeg ville i utgangspunktet ikke fått disse valpene jeg.. De ville ha "forsvunnet" før de rakk å se dagens lys.

Men hvis jeg først hadde fått dem og ikke avlivet nyfødte valper (jo, det er faktisk ett alternativ) så hadde jeg tatt akkurat det samme for de som andre tar. Jeg hadde ikke hatt vond smak i munnen og jeg hadde slettes ikke donert bort pengene. Det er ikke noe mindre arbeid med ett uøsnket kull enn et planlagt ett. Jeg ser ingen grunn til at jeg ikke skulle hatt like stor "lønnsomhet" på samme stykke arbeid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja... forskjellen ligger vel i det at man eventuelt er mot den "jeg har en liten søt hund, du har en liten søt hund. Vi lager valper og selger dem for så mye som mulig". Om man da er mot denne "målbevisste" avlen og plutselig havner med et valpekull man ikke har bedt om, men som man likevel skal selge (avlive friske valper er vel alternativet da...) så ville iallefall jeg føle at jeg gikk litt mot egne prinsipper og kanskje fått en litt vond smak i munnen...

For meg ville det blitt som å selge bestemors minkpels selv om jeg er grunnleggende uenig i pelsdrift. Tjene penger på ting man ikke er for selv.

Å ta penger for et godt planlagt og veloverveid kull blir noe annet. Hvorfor det er forskjell på prisen på forskjellige raser blir også en annen diskusjon...

Dette er det jeg er kraftig imot! Men hvis nå valpene først er der, av en eller annen merkelig grunn, så ville jeg tatt så mye som mulig for dem. Jeg er imot dumpingpriser på valper, bare fordi de ikke er reinrasa. Det skal koste litt å skaffe seg valp...det skal svi litt i lommeboka, så folk tenker seg litt om før de handler.

Jeg hadde ikke tenkt på egen profitt, men heller på at jeg ikke ville selge valpene billig, for å bli kvitt dem, eller fordi jeg tenkte at "de er da ikke så mye verdt fordi de er blandinger."

Jeg ville heller ha annonsert dem til en høyere pris, og så laget en kontrakt der det sto at kjøpesummen inkluderer forsikring i så og så mange år.. Da hadde jeg kanskje sluppet å få kommentarer om at jeg avler blandingshunder for å tjene fett på dem. Pluss at valpene da hadde blitt forsikra. Det er ikke alle som forsikrer blandingshunden sin...særlig ikke hvis de fikk den billig.

Jeg har sagt det mange ganger før.. Jeg er veldig imot blandingsavl. All avl skal være godt gjennomtenkt og planlagt, og kun mellom hunder av samme rase. Det er så mange raser å velge mellom, at alle burde finne "sin" rase uten de store problemene.

Avl på hunder av same rase burde også være godt gjennomtenkt, og med et mål for øyet.

Jeg er for strengere krav på avlsdyra på min rase.. En hp i junior/unghund eller en enslig rødsløyfe i Åpen klasse er et alt for enkelt krav.

Jeg er forresten imot pelsproduksjon også..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde jeg eid en chi tispe, og naboens cavalier gutt plutselig hang sammen med henne i et totalt uovervåket øyeblikk jeg ikke engang ante tispa hadde løpetid, så visst blomsterpotte hadde jeg sett en mulighet til å tjene litt penger! Jeg er blakk jeg, konstant i grunn, og det hadde virkelig vært kjerkomne penger.

Og piss meg i øret, gitt penger til donasjon liksom... Det får da være måte på til hederlighet :ahappy:

Nei, de pengene hadde fått bein å gå på om jeg ikke skulle gitt de bort til slike ting.

MEN, jeg hadde ALDRI bevisst vært skjødesløs med en løpetidstispe. Altså, jeg hadde gjort alt jeg kunne for å IKKE havne i den situasjonen. Men hadde hunden først blitt parret, så ja.. Da hadde jeg tatt det jeg kunne få for valpene.

Er nok såpass at jeg hadde tjent penger på bestemors gamle pels også jeg... De dyrene er allerede dævve faktisk. Men jeg er i mot pelsproduksjon uansett.

Tror jammen jeg har solgt en hundebok av en eller annen forfatter jeg ikke husker navnet på, men som anbefaler å henge bikkjene i strupebåndet for å få dem til å høre. Lurer på om jeg ikke tjente en 30-lapp på den boka også jeg. Selv om jeg absolutt ikke likte metodene i boka selv, og ALDRI hadde anbefalt dem til noen :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...