Gå til innhold
Hundesonen.no

Fritreninger


Maria

Recommended Posts

Skrevet

For første gang har jeg vært på agility fritrening, til nå har jeg bare trent organisert. Men jeg må si det ga mer frustrasjon enn glede/nytte for min del. Jeg kommer på trening i håp om å få kunne trene noen lunde alene på ting jeg har lyst til å terpe på og å trene på når vi ført har muligheten til å trene strukturert med våre egne innlæringsprinsipper. Men så var det nå sånn at på treninga (som egentlig da var en vanlig partitrening, men instruktørene kunne ikke komme) hadde jeg planer om å trene slalåm, felter, bytter (føring), altså delmomenter. Men ei annen på treninga ville trene hel bane (ei som vanlig vis tar mye plass og liker å snakke, for å si det sånn), helt greit for meg, men jeg ville ikke trene på den banen hun ville bruke. Allikevel skulle hun ha alle med seg og bygge bane. Siden jeg først hadde bygget ville jeg prøve et par runder. Midt i banen roper damen "stoooopp, se, det og det og det kunne du gjort anderledes". Det samme gjør hun neste runde også. Meget forstyrrende for meg.

Er det bare jeg som er sær, eller? Men jeg kjente jeg blei skikkelig forbanna over å få tips fra ei som er på samme nivå som meg uten å ha bedt om det. I tillegg til at vedkommende ikke lot meg trene i fred, hun kom bort flere ganger og begynte å kommentere da jeg trenge slalåm i en ende av hallen, og "tvingte" resten av de som var på trening til å bygge bane med henne. Samtlige andre på treninga jeg snakket med ville trene delmomenter, slik som meg, og var heller ikke interessert i noe organisert fra damens side. Det er mer enn nok av hindere å ta av, så det var ikke noe problem med tilgang på det. Men det var bare dette med at damen reagerte så veldig på at jeg ville trene alt på min måte i mitt tempo når jeg ville det som opprørte meg sånn. Det skal også sies at damen og jeg har helt ulike syn på innlæring, så for meg å ta imot råd fra henne blir som foreldre å ta imot råd fra barnehagetanten liksom... Hun er hyggelig, for all del, og mener alt godt, men, nei takk...

Poenget her er - hvordan organiseres fritreningene der dere trener, og hvor mye får dere "bestemme selv" av hva dere skal trene? Synes dere det er greit av meg å si ifra til damen at jeg faktisk ikke vil trene det samme som hun vil, og at jeg setter pris på om "vi får trene i fred"? :hyper: Jeg prøvde i og for seg å forklare det, men tror virkelig ikke det gikk inn.

Skrevet

En fritrening er en fritrening. :lol:

Vi pleier å ta en kjapp runde på hva folk trenger å trene på, og bli enige etter dette. På slike treninger er det viktig at folk respekterer hverandre og heller bytter litt på å trene. Hva med å foreslå at alle får 5-10 min hver, og kan trene på det dem vil. Hundene bør ha pause uansett. Om dere setter opp en hel bane, så er det fullt mulig å bare bruke deler til akkurat din trening. Synes det er litt respektløst å stanse deg i din trening. Du bør si i fra om dette. Ved neste trening, bare gjør det klart og tydelig at du er ikke intr å trene bane, du vil kun trene delmomenter. Hun kan ikke tvinge deg til å bygge bane om du ikke skal trene på den overhodet.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Godt å høre at det ikke bare er meg som er en sutrepetter, men at man faktisk kan forvente visse ting av en fritrening :D Takk for svar.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...