Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som glefser


Lasse C

Recommended Posts

Hei,

vi har en border collie tispe på et år, som har en dårlig atferd. Hun har begynt å knurre og glefse mot enkelte personer. De fleste går det helt bra med, men noen mennesker klarer hun rett og slett ikke. Bare knurrer, og om vi lar henne lukte og bli kjent med personen så begynner å glefse. Det ser ikke ut som hun faktisk vil bite, det ser heller ut som om hun prøver å skremme / advare.

Er det noen typiske årsaker / løsninger på slike problemer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det første du bør gjøre er å ta en tur til veterinæren og få dem til å gå igjennom hunden grundig. Slik atferd kan være smerterelatert. Få veterinær til å sjekke det meste: ører, tenner, hofter o.l.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Hei,

vi har en border collie tispe på et år, som har en dårlig atferd. Hun har begynt å knurre og glefse mot enkelte personer. De fleste går det helt bra med, men noen mennesker klarer hun rett og slett ikke. Bare knurrer, og om vi lar henne lukte og bli kjent med personen så begynner å glefse. Det ser ikke ut som hun faktisk vil bite, det ser heller ut som om hun prøver å skremme / advare.

Er det noen typiske årsaker / løsninger på slike problemer?

Om det er pga usikkerhet ville jeg forsøkt å ikke la noen få hilse på henne en stund framover. Oppsøk situasjoner hvor du treffer folk du prater med (gjerne lag et opplegg hjemme) Det er viktig at de som kommer ikke ser på henne eller klapper henne. Når hun forstår at disse menneskene faktisk ikke trenger ta på henne eller se på henne vil hun så smått begynne å søke fram og lukte (blir litt tryggere). Fortsett med å ignorere henne fullstendig en stund til. Et tips til er å trene på dette ofte, da forsvinner problemet fortere.

jeg vet det høres rart ut, men dette funker veldig bra på usikre hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Border collier er jo ofte ganske "lettsnappede" også, dvs de bruker fort tennene for å si fra om ting de ikke liker og (som du sier selv) for å "flytte på folk". Hvis de i tillegg har blitt usikre (pga dårlig sosialisering, dårlige opplevelser el.) og kanskje også nervøse er dette en dårlig situasjon.

Min bc skiller også veldig på folk og reagerer forskjellig. I mitt tilfelle går (heldigvis) dette i andre retningen, vi kan møte 50 forskjellige mennesker på tur i byen som hun går rett forbi og plutselig kan vi møte noen hun bare MÅ hilse på! Helt fremmede kan få henne jublende ellevill og opp på bakbeina... Skjer ikke så ofte, og det er for meg veldig tydelig når det kommer til å skje.

Jeg vet ikke hvorfor Buffy så gjerne vil hilse på noen få utvalgte fremmede, og jeg aner ikke hvorfor din hund er skeptisk ovenfor noen folk, men bcer generaliserer lite og må sosialiseres på alle typer av noe (altså er ikke et menneske et menneske og en hund en hund, viktig å møte høye, lave, tykke, tynne, med briller, med skjegg, med rullestol etc etc og samme med alt annet). Dessuten er de eksperter på å lære seg ting selv, på godt og ondt... Ikke umulig at hunden din har funnet ut at "dette er litt ubehagelig, jeg snapper for å få disse folka til å gå unna for det virket godt sist gang".

Skriv gjerne mer om hvilke situasjoner dette oppstår i og hva dere gjør/hvordan dere reagerer. Vi jo tro at hunden din gir masse signaler før den kommer så langt at den knurrer/glefser.

Edit: Så nå at dette har blitt lagt ut for ei god stund siden, så kanskje ikke så relevant lengre... Jæhjæh...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke som jeg kan se. Du vil få beskjed hvis en tråd fjernes, med mindre du åpenbart er en spam-bot. Simira med Moderatorhatt
    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...