Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som glefser


Lasse C

Recommended Posts

Hei,

vi har en border collie tispe på et år, som har en dårlig atferd. Hun har begynt å knurre og glefse mot enkelte personer. De fleste går det helt bra med, men noen mennesker klarer hun rett og slett ikke. Bare knurrer, og om vi lar henne lukte og bli kjent med personen så begynner å glefse. Det ser ikke ut som hun faktisk vil bite, det ser heller ut som om hun prøver å skremme / advare.

Er det noen typiske årsaker / løsninger på slike problemer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det første du bør gjøre er å ta en tur til veterinæren og få dem til å gå igjennom hunden grundig. Slik atferd kan være smerterelatert. Få veterinær til å sjekke det meste: ører, tenner, hofter o.l.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Hei,

vi har en border collie tispe på et år, som har en dårlig atferd. Hun har begynt å knurre og glefse mot enkelte personer. De fleste går det helt bra med, men noen mennesker klarer hun rett og slett ikke. Bare knurrer, og om vi lar henne lukte og bli kjent med personen så begynner å glefse. Det ser ikke ut som hun faktisk vil bite, det ser heller ut som om hun prøver å skremme / advare.

Er det noen typiske årsaker / løsninger på slike problemer?

Om det er pga usikkerhet ville jeg forsøkt å ikke la noen få hilse på henne en stund framover. Oppsøk situasjoner hvor du treffer folk du prater med (gjerne lag et opplegg hjemme) Det er viktig at de som kommer ikke ser på henne eller klapper henne. Når hun forstår at disse menneskene faktisk ikke trenger ta på henne eller se på henne vil hun så smått begynne å søke fram og lukte (blir litt tryggere). Fortsett med å ignorere henne fullstendig en stund til. Et tips til er å trene på dette ofte, da forsvinner problemet fortere.

jeg vet det høres rart ut, men dette funker veldig bra på usikre hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Border collier er jo ofte ganske "lettsnappede" også, dvs de bruker fort tennene for å si fra om ting de ikke liker og (som du sier selv) for å "flytte på folk". Hvis de i tillegg har blitt usikre (pga dårlig sosialisering, dårlige opplevelser el.) og kanskje også nervøse er dette en dårlig situasjon.

Min bc skiller også veldig på folk og reagerer forskjellig. I mitt tilfelle går (heldigvis) dette i andre retningen, vi kan møte 50 forskjellige mennesker på tur i byen som hun går rett forbi og plutselig kan vi møte noen hun bare MÅ hilse på! Helt fremmede kan få henne jublende ellevill og opp på bakbeina... Skjer ikke så ofte, og det er for meg veldig tydelig når det kommer til å skje.

Jeg vet ikke hvorfor Buffy så gjerne vil hilse på noen få utvalgte fremmede, og jeg aner ikke hvorfor din hund er skeptisk ovenfor noen folk, men bcer generaliserer lite og må sosialiseres på alle typer av noe (altså er ikke et menneske et menneske og en hund en hund, viktig å møte høye, lave, tykke, tynne, med briller, med skjegg, med rullestol etc etc og samme med alt annet). Dessuten er de eksperter på å lære seg ting selv, på godt og ondt... Ikke umulig at hunden din har funnet ut at "dette er litt ubehagelig, jeg snapper for å få disse folka til å gå unna for det virket godt sist gang".

Skriv gjerne mer om hvilke situasjoner dette oppstår i og hva dere gjør/hvordan dere reagerer. Vi jo tro at hunden din gir masse signaler før den kommer så langt at den knurrer/glefser.

Edit: Så nå at dette har blitt lagt ut for ei god stund siden, så kanskje ikke så relevant lengre... Jæhjæh...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...