Gå til innhold
Hundesonen.no

Karaktertest - aldersbestemt?


ann.myaussies

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

har forsøkt å finne ut om det er begrensning på alder for å ta karaktertest? Må KT tas innen hunden er fyllt to år? *lurer*

Det er vel karaktertest som er kravet for å delta på bruksprøve, ikke sant?

Skrevet
Hei,

har forsøkt å finne ut om det er begrensning på alder for å ta karaktertest? Må KT tas innen hunden er fyllt to år? *lurer*

Det er vel karaktertest som er kravet for å delta på bruksprøve, ikke sant?

tror hunden må være over 9 mnd og under 4 år

Skrevet

Nedre aldersgrense er 10 mnd og det er ingen øvre aldersgrense. Du må ha bestått k-test (eller lignende) for å få starte i bruks ja, med mindre hunden er født før 30.6.2002

Skrevet

Kan jeg få slenge på et spørsmål her? Hvordan er karakterskalaen på den svenske karaktertesten? For å si det på en annen måte: Er 2 en veldig dårlig karakter? Noen som vet?

Skrevet
Kan jeg få slenge på et spørsmål her? Hvordan er karakterskalaen på den svenske karaktertesten? For å si det på en annen måte: Er 2 en veldig dårlig karakter? Noen som vet?

Det er umulig å si. For det første kommer det an på hvilket moment det er snakk om. Jeg vil si at å ha 2 på skudd er mye bedre enn 5 for de fleste, mens andre vil heller ha 5 på lekelyst enn de vil ha 2.

Om 2 på f.eks lek er bra eller ikke er opp til en selv å bedømme. For en førerhund er det kanskje bra om hunden ikke har så mye lek, mens for en brukshund ønsker man høyere enn 2.

Skrevet

Det er den svensk funksjonsanalysen som gir tittelen KORAD ikke sant? Oppdretteren til hovawarten min hadde med henne på noe sånn og fikk henne korad, men jeg husker jammen ikke helt hva det het.. :icon_confused::icon_confused: Og så hadde jeg henne med på k-test her hjemme i Norge

Skrevet
Det er den svensk funksjonsanalysen som gir tittelen KORAD ikke sant? Oppdretteren til hovawarten min hadde med henne på noe sånn og fikk henne korad, men jeg husker jammen ikke helt hva det het.. :icon_confused::icon_confused: Og så hadde jeg henne med på k-test her hjemme i Norge

Funksjonsanalyse (som vi har i Norge) er ikke helt det samme som korning. Det er den svenske korningen som gir tittelen KORAD om hunden består.

Edit: Funksjonsanalysen i Norge er åpen for alle raser, mens den svenske korningen kun er åpen for (i hvertfall er det bare de som kan få tittel) brukshundrasene til SBK.

Skrevet

Akkurat på K-testen så vil man vel ha 5 på skuddet, det er på MH man vil ha 1 eller 2.. 5 på k-test er

Skuddfast helt uberørt eller små oppmerksomhets signaler

Mens 1 er

Skuddredd viser momentan flukt eller går rett i passivitet

Det var ihvertfall det når vi gikk k-test i 2007 :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...