Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken børste bør jeg bruke?


Synnikken

Recommended Posts

Skrevet

Heisann, Jeg har da en kattepus ved Navn Reidun.

Hun er nå seks år gammel og etter som jeg har merket så blir pelsen bare mer og mer fyldig etterhvert så "skogskatten" blir eldre. (hun er halvt skogskatt) Merket på de siste to årene at hun får baller av pels bak og nedenfor ørene, dette ender jo opp med at jeg må klippe de vekk. Noe som igjen gjør henne skallet på halve siden av hodet og mister sitt "løvemanke" preg. :P

Noen tips til hvilken type børste jeg må bruke på den pelsen bakom og nedenfor ørene? Vil gjerne bli flinkere å børste hele pusen for å ta noen skikkelig pene bilder a henne.. Noen tips til type børste?

Edit: Det med at pelsen til skogskatten blir fyldigere vet jeg ingenting om, det er bare noe jeg har blitt fortalt :)

Skrevet
Heisann, Jeg har da en kattepus ved Navn Reidun.

Hun er nå seks år gammel og etter som jeg har merket så blir pelsen bare mer og mer fyldig etterhvert så "skogskatten" blir eldre. (hun er halvt skogskatt) Merket på de siste to årene at hun får baller av pels bak og nedenfor ørene, dette ender jo opp med at jeg må klippe de vekk. Noe som igjen gjør henne skallet på halve siden av hodet og mister sitt "løvemanke" preg. :wub:

Noen tips til hvilken type børste jeg må bruke på den pelsen bakom og nedenfor ørene? Vil gjerne bli flinkere å børste hele pusen for å ta noen skikkelig pene bilder a henne.. Noen tips til type børste?

Edit: Det med at pelsen til skogskatten blir fyldigere vet jeg ingenting om, det er bare noe jeg har blitt fortalt :ahappy:

Jeg har også langhårskatter. Jeg kjøpte en børste fra dogman på en sportsbutikk, den er grå og rosa/rød med gummi grep. Man kan trykke inn to knapper, så går piggene på børsten inn i børsten og hårene detter av. Da slepper man at man må pirke av alle hårene :D Jeg synes den e kjempebra! :D

Skrevet
Jeg har også langhårskatter. Jeg kjøpte en børste fra dogman på en sportsbutikk, den er grå og rosa/rød med gummi grep. Man kan trykke inn to knapper, så går piggene på børsten inn i børsten og hårene detter av. Da slepper man at man må pirke av alle hårene :icon_confused: Jeg synes den e kjempebra! :icon_confused:

Peiling på hva den heter? :icon_redface:

Skrevet

Jeg bruker noe av det samme på min langhåret katt. Og han elsker å bli gredd av den. Men kun den. Hehe. Han er litt snål :ahappy:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...