Gå til innhold
Hundesonen.no

Hesten går så sakte


Tuskelusken

Recommended Posts

Skrevet
Fôrhesten min går så sakte, men når jeg sjenkler på han så begynner han bare å trave. Hva skal jeg gjøre for å få han til å fortere?

Mellomskritt, å bruke setet og "dytte" så han går raskere. :lol:

Skrevet

Som min dressurtrener sa da jeg trente... Halvparade, halvparade, halvparade......... Et lite tak i tøylene hele tiden, bare et lite knip, mens man driver hesten frem med sete og skjenkler (ogmed skjenkler mener jeg legg/lår) ikke hæl...

Skrevet
Som min dressurtrener sa da jeg trente... Halvparade, halvparade, halvparade......... Et lite tak i tøylene hele tiden, bare et lite knip, mens man driver hesten frem med sete og skjenkler (ogmed skjenkler mener jeg legg/lår) ikke hæl...

Dette som jeg skulle til anbefale også. Temposkifter er jo selve grunndressuren for islandshestene og det er akkurat det man gjør der.

Du bruker sjenklene (legger, ikke hel. vesentlig fremdriftsforskjell der vanligvis) og sete til å drive frem mens halvparade på tøyle + sete holder igjen hesten. Disse må kombineres for å få fremdrift uten gangartskifte. Hold igjen i sete og tøyle med ørsmå "anholdninger" og driv frem ved å lette trykk i både sete+ tøyle samt å bruke sjenklene. Vet ikke om du forstod forklaringen jeg, er ikke så god på det. Evt kan du se på hest.no og se om dressurekspert har gitt tips om dette til noen andre. Har lest en del av det han har skrevet der og han pleier å gi gode og grundige forklaringer. Lykke til!

Skrevet

Jeg hadde det samme "problemet" med min gamle hest. Det vi gjorde var at vi tok opp stigbøylene og holdt beina unna for å ikke gi sjenkel. Så brukte vi ikke annet enn kroppstyngden vår og drev han frem. Dette øvde vi på litt hver dag og til slutt lystret han uten sjenkel eller noe^^

Skrevet
Dette som jeg skulle til anbefale også. Temposkifter er jo selve grunndressuren for islandshestene og det er akkurat det man gjør der.

Det er nordlandshest, men det er jo det samme. :rolleyes2:

Tusen takk for svar. Men er det best å øve på dette på ridebanen eller tur? Det er litt plagsomt på ridebanen for det er en som har ridetimer hele tiden og da er det så mass folk der. Dessuten er hesten så treig når jeg rir på ridebanen.

Skrevet

Er ingen ekspert jeg, men vil tro hesten din har lettere for å begynne å trave på tur.. merka på hestene her ihvertfall at de er lettere å kontrollere tempoet på når man rir på banen, fordi de syns tur er morsommere :rolleyes2:

Skrevet

islandshest og nordlandshest er vel ikke det samme, men teknikken man kan bruke er lik.

(jeg har drevet med islandshest, derfor jeg snakket om grunndressur og slik. Men du vet jo neppe at jeg har gjort det på forhånd så da ble det litt surr:P)

Skrevet
Jeg vet at islandshest og nordlandshest ikke er det samme. Mente at vi rir de på samme måte.

Da er vi nok på nett;)

Grunnteknikkene er like, men målene er ofte forskjellig:P men nå havner vi helt på avveie fra diskusjonen her.

Har du fått prøvd ut noen av tipsene du har fått enda?

Skrevet

Ja, når jeg red i går. Det gikk ganske greit. :lol: Men i går ville han ikke gå så veldig fram. <_< Bruno er så utrolig sta! Jeg fikk han til å gå, men han ville ikke gå så fort. <_<

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...