Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunder og trapper


eple

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lest at hunder ikke bør gå så mye i trapper, og at dette gjelder spesielt valper. Vi har trapper i gangen opp til leiligheten vår og jeg hadde tenkt å bære valpen opp og ned når den var liten. Er det sånn at voksne hunder heller ikke bør gå i trapper, eller kan jeg slutte å bære hunden på et tidspunkt? Hvor gamle er de når de kan gå i trapper (stor rase)?

Skrevet

Luna får gå i trapper så mye hun vil. Det er helt feil det du har hørdt. La valpen få gå i trappene du, den lærer det av seg selv. Jeg har hørdt om folk som bærer valpene sine opp trapper noe som er helt teit! Så du kan trygt la valpen din gå i trapper! Luna er bare tre og en halv måned gammel og hun løper opp og ned trappen uten problem. :)

Skrevet

Ja, se der fant du noe på et trappesøk :)

Jeg ser mange ikke bærer valper/unghunder i trapper. Jeg tror kanskje jeg kommer til å gjøre det selv, fordi vi har tre lange trapper opp, som er relativt bratte. Det blir jo mye trappegåing for en liten hund.. Men det var godt å høre at voksne hunder kan gå i trapper da i hvertfall :) Det er jo så mange rare spørsmål som plutselig popper opp med en gang man vurderer å få hund/valp.

Skrevet

Noe er rett i det du sier også Eva1. Mine har gått i trapper helt siden de var små. Men fikk høre det at det gikk fint ann så lenge de ikke vokste for "fort". Men rottisen min er livredd lange trapper nå. Nekter og gå.. Samme er det med utetrapper av metall. Sånne med hull i. Men tretrapper med 3,4 steg går ann.

Skrevet

Viktig å kontrollere farten iallefall, opp gjør det vel ikke så stor skade uansett, men er vel viktig å passe på nedover med tanke på albueleddene.

Jeg bar min til han ble for tung, dvs. fire-fem måneders alderen. Men nå gikk ikke han særlig mye trapper uansett da, så var ikke noe problem. Ville nok bært valpen så lenge jeg orket jeg da... iallefall nedover :)

Skrevet

Jeg bærte min hund når han var valp, fordi han ikke turte å gå i trappene. Etter hvert når han ble større, så lærte han å gå i trapper, men jeg måtte lokke han med godbit og ros i begynnelsen. Nå springer han opp og ned trapper som ingenting (Tapper går trapper, hihi :) ). Men hadde han turt som liten, så hadde jeg ikke bært han, han hadde fått gått selv.

Onkels store elghundhann på over fire år, tør ennå ikke gå i trapper. Bare oppover, men ikke nedover.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...