Gå til innhold
Hundesonen.no

Å trekke seg ved dommerendring


minstemann

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som vet om det er lov å trekke seg fra en utstilling pga dommeren, når det ikke er oppgitt ved påmeldingsfristens utløp hvem som dømmer rasen?

Skrevet

Jeg vil tro nei, siden du ikke har blitt "lovet" i annonsen å få stille for den eller den dommeren. Det er jo ikke byttet dommer når det ikke er nevnt dommer tidligere, det er nå oppnevnt dommer.

Men en kinkig situasjon, det er det.

Skrevet

Hvis du melder på til en utstilling hvor dommer ikke er oppgitt, så melder du vel på for hvilken som helst dommer...og tar sjansen på at den dommeren som blir oppnevnt passer deg og din hund..

Å trekke seg når man innser at oppnevnte dommer ikke faller i smak, gir ingen grunn til refusjon av påmeldingsavgiften, sånn jeg ser det.

..men "lov" til å trekke deg har du jo,..det er ingen som tvinges til å stille på utstillinger de har meldt på til.

Skrevet

Jeg ser jeg formulerte meg litt kjapt - du velger selvfølgelig hvorvidt du vil gå inn i ringen eller ei. Men om du får refundert påmeldingsavgiften, tviler jeg sterkt på.

Skrevet

Egentlig trodde jeg også at det var slik. Men samtidig så kan man jo ha like gode (eller dårlige) grunner for å trekke seg når dommer blir kjent. men men..

Skrevet
Egentlig trodde jeg også at det var slik. Men samtidig så kan man jo ha like gode (eller dårlige) grunner for å trekke seg når dommer blir kjent. men men..

Du har lov til å la være å gå inn i ringen med hunden (det står i reglene at hund som befinner seg på utstillingsområdet må stille, men du kan jo ha hunden i bilen) - løpetid, røytet, blitt syk, død, ikke i form, halter, du forsover deg, du vil heller shoppe - det er en million årsaker til ikke å stille hunden som er påmeldt, og ingen bryr seg om det er gode eller dårlige grunner. "Ikke møtt" blir det i alle ringer på alle utstillinger.

Men for å få tilbake deler av eller alle pengene må det være dommerbytte (og det er det jo ikke når det ikke varsles om dommer i utgangspunktet), eller du må ha veterinærattest på at hunden er syk/død.

  • 9 months later...
Skrevet

Drar opp denne tråden litt jeg, med et spørsmål om dommerendring.

Hvordan gjør man det praktisk om man vil trekke hunden grunnet dommerendring?

Tenker da på når dommer er fastsatt ved påmelding, og dette endres på.

Skrevet
Drar opp denne tråden litt jeg, med et spørsmål om dommerendring.

Hvordan gjør man det praktisk om man vil trekke hunden grunnet dommerendring?

Tenker da på når dommer er fastsatt ved påmelding, og dette endres på.

4.2 Refusjon av påmeldingsavgift

4.2.1 Full refusjon

Påmeldingsavgiften tilbakebetales i sin helhet ved dommerendring etter påmeldingsfristens utløp, og utstiller senest før bedømmelsen av rasen starter, selv varsler arrangør ved innlevering av startnummer til utstillingens sekretariat/informasjon at hunden ikke deltar.

Dersom man ikke er tilstede skal skriftlig varsel sendes til arrangør (poststemplet senest 3 dager etter utstillingen).

Det med startnummer er neppe så viktig lenger, da en skulle levere det for å sikre at vedkommende ikke gikk inn i ringen. Nå kan du jo printe syv versjoner, om du vil.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...