Gå til innhold
Hundesonen.no

Bearded collie


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Ja. Har lest litt rundt på forskjellige bearded colliesider, og der står det som oftest at man bør børste gjennom pelsen skikkelig hver andre eller tredje uke. Men dette gjelder jo utstillingspels, og jeg tviler på at jeg med en bearded collie kommer til å stille ut den. Derfor kunne jeg heller ha klippet pelsen litt kortere.

Det jeg egentlig ville spørre om er hvordan de er på tur når det kommer folk og hunder imot dem. Er de så hypersosiale som labradorer liksom, eller syns de at det å hilse på mennesker trenger man ikke å gjøre hele tiden? Noen som vet?

Skrevet

jeg brukte å passe en sånn da jeg var yngre.han var en utrolig snill og flott hund.han var nesten bestandig nedklipt,for eieren orka ikke alt pelsstellet. gikk med han mye løs,og han stakk aldri av.ikke var han så opptatt av å hilse på folk vi møtte heller,selv om han elsket folk og kos.han var veldig energisk og sosial,og var bestandig glad.kommer aldri til å glemme den hunden :P

Skrevet

Jeg har hatt denne rasen..

Det er en ganske sær og egen.

Jeg børstet han 2 ganger i uka..

Klippte han før sommren..( det tok jo hele dagen)

Han fikk slik passe med mosjon..

Det er en ganske skvetten rase da... de blir ofte redd for smell og slik..

Men en fin rase..

Skrevet

Jeg har hatt slik inntil ganske nylig. Jeg kan aldri få en like perfekt hund igjen.

Hvis man IKKE klipper pelsen ned, så må man være veldig glad i pelsstell. Jeg børstet litt hver dag, og en skikkelig grunding omgang en gang i uka.

Min hund var en sofasliter, men hun var jo gammel også da. Hun gikk alltid løs, (bortsett fra på utstilling)og gikk aldri vekk. Løp aldri etter katter, eller andre dyr. Hun var en drøm med unger, og folk.

Fantes ikke redd hverken skudd, raketter, torden, eller støvsuger.

En utrolig glad, og barnslig rase er min erfaring. Ronja, hunden min var like leken som 12 åring, som da hun var valp.

savner henne mer enn ord kan beskrive... :)

125_25652.jpg

Skrevet

ja det er en kjempe fin rase...

Jappo var lydig i starten.... men på slutten da han var sinna så var han ikke lydig...

Men han hadde vist ikke hatt det bra de første 4 årene i sitt liv...

Vi fikk han når han var 4 år gammel..

Ambefaler rasen..

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg har en bearded collie på ni mndr. Han er utrolig glad og sosial hele tiden. Han er hverken skvetten eller redd for smell. Stø som ett fjell i grunn. Det er masse bevegelse hele tiden, og må ha litt hjelp til å komme seg ned på bakken i blandt, men herlig er han.

Han skal bli agilityhund når han blir stor. Og vi har jo begynnt litt. Masse arbeidsglede!

Begynnelsenavdesember062.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...