Gå til innhold
Hundesonen.no

Vinkel i bakpart


Huldra

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har et skikkelig dumt nybegynnerspørsmål, men jeg spør nå i stedet for å spørre om ti år, når jeg er enda mindre nybegynner. :whistle:

Vinkler, i bakparten; hvilken i alle dager vinkel er det snakk om? Jeg skjønner jo fint det er flere, men når man på utstilling får på kritikken "godt vinklet bak", så er det den vinkelen jeg tenker på. Jeg legger ved et bilde av et hunde-skjelett, så om noen kan være så vennlig å markere med en fin vinkel akkurat den vinkelen det er snakk om, så blir jeg evig takknemlig! ;)

Av en eller annen uviss grunn, har jeg alltid tenkt på vinkelen som den man får i kneet, altså lårbenet og skinnebenet (se linkebilde). Det var visst grusomt feil, så nå vil jeg gjerne lære hva som er rett! :)

Skrevet

Som regel når dommere snakker om velvinklet så er oftest det mellom lårbenet og mellomfotsbenet (dvs ett hakk lenger ned enn det du tenker på) - men de fleste sier jo at den er "velvinklet i haseleddet".. (Altså alt er under kneet)

MEN sett rent anatomisk er selvsagt knevinkelen minst like viktig, og ikke minst vinkelen mellom krysset og lårbenet (overlåret).

Susanne

Skrevet

Dennis_stacked2-2.jpg

Kanskje noe utydelige piler, men har prøvd å bruke vår "Dennis" som illustrør. Basenjien skal være "moderat" foran og bak. Dennis har meget tydelige bakvinkler, nesten mer enn "moderat" (men får alltid skryt for dem). De ligger altså bl.a.i den "bøyen" du ser i lårbeinet- Det er iallefall den vinkelen jeg tar utgangspunkt i, og synes det er enklest å bedømme.

Vinkler foran- er slik jeg har forstått- der hvor beina er plassert i forhold til brystet. (Dette er iallefall den enkleste måten for meg å bedømme framvinklen på).

Beina vil- om vinkelen er godt plassert- være på brystet sitt "dypeste" punkt. Dennis har nok sitt dypeste punkt en aning bak forbeinas plassering (men det har aldri blitt kommentert). Dette gjør at brystet får en mer "steil" framtoning.

Håper jeg forklarte på en forståelig måte.

Skrevet
Det är väl egentligen tre vinklar det är tal om (fast de påverkar ju varandra). Hittade den här bilden, den kanske klarar upp saken lite?

http://www.edithlien.se/image001.jpg

Det var et fint illustrasjonsbilde!

Ja, det er vel egentlig tre vinkler bak som på dette bildet, selvom jeg tar meg mest i å se på lårvinkelen som et "resultat" av alle.

Skrevet
Det var et fint illustrasjonsbilde!

Ja, det er vel egentlig tre vinkler bak som på dette bildet, selvom jeg tar meg mest i å se på lårvinkelen som et "resultat" av alle.

Og jeg gjør motsatt :whistle: Jeg ser mer på vinkelen nedenfor, selv om jeg vet at det er mer enn den som gjelder.

Bildet Fanny kom med illustrerte vinklene godt synes jeg.

Skrevet

Njaaa. En hund med bra frambensvinklar kommer ju att ha benet placerat längre bak i förhållande till bröstkorgen, men det är ju bara ett resultat av goda vinklar egentligen. Vinkeln blir som ett V med spretsen placerad framåt. Här kommer lite mer länkar:

http://bowlingsite.mcf.com/Shoulder.html

http://www.weim.net/emberweims/angulations.html

Skrevet

Tusen takk for gode svar! :whistle: Det er altså flere vinkler bak som er av betydning.. I tillegg til kneleddet har jeg også sett på haseleddet, men da jeg leste om anatomi i et dommerkompendium, så virket det ikke som om det var de vinklene det var snakk om, men noe som hadde med hofta å gjøre? Så fant jeg en side som sa at vinkelen mellom ryggraden og lengderetningen på hoftebenet var en viktig vinkel, men den syns jeg er så vanskelig å se skikkelig, spesielt på hunder med endel pels..

Når jeg tenker på vinkler fremme, har jeg lettest for å se på vinkelen i selve skulderleddet, og hvordan skulderen er lagt i forhold til overarmsbeinet. Men er denne vinkelen viktig da? Eller er det som Yodel skriver albueleddet som er "vinkelen"?

Skrevet
Tusen takk for gode svar! :whistle: Det er altså flere vinkler bak som er av betydning.. I tillegg til kneleddet har jeg også sett på haseleddet, men da jeg leste om anatomi i et dommerkompendium, så virket det ikke som om det var de vinklene det var snakk om, men noe som hadde med hofta å gjøre? Så fant jeg en side som sa at vinkelen mellom ryggraden og lengderetningen på hoftebenet var en viktig vinkel, men den syns jeg er så vanskelig å se skikkelig, spesielt på hunder med endel pels..

Når jeg tenker på vinkler fremme, har jeg lettest for å se på vinkelen i selve skulderleddet, og hvordan skulderen er lagt i forhold til overarmsbeinet. Men er denne vinkelen viktig da? Eller er det som Yodel skriver albueleddet som er "vinkelen"?

Alle vinkler (der knokler møtes) er viktige og med i bedømmelsen av hundens sammensetning. Noen vinkler er lettere å se enn andre, men de fleste vinkler "henger sammen" har jeg erfaring med. Er lårbeinsvinkelen god, pleier som regel de resterende bakvinklene å harmonere (men ingen regel uten unntak).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...