Gå til innhold
Hundesonen.no

Er det løpetid?


Gjest

Recommended Posts

Luna laget et fantastisk liv i natt, spydde, peip og måtte ut på do to gang.

Den siste uka (eller to) har det også kommet noe som minner om blodflekker på teppet i buret hennes. Ikke noe stort, utrolig lite og minimalt. Så lite at jeg tviler på at det er løpetid egentlig. Ikke har hun noe "forstørret" på kroppen sin og ikke har hun forandret atferd.

Ah, der spydde hun IGJEN faktisk. To gang. Det er helt tomt spy, gulaktig mageveske med en barkebit eller to i. Og masse skum på toppen. Ugg. Hun spyr aldri ellers, uansett hvor mye dritt hun har spist (og det har hun jo ikke i det siste)? :)

Lar være å gi henne mat nå i morgentimene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da Bea fikk sin første løpetid var hun mye kvalm i ukene før.. Hun spydde flere ganger og vi ble ganske bekymret, men hadde våre mistanker om løpetid, og ganske riktig.. innen neste uke kom løpetiden. Så kan godt hende det er løpetid på ferde, spes med tanke på blodflekkene du har sett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja nå spydde hun utenfor døra enda en gang. Kjempelite, størrelse med en halv brødskive eller noe (i omkrets) med tom gul guffe. Kvier meg for å gi henne mat, det kommer jo bare til å komme opp igjen :confused: Men jeg bør vel bare gi henne mat før natta nærmer seg.... Gahh. I morgen har jeg faktisk eksamen så jeg _trenger_ en god natts søvn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er sikkert løpetid. Eller klarer du å lokalisere at blodet stammer fra andre steder på kroppen hennes? :ahappy: Tulla var veldig uvel dagen hun fikk sin første løpetid, og det er ikke unormalt. Er ikke Luna ca 10 mnd nå? På tide å få løpetida da i alle fall! :whistle: Velkommen i klubben for de som har tisper som så alt for fort ble "voksne".. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror ikke det er "noe vits" å ringe veterinæren. Jeg vet at hun ikke har spist noe (for en gangs skyld) - ikke noe blod i avføring eller spy, ikke noe varm ellers på kroppen men slapp og blanke øyne. Får sikkert en reply som "får se over et par dager, kan evt. settes på antibiotika". Og det gidder jeg ikke! :whistle:

Hun er født 1 April, så *telle* hun blir 9 mnd 1 Januar. Kanskje hun er tidlig ute? Mamman fikk løpetid v/ 10 mnd.

Klarer ikke å lokalisere hvor de flekkene kommer fra, de har vært uhyre små og fjernt mellom hverandre, kun "noticeable" på teppet i buret. Egentlig kan det være fra kloklipp eller noe sånnt, så de er kanskje ikke fullt så relevante...

Ikke spydd noe mer i løpet av dagen, spiste med høy apetitt og tigger ti ganger verre enn før v/bordet siden hun nok er SULTEN. Ikke kommet noe mat opp siden spisingen heller, slik konkluderer jeg med at det ikke er noe "alvorlig/irriterende" i magen som førte til spyingen i morrest.

Men slapp og trøtt er hun litt mer enn før inne. Dog er halen enda rett opp i 60graders vinkel med bøy, og så lenge den er der oppe så bekymrer jeg meg ikke så mye :ahappy: Tisser normalt gjør a også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mitra var også ganske uvel rett før hun fikk løpetid, men jeg er ikke helt sikker på om har noe med hverandre å gjøre. Hun har hatt en tendens til å gulpe litt etter hun har spist/drukket fordi alt skal gjøres i en fart. Hun var heller ikke hoven den første uken, jeg så litt blodtendenser, men det kom litt etter litt og nå er hun ganske så hoven og blør en del også.

Så jeg tror nok det er løpetiden som har kommet, og at du ikke trenger å beskymre deg. Det er også en normal tid for henne å få den. :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen tegn på løpetid enda. Begynner å mistenke henne for å ha spist noe faenskap. Kom på at hun var på eksursjon under bad-benken kvelden før spy-natten, kan hende det lå en gammel fluortabelett eller no der...

Men hun er pigg i dag, til tross for mer spy natt til i dag. Spiste normalt i hele dag og har hatt normal avføring. Så det er bare noe som får henne til å spy KUN om natten. :S Og hun har ikke tilgang til noe i buret, ikke engang tepper hun kan spise (for de har vi allerede måttet fjerne).

Utspekulert bikkjedyr.... >_>

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er du sikker? My har hatt løpetid hun, det er jeg riiiimelig sikker på, men jeg har ikke sett mer enn EN(!!!!!) pitteliten blod-dråpe.

Hanhundene var gale etter henne en periode også, det var det tegnet som gjorde meg mest sikker i min sak.

I tillegg så kan man helt tydelig se at "musa" hennes har vokst siden tiden før hun fikk løpetid.. Samme skjedde på Emma når hun fikk løpetid, musa ble større og selv om hevelsen gikk ned etter løpetiden så har den alltid vært litt mer bollemus siden den første løpetiden enn hva den var før løpetiden kom. ;)

Føles passe ubehagelig å skrive sånt om hunder da! :);):o

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hahahaha nei det er da helt normalt! :):o

Men ja, jeg har tenkt over akkurat det med hevelse etc... Men jeg må bare ha misset det, for jeg har prøvd å sett de siste ukene om den tingen under magen har blitt større (der de tisser i fra iallefall, men det kan da ikke være der de parres? *forvirret om antall hull* ;) ) og det har den ikke. Er det den som blir større? Eller gjemmer det seg noe bak all pelsen der baki? ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er du sikker? My har hatt løpetid hun, det er jeg riiiimelig sikker på, men jeg har ikke sett mer enn EN(!!) pitteliten blod-dråpe.

Hanhundene var gale etter henne en periode også, det var det tegnet som gjorde meg mest sikker i min sak.

I tillegg så kan man helt tydelig se at "musa" hennes har vokst siden tiden før hun fikk løpetid.. Samme skjedde på Emma når hun fikk løpetid, musa ble større og selv om hevelsen gikk ned etter løpetiden så har den alltid vært litt mer bollemus siden den første løpetiden enn hva den var før løpetiden kom. ;)

Føles passe ubehagelig å skrive sånt om hunder da! :);):o

Du mener det ville vært mindre ubehagelig å skrive sånt om deg selv? :P :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hahahaha nei det er da helt normalt! :P;)

Men ja, jeg har tenkt over akkurat det med hevelse etc... Men jeg må bare ha misset det, for jeg har prøvd å sett de siste ukene om den tingen under magen har blitt større (der de tisser i fra iallefall, men det kan da ikke være der de parres? *forvirret om antall hull* :) ) og det har den ikke. Er det den som blir større? Eller gjemmer det seg noe bak all pelsen der baki? :D

Jo, det er samme hull. :D Og hvis din hund har det "under magen", så er det mest sannsynlig en hannhund. Min tispe har det i alle fall ikke på magen, men rett under rompehullet sitt, mellom lårene. :P

Det kan godt være det var en slags løpetid. Aynï blødde noen uker, men jeg merket ingen ståperiode på henne. Hun var ikke så interessant for hannhunder da. Plutselig er hun interessant igjen, og nå står hun, en mnd eller to etter at hun sluttet å blø. Antageligvis har løpetiden hengt seg opp (for i mellomtiden har hun vært over gjennomsnittet interessant for hannhunder), og nå først løsner egget. Nå blør hun derimot ikke, men er litt mer hoven enn hun pleier, og selv om det ikke er blod inni der (ja, man kan til en viss grad åpne litt), så ser det litt "rosa-væske-aktig" ut. :rolleyes: Hun er en billig tøs nå for tiden, og byr seg frem til hvem det skal være. <_<

Poenget mitt er, som mitt eksempel om Aynï skulle belyse, er at løpetiden kan variere; den kan stoppe opp, den kan fortsette, den kan vare til evig tid (jepp, noen ganger henger den seg opp, og tispen går og er høyløpsk i flere uker/mnd), de kan blø, den kan ikke blø, de kan hovne opp, og noen hovner ikke fullt SÅ mye opp, osv osv. Det som er din jobb, er at du MÅ finne ut hvor blodet stammer fra; er det er kutt, eller er det løpetid? Ta tak i hunden din, åpne opp bak og se, evt press litt dopapir mot åpningen hennes, da ser du om det er litt hovent der eller ikke, og om det er antydning til blod der. Løpetiden kan ha begynt, for så å stoppe opp, og da må du være på vakt..fordi du ikke nødvendigvis vet når den begynner igjen, og du vet ikke når hun er mottagelig for parring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men når det hverken er blod eller spying på gang lenger, da er det liksom ikke så mye som sier løpetid egentlig? :) Ja jeg har dyttet dopapir og faktisk også en håndduk som skulle kastes (i farge hvit) - men nothing nada. Fikk mer farge av å tørke bikkja i ansiktet, var både grus, øyeguffe og snørr der :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mja, tingen er at jeg er usikker på om flekkene var blod. Det var "misfargning" i brunaktig lys farge. Kunne like gjerne vært nysing eller som jeg mistenker, kloklippen. Og siden det ikke har kommet noen flere flekker på teppet i buret så er det ikke så gøy å jakte på noe man ikke har noen beviser for :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei  min hund er 3 år. I vår fanilie er det meg, som er mammaen til hunden og to barn. Ei på 14 og en på 18. Jeg har veldig respekt i forhold til hund og små barn. Vår hund forstår ikke konseptet med barn og jeg ønsker tips til hvordan man kan lære hunden ro når det er barn i nærheten.  I dag blir hun vil, bjeffer og når noen løfter opp barnet blir hun sjalu.. enn så lenge ikke i form av aggresivitet, men i form av bjeffing og ønske om å bort å leke, snuse og er veldig voldsom.  Det er vanskelig å øve når det gjelder barn, men tar i mot alle tips jeg kan få.    
    • Kloklipp ok igjen. Å lide for skjønnheten er ikke hans greie, men Vom er han villig til å lide for. Vi har hatt kjempefremgang på både kloklipp, dusjing og pelsstell. Å få børste, rake, dusje og klippe med maskin, med begge hender og godisen på hylla, kjempefremgang! Når det kommer til stress på treningssenteret er vi langt fra mål, som er en rolig og stille og perfectly well behaved gentleman Edeward, men det er fremgang, både i kurssetting og innom butikken.  Når det kommer til å gå pent i bånd uten bestikkelser hadde vi MASSIV fremgang, før vi plutselig hadde en hævletes setback i dag.  Han gjorde riktignok bare ett eneste bysk etter syklist, av sikkert mer enn 30 forbipasserende jevnt og trutt, så den delen er nesten i mål. Han var SÅ behersket og fin på alle de andre syklistene som passerte.  MEN, han insisterer på å konsekvent gå med hele skulderen foran beinet mitt når han ikke forventer å få betalt. Det er ufattelig irriterende. Luksusproblem, kanskje? Instruktør mener han skal holde frembeina bak skotuppene mine, men å enforce det kravet er BARE stress, så vi har hatt en helt ****** tur i dag. Om jeg fjerner det kravet under casual walking, så har vi det helt fint. Usikker på den avgjørelsen. Det ER greit å ha ham langt nok bak til at han ser meg og følger meg i hva jeg gjør uten å måtte varsle ham først, dersom jeg vil stoppe eller svinge. Samtidig er det dumt å ha dårlig stemning mellom oss over en sånn bagatell.  Jeg oppfatter ham ikke som for selvstendig eller dominant, så jeg tror ikke det å bare la ham gå de 30 cm for langt frem er et lederskapsproblem. Han er bare misfornøyd med hvor treigt jeg går, og føler vel at det går fortere om han er et hode foran.  Å fjerne kravet er å fjerne en stressfaktor for oss begge. Får høre med privatinstruktøren vår hva hun mener før vi gir opp eller finner en annen tilnærming. Ellers var det en massiv skuff å komme til klubbens første utendørstrening i LP for året. Det var INGEN der da vi kom. To stk kom ca 45 min etter start, da vi gikk igjen. Oh well. Planen var å ha det litt dølt der, med døll mat og en døll leke lekt dølt med av en døll muttern, for å ikke få samme problem med forventningsstress som vi har på senteret. Full måloppnåelse på den. Ede forbinder ikke spaserturen dit med noe spennende nå, mer som 2x30 min med krangling om hvor han skal gå ifht meg -_- Vi prøver igjen på torsdag, uten kravet om å holde seg bak skotuppene mine i casual walk. Kanskje legge på mer andre øvelser underveis for å forbinde turen i seg selv mer med mestring.  Utgangsstilling uten godis i hånden? Jeg fikk en på turen i dag. Ikke verst. Den var en opptur  
    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...