Gå til innhold
Hundesonen.no

Betty, Teddy og Tjalfe.


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

lager en samlet tråd med alle 3 da det blir enklere med oppdateringer osv... (håper en snill mod. kan slette de andre?)

Teddy:

Teddy er eldst i flokken med sine 8år. En snill og god hund, rolig og behagelig. Han bor nå sammen med min mor, men er jo litt "min" enda da... :(

Teddy var enebarn frem til i fjord engang. Da kom Betty inn i bildet. Når jeg flyttet til oppdretteren min, hadde jeg han med meg i begynnelsen. Han trivdes ikke i flokk, og mamma savnet hund, så det ble til at han flyttet dit igjen. Han koser seg masse der, jeg får treffe ham og ta ham med meg når jeg vil, så det er veldig greit.

Jeg ble veldig imponert når jeg fikk Betty og han tok det så fint.

Betty:

Er "min" hund. Foreløpig har vi ikke vært med på så forferdelig masse. Vi har vært på ca 20 utstillinger dette året, noen hvor jeg har stillt og andre hvor hun har vært med for sosialiseringens skyld. Hun elsker å vise seg frem i ringen, og er kjempe flink! Så langt har hun gjort det veldig bra, hun har endel Bir-valp bak seg, og kanon bra plassering fra Hamar 2008 hvor hun ble 2.beste tispe og dunket ut multichampioner på rekke og rad bak henne. Vi har gått grunnferdighet trinn 2 kurs, altså.. vi fikk ikke være med på trinn 1, for vi var for gode :lol:

For tiden er hun bare sofa og tur hund, men planen er agility så fort hun er rønket :D

Tjalfe:

Mamma og Willy syns det ble så tomt med bare en hund da jeg og betty flyttet, og bestemmte seg fort for at tomrommet skulle fulles opp. De ønsket i teorien aldri en utstillingshund, men interessen har blitt stor, og mamma er nå med på ringtrening (utstillingstrening) og skal med tiden være med oss rundt på utstillinger. Willy har lenge snakket om å starte lydighet, så de har meldt seg på kurs som begynner på nyåret..

Tjalfe er også en fantastisk familie hund, for det var jo det de ønsket seg i den nye hunden, en all around hund:)

De er knall fornøyde, og jeg gleder meg til å se hva dette nye fremtidshåpet kan plukke frem i foreldrene mine :P

IMG_2681.JPG

Teddygutten.

IMG_4288.JPG

Tjalfe.

IMG_4247.JPG

Betty

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...