Gå til innhold
Hundesonen.no

Språkmektige? :D


Gjest

Recommended Posts

Skrevet

Såå, noen som kan noen spennende språk her inne?

Hindu eller kinesisk kanskje? :wub: Katalansk? :P

Finsk? (Med mindre du er fra finland da, for det er juks <_< )

Skrevet

Ikke noen spennende språk dessverre. Dansk (men det er jo fordi jeg er fra kph), engelsk, litt tysk og enda mindre fransk.

Har skikkelig lyst til å lære meg russisk da, synes det er et facinerende språk-.

Skrevet

Kunne masse finsk før, siden mamma er finsk. Men nå har jeg glemt alt, men kan jo helt klart lære det hvis jeg vil :wub:

Men snakker norsk, svensk og engelsk. Har veldig lyst til å lære meg islandsk så har sett litt på vidioer på youtube.

Skrevet
Har skikkelig lyst til å lære meg russisk da, synes det er et facinerende språk-.

Det er orntli spennende!

Og egentlig kjempelett for russerne driter i hvor du putter ordene. Ordstilling er generelt ikke noe regelbundet.

Men et skikkelig helvet å huske med alle kasusene. For ALT. Både entall og flertall. Eller, å huske dem er i seg selv ikke det vanskeligste, men når du skal snakke med noen og får lange pauser hvor du går gjennom NADGIL for alle orda er det ikke bare bare å gjøre seg forstått :wub:

Også glemmer man det så fort :P Jeg har hatt russisk i 2 år men per i dag har matte og fysikk tatt over all plassen så jeg sitter igjen med noen bøyninger og enkle ord. Dog kunne jeg sikkert gjort meg forstått hvis jeg hadde ordboka mi med meg :P

Ja gavarjo mnogo parusskijjj xD

Ja shivo f tromsjå i ja ljobljo cabaki :P

Kak djela?

hahaha. ufff. jeg har ikke russisk keyboard installert lenger. Mooo.

Kinesisk er kult! Dog synes jeg japansk er hakket kulere. Har ei veninne som studerer japansk, har lært noen enkle setninger og bokstaver men det språket er WAY beyond min fatteevne. Å skrive uten mellomrom .... :P

Og samisk :P

Skrevet
Det er orntli spennende!

Og egentlig kjempelett for russerne driter i hvor du putter ordene. Ordstilling er generelt ikke noe regelbundet.

Men et skikkelig helvet å huske med alle kasusene. For ALT. Både entall og flertall. Eller, å huske dem er i seg selv ikke det vanskeligste, men når du skal snakke med noen og får lange pauser hvor du går gjennom NADGIL for alle orda er det ikke bare bare å gjøre seg forstått :P

Også glemmer man det så fort :wub: Jeg har hatt russisk i 2 år men per i dag har matte og fysikk tatt over all plassen så jeg sitter igjen med noen bøyninger og enkle ord. Dog kunne jeg sikkert gjort meg forstått hvis jeg hadde ordboka mi med meg :P

Ja gavarjo mnogo parusskijjj xD

Ja shivo f tromsjå i ja ljobljo cabaki :P

Kak djela?

hahaha. ufff. jeg har ikke russisk keyboard installert lenger. Mooo.

Kinesisk er kult! Dog synes jeg japansk er hakket kulere. Har ei veninne som studerer japansk, har lært noen enkle setninger og bokstaver men det språket er WAY beyond min fatteevne. Å skrive uten mellomrom .... :x

Og samisk :P

På skolen min har vi russisk, spansk, tysk, fransk, kinesisk og japansk..

Jeg går i klasse med en fyr som har tre valgfag: Russisk, politikk og kinesisk..

Han driver og oversetter tegneserier fra kinesisk til norsk og engelsk.. :P

Også gir han "lette" beskjeder til de rundt seg på russisk.. jeg ser ut som ett spørsmålstegn uten like! Hahaha! :P

Skrevet

Kan bare norsk, engelsk og litt tysk. :wub:

Har veldig lyst til å lære japansk. Synes det er et kjempe fint språk. :P

Sitter å hermer etter anime-seriene jeg ser av og til.

Så har plukket opp noen ord. (som jeg har sjekket på internett da. :P)

Skrevet

Lillesøstra har begynt å lære seg japansk, først aleine, og så fikk hun en fra jobben til mamma til å hjelpe seg litt på onsdagene, og nå skal hun prøve å få kranglet seg til å ha det som valgfag på skolen. Hun fikk det ikke opprinnelig fordi de ikke hadde noen som kunne undervise henne i det. Men det er jo skikkelig teit om hun må ha annet valgfag når hun faktisk VIL lære japansk og strever for å få det til.

Jeg kan bare bittelitt tysk(henger igjen fra ungdomsskolen), og engelsk er jeg rimelig god på('tante'(eksen til onkel) og fetter fra england som jeg treffer hver sommer).

Men jeg har skikkelig lyst til å lære meg polsk, jeg synes det er et fantastisk fint språk, det er så syngende og fint å høre på. :wub: Også er det mange pene ord.

Hehe, jeg kunne 'øl', 'ulv', 'pen jente', 'pen gutt', 'mer' og 'ut og røyke' etter en kveld på byen der jeg traff en gjeng søte polske gutter, men alt var glemt dagen etter, dessverre. :P Hehe.. :P

Skrevet

Jeg har hatt italiensk i to år på videregående, og har planer om å dra til Italia våren 2010 for å lære meg språket på en litt mer inspirerende og interessant måte.

Også har jeg lyst til å lære meg swahili og islandsk, men det tror jeg ikke akkurat at det blir noe av.

Ellers er jeg gruelig kjedelig - jeg kan norsk og engelsk, liksom.

Skrevet

Jeg kan svært lite egentlig, kan engelsk, forstår/kan en del tysk og en del spansk. Utenom dansk og svensk da :wub: Kan også bittelitt islandsk og norrønt.

Skrevet

Góða kvöldið!

Er det noen som snakker islandsk på doggis da?

edit: Andra, kan du mye? Noen tips og ord? Hvor har du lært det?

Skrevet

Samisk er så fryktelig vanskelig og skrive og lese. Det er så mye

vanskeligere en norsk og JEG som har to samisktalende forelde

synes det er vanskelig, tenk de i klassen min som har foreldre som

ikke kan samisk, da. Men jeg er kjempe glad for at jeg kan det! :wub:

Muv namma l Ole.

Skrevet
Góða kvöldið!

Er det noen som snakker islandsk på doggis da?

edit: Andra, kan du mye? Noen tips og ord? Hvor har du lært det?

Jeg var der i en mnd.. å når bestevenninnen min snakker til meg snakker hun kun islandsk.. men jeg er pinglete på uttalen.. :wub:

Skrevet

Jeg er overhodet ikke språkmektig. Kan ikke tysk lenger selv om jeg har hatt det i 5 år.. Kan bare fraser og ord på noen språk, feks nostrovia og sånt hehe!

Skrevet
Jeg var der i en mnd.. å når bestevenninnen min snakker til meg snakker hun kun islandsk.. men jeg er pinglete på uttalen.. :wub:

hihi, sitter og øver meg på denne vidioserien jeg:

Skrevet

Er fryktelig kjedelig, kan engelsk, norsk og ganske greit tysk... Vi har tilbud om russisk undervisning på skolen, men fordi jeg ikke takler læreren, ble det tysk. Hehe :wub:

Skrevet

Jeg vil lære meg samisk og russisk! Det skal jeg så sannelig. Kanskje jeg skal begynne med det når jeg er ferdig på jussen?

Skrevet

Kan veldig få andre språk enn det vanlige norske og engelske som "alle" kan... Kan en del samisk bare, og holder på å lære mer på skolen :wub:

Er litt arg på meg selv for at jeg valgte nynorsk fremfor tysk på ungdomsskolen! Kommer seg liksom ikke like langt med nynorskkunnskaper som med tysk... <_<

Skrevet
Jeg vil lære meg samisk og russisk! Det skal jeg så sannelig. Kanskje jeg skal begynne med det når jeg er ferdig på jussen?

Anbefales å gjøre når du ikke har noe annet ... å gjøre :wub: Altså. Ja. Det er forbanna krevende iallefall, om du virkelig vil ha en god base. Blir fort "halvveis" når du har andre ting som krever din tid. Jeg hadde aldri klart russisk og studiene jeg går på nå. Hoiii da hadde jeg slitt med russisken :P

Skrevet

Jeg kan jo norsk (!), engelsk og tysk. Tysken er litt rusten for iden, men har vært en del i Tyskland, skal dit i januar av rein og skjær egeninteresse, og har vært veldig interessert i språket og kulturen. Det har dabbet av en god del nå, men at jeg studerer i Tyskkland om noen år er ikke helt usannsynlig, for jeg digger landet og språket.

Ellers får jeg ofte høre at jeg har språkøre, men jeg vet nå ikke helt. Å etterlikne dialekter er i alle fall dødsmoro. :wub:

Jeg er delvis av ungarsk opprinnelse, så skulle jeg ha lært meg et språk utenom verdensspråkene kunne det godt ha vært ungarsk. Sånn for å ta opp igjen min farfars røtter.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...