Gå til innhold
Hundesonen.no

Når slutter en valp å være valp?


Caligula

Recommended Posts

Jeg bare lurer om noen har formening om når man ikke kan unnskylde seg lenger med: "Han er jo tross alt bare en valp!" Når blir en valp til unghund og til voksen? Er det forskjell på raser her også, slik at store hunder er valper lengre enn små?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Store hunder bruker lengre tid på å bli voksen enn små hunder ja.. :lol: men vet ikke helt hvor lang tid det tar.. mellomstore raser bruker vellitt over ett år på å bli fullvoksne.. eller? :rolleyes: Store raser ca et og ett halvt år har jeg hørt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg følger NKK litt her, jeg- og betegner dem som "valper" fram til 9 mnd, deretter er de "junior", "unghund" "voksen" (over 24 mnd) og tilslutt veteran (etter 8 år). synes det blir feil å kalle en ett år gammel hund for valp, jeg da- selvom den er langt fra ferdig utviklet. Blir litt som å kalle et barn for en baby?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mange fortalte meg at når bikkja blir 1 år så er den liksom ikke valp mer, sånn over dagen nesten.. hehe :)

Meeen.. den gutten her han er 14 mnd og er fremdeles et lite valpetroll.. Det er ganske vanlig å høre meg utbryte: "næmmen kan du slutte å oppføre deg som om du var en j... baby enda??" og noen ganger lurer jeg rett og slett på om dyret er underutvikla, har hunders svar på alzheimers e.l.. "Hæ??! hva f.. betyr kom hit liksom?, det har jeg aldri lært vel.." Og også veldig typisk er løpe under bordet og gjemme seg når klotanga blir tatt fram.. <_<

Annet enn det er han stort sett voksen ja.. :D Og verdens beste lilletass med hormoner trøkt utapå :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valp er for meg opp til 5-6 mnd. Fra 6 mnd blir de unghund, men dèt kan de være ganske så lenge..! :) Voksne blir de i min verden når de er ca 2 år. Jeg legger til grunn "treningskapasitet" når jeg bestemmer hva jeg mener er valp/unghund/voksen, men kan egentlig ikke forklare det så mye nærmere..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Henger meg på pinewood! Jeg har hatt herre/unisex vest og den passet meg godt i bredde. Ble dessverre litt for lang eneste så var uheldig å ødela glidelåsen og sømmen på en lomme i ett fall. Foreløpig eneste minuset med den er at den blir litt tung om man er ute i heftig regn.  Fikk sommerversjonen til pinewood i erstatning fra widforss og den bruker jeg hele tiden. Store gode lommer som rommer masse! ikke opplevd å miste noe utav, og i konkurranse setting så skal det ganske mye til for at leker ligger synlig for dommer også. Så sånn teknisk disk som det skal det godt gjøres at skjer også.    Har også en IQ Dogsport multifunctional jakke jeg bruker på vinteren og jeg elsker den!! Liker spesielt godt at det er linere til lommene så man kan vaske dem ofte om man bruker litt grisete godbiter. Ikke fult så dyp lomme bak som pinewood, men ok nok. 😊    Har også en eldre CRW vest fra hooks og den er jeg ikke så fan av. For små lommer og for lett å miste ting utav. Fordelen er stofftypen som ikke tar til seg så mye vann i regnvær. 
    • Kan være. Føler allikevel for å høre musikken sammen mens vi går. Han blir glad av musikk han liker, og den trafikkstøyen er ganske ubehagelig når en legger merke til den. Den er ujevn, uforutsigbar, og det er ikke behagelige lyder. Veldig til susing pga hastigheten. Kjent for å ha ugunstige effekter på helse. Å fokusere hørselssansen på Bob Marley istedenfor er antakelig sunnere for såkalt mental helse. Alternativt, så kan vi selvsagt busse de tre holdeplassene for å bare ha fuglekvitter og klukkende elv på øret siste delen av veien. Også en mulighet. Det er bare så mye mer lettvint å gå enn å styre på med buss som går 1-2 ganger i timen for de tre holdeplassene. 
    • Trenger han faktisk lyden? Jeg vil tippe han får pulsen godt nok fra et headset på deg.
    • Har tenkt på det, spille synkront i to headphones, og prøvde på hunden et rundt halsen, men det blir for dårlig lyd til ham. For mye av høyfrekvente lyder og ingen bass. Må ha fyldigere lyd for å kunne nyte den.  Ingen fare for å forstyrre omgivelsene, en møter svært sjelden andre mennesker langs den veien der, og de har i 100% av tilfellene så langt vært på sykkel, som farer fort forbi.  Med mindre det finnes headphones lagt spesielt for hunder (tror ikke han vil like det mens vi er i bevegelse i dynamiske omgivelser) er jeg derfor ute etter en så nett og praktisk og rimelig ghettoblaster som mulig, til å bære på kroppen med stropp. Det er 20 min langs et sånt grusomt kjedelig strekke hver vei, til hver eneste trening hele sommerhalvåret. Trenger sprite opp den turen littegrann
    • Hvorfor ikke bare bruke et headset? Det blir fort irriterende for omgivelsene hvis du skal prøve å overdøve trafikken med musikk...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...