Gå til innhold
Hundesonen.no

Slikking


HHC

Recommended Posts

For de som kjenner bikkja mi, så er det jo godt kjent at han gjerne skal vaske alt og alle. (Han har alltid vært slik, så å trene det vekk ga jeg opp for 3år siden) Når vi løper i utstillingsringen så pleier han å få bære noe for å stramme seg opp. Min "plan" er å teste ut følgende på Hamar:

Jeg stiller ham opp på vanlig måte, dommeren kommer å ser på tenner/bitt, NÅR dommeren er ferdig med tenner/bitt så får han denne godisen som han bærer i munnen, slik at han ikke får slikket dommeren mens h*n ser på hode/uttrykk og kjenner på resten, for etter dette løper vi jo som regel, så at han har den i munnen da er jo bare gunstig, så slipper jeg å knote den inn før vi løper. etter løpingen tar jeg den ut og stiller på vanlig måte.

Jeg bare lurer på hva dere litt erfarne syntes om dette? Blir det dumt? Ingen dommere har tidligere reagert på at han eller andre har hatt noe i munnen når de løper. Og han slipper den ganske lett, knurrer ikke på folk som kommer i nærheten mens han har den i munnen heller.

Jeg føler dette er bedre, fordi slikkingen gjør at dommeren ofte ikke får sett hode/uttrykk skikkelig (har visse historien hvor dommeren flere ganger har "sneket" seg innpå hunden for at han ikke skal slikke :D ) dessuten får jeg han ikke til å stå helt rolig mens de kjenner på han, så ofte blir han stående veldig på tærne..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, i leonbergerringen ser jeg ofte at hundene bærer på grisehaler og slikt. Jeg synes det ser litt teit ut, de må jo kunne klare å løpe normalt uten noe i munnen? Men det er jo forskjell på grisehaler som stikker langt ut av munnvikene, og en godbit som er i munnen.

Men, vil ikke hunden få høyere haleføring av dette? X'en får i hvert fall det, litt sånn stolt over å bære og jobbe, halen høyt til værs-attituden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, i leonbergerringen ser jeg ofte at hundene bærer på grisehaler og slikt. Jeg synes det ser litt teit ut, de må jo kunne klare å løpe normalt uten noe i munnen? Men det er jo forskjell på grisehaler som stikker langt ut av munnvikene, og en godbit som er i munnen.

Men, vil ikke hunden få høyere haleføring av dette? X'en får i hvert fall det, litt sånn stolt over å bære og jobbe, halen høyt til værs-attituden.

Vanligvis, som f.eks i skogen med kong får han det. Men trent av i ringen :D

Han har tørket lammekjøtt f.eks hvor jeg bestemmer str selv, så den stikker såvidt ut av munnen. Og ja - han løper ganske fint uten, men med stor rase er det greit å få frem det lille ekstra når hunden har det :P Er ikke dumt å skille seg ut i positiv forstand med 20stk i klassen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tja. både lille mor og lotta springer med en leke i munden og har aldri opplevt noe negativt med det. Der i mot heller posetivt da en del dommere har kommentert at hundene har ikke bare er fine men har retriverens bære lyst også, da de er SÅÅ stolte over og bære noe... som mor derimot syns er veldig irriterende da det ligger nye pinner ved døren etter hver tur <_<

så det er verdt og prøve vis det viser hunden bedre :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...