Gå til innhold
Hundesonen.no

Når kan jeg begynne å stille krav?


Babelfish

Recommended Posts

Hei!

Jeg har nettopp fått en liten Gordon Setter-valp på 8 uker. Han kom hjem til oss i går, og vr full av liv fra første stund. Det jeg lurer litt på, er hvor lenge han skal få lov å "gjøre som han vil" for å bli kjent i huset og flokken, før jeg begynner å stille krav til ham?

Jeg tenker konkret på at han piper en del (ikke fordi han er redd, men for å oppnå noe, f.eks. å komme opp i sofaen, komme ned fra sofaen osv.). Dette må med tid og stunder bort, da jeg har sett mange hundeeiere som har hunder som piper og klynker for den minste ting, og eieren gir etter hver gang.

Så litt generelt, når kan man begynne å stille krav? Og hvilken metode er best? Ignorering av valpen mens den piper, og ros når den er stille?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er noen grunnleggende råd som en bekjent av meg gir sine valpekjøpere:

* Tålmodighet er viktig

* Timing betyr alt. En hvilken som helst gitt korreksjon, ros eller belønning, må gis med perfekt timing, til rett tid, og være stor nok til å ta kontroll over situasjonen.

* Sammenheng er en annen faktor for suksess. Ikke skift stil eller teknikk bare fordi du mislykkes på første forsøk. En hund lærer best fra en sammenhengende teknikk.

* Du må jobbe på hundens læringsnivå. Hunden må forstå hva som ventes av den. Ikke forvent at den skal forstå menneskelig resonnement.

* Del opp øvelsen i små deler og lær bort hver del sakte, så vil øvelsen bli mer flytende etter hvert hunden blir kjent med hver del av øvelsen.

* Tenk på hvordan hunden skal være om 1 år. Unngå uvaner fra første dag.

* Vær konsekvent og rettferdig.

* Etabler lederskap allerede nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du behöver inte "ställa krav" på valpen alls. Men du ska inte låta valpen bli belönad för beteenden som du inte gillar. Lägg upp vardagen så att det blir lätt för valpen att göra rätt (träna på koppelgående från dag 1 med hjälp av belöningar, ge alltid en frisignal innan valpen får springa och hälsa på hundar eller människor, släpp valpen där den inte blir frestad att springa bort från dig och träna mycket inkallning).

När det gäller pipandet är det inte alls säkert att det blir bättre av att du ger hunden uppmärksamhet med en "korrigering". Hunden piper ju för att han vill ha någonting, kanske uppmärksamhet. Det bästa du kan göra är att se till att valpen inte får någon respons på pipandet. "Korrigeringar" verkar ofta mot sitt ändamål där.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for godt råd! Da skal jeg prøve å ignorere ham når han piper.

Det er viktig at du ikke prøver, men faktisk ignorer den helt til den er stille hver gang den piper. Dette gjelder generelt alltid. Være konsekvent. En annen metode du også kan bruke er timeout. Hver gang den piper tar du den med i et rom, bur eller lignende og lar den være der til den er stille.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mente selvsagt at jeg skal ignorere ham, "prøve" er mer som for å prøve ut metoden.

Jeg er litt lunken i forhold til å gi den timeout i buret, siden jeg skal venne den til å være i buret både i bilen og hjemme (når han er alene hjemme, og fortsatt er valp). Kan han ikke da få en negativ assosiasjon til buret, og føle det som straff å måtte ligge der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mente selvsagt at jeg skal ignorere ham, "prøve" er mer som for å prøve ut metoden.

Jeg er litt lunken i forhold til å gi den timeout i buret, siden jeg skal venne den til å være i buret både i bilen og hjemme (når han er alene hjemme, og fortsatt er valp). Kan han ikke da få en negativ assosiasjon til buret, og føle det som straff å måtte ligge der?

Han kan det, men han merker godt om han blir tatt inn dit på grunn av at han gjør noe feil eller om han blir tatt inn dit av andre grunner. Det leser den tydelig på kroppsspråket ditt. Jeg har selv brukt soverommet og gangen som timeout-rom, men han oppsøker stedene frivillig i andre situasjoner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...