Gå til innhold
Hundesonen.no

Grand Danois


armagnac

Recommended Posts

Skrevet

Heisann=) jeg har endelig funnet den hunden jeg vil ha. blå grand danois=D har snakket med oppdretter i Sverige. fra kennel boarhunters great dane;) avler svarte og blå GD'er<3 står på valpeliste der, med hanhund;)

noen som har noen erfaring med denne oppdretteren og rasen??

vil gjerne ha tips angående fôring og trening;) sikkert mange som har erfaring med hva slags for dom lønner seg og hva man bør gjøre for å få en GD til å gå pent:P en fordel at den er lydig når den er så stor=)

Skrevet

Spørsmål angående for kan du jo spørre oppdretter om, de har helt sikkert mange gode råd.

Og gå pent i bånd lærer du en grand danois på samme måte som alle andre hunder. Metoden jeg har brukt er kort fortalt å stoppe opp når hunden drar/har tenkt til å dra, så den ikke kommer videre, og dermed får den ikke viljen sin. Jeg går så videre når hunden har slakket på båndet selv, enten ved å komme mot meg, eller rygge litt.

Slakker ikke hunden av seg selv (det gjør den somregel ikke i begynnelsen av treningen), lager jeg en smattelyd slik at hunden snur seg, og dermed slakker. Da går vi videre.

Det har fungert veldig godt, og jeg er fornøyd med den metoden. Anbefaler deg å kjøpe denne boken, det var der jeg lærte metoden fra http://www.canis.no/nettbutikk/omtale.php?id=550 bare at det står mye mer detaljert enn det jeg har skrevet. Jeg har ikke fulgt den til punkt og prikke kanskje, bare hovedtrekkene. Boken bruker leonbergere som bildeeksempler, og det er jo også store hunder :whistle:

Gratulerer med valg av en fantastisk rase, hadde det ikke vært for kort levealder og litt for stor størrelse for mitt sted nå i livet, ville jeg nok hatt en i hus :angry:

Skrevet
Spørsmål angående for kan du jo spørre oppdretter om, de har helt sikkert mange gode råd.

Og gå pent i bånd lærer du en grand danois på samme måte som alle andre hunder. Metoden jeg har brukt er kort fortalt å stoppe opp når hunden drar/har tenkt til å dra, så den ikke kommer videre, og dermed får den ikke viljen sin. Jeg går så videre når hunden har slakket på båndet selv, enten ved å komme mot meg, eller rygge litt.

Slakker ikke hunden av seg selv (det gjør den somregel ikke i begynnelsen av treningen), lager jeg en smattelyd slik at hunden snur seg, og dermed slakker. Da går vi videre.

Det har fungert veldig godt, og jeg er fornøyd med den metoden. Anbefaler deg å kjøpe denne boken, det var der jeg lærte metoden fra http://www.canis.no/nettbutikk/omtale.php?id=550 bare at det står mye mer detaljert enn det jeg har skrevet. Jeg har ikke fulgt den til punkt og prikke kanskje, bare hovedtrekkene. Boken bruker leonbergere som bildeeksempler, og det er jo også store hunder :angry:

Gratulerer med valg av en fantastisk rase, hadde det ikke vært for kort levealder og litt for stor størrelse for mitt sted nå i livet, ville jeg nok hatt en i hus :wub:

Hei Hei :whistle:

Jeg har en Alaska Husky som er 4 måndaer gamel, den er snill og veldig lydig til å være en liten valp. Går på masse lange turer da han går løs på plasser som egner seg til det :P

Den liker å få masse kos, men det er en ting med det jeg lurer på, den ligger på ryggen og tar imot kos men så begyner han

å knurre, jeg vet ikke om det er fordi han koser seg eller og det er fordi han er sinna... Noen som vet det??

Er litt sjekt å vite, for om jeg skal treffe han eller ikke når han gjør dette.

Skrevet

Gratulerer med valg av fantastisk rase! Vet bare av en GD fra Boarhunter, men han var en av de vakreste og snilleste svarte guttene jeg har vært borti! Han måtte dessverre avlives nettopp pga kraftig allergi/hudproblemer, etter å ha kjempet i flere år.... :lol:

Så spør og grav hos oppdretter,de har mange års erfaring og mye kunnskap. I tillegg vil jeg anbefale deg å delfore med V&H valpefor fra første dag. Helforing kan bli vanskelig i vekstperioden, da det virker som de aldri blir mett, og tørrfor fyller magesekken godt. Jeg bløter fortsatt frokosten, for å være sikrere mot magedreining.

En GD skal IKKE mosjoneres før den er nærmere året! Gå rolige korte turer, ofte løs, tren på å gå pent både løs og i kobbel ofte, gjerne inne og i hagen og sørg for at du er verdens beste og morsomste eier, da får du mye gratis i krapylpubertetstullet :) Bare husk at en Gd ikke reagerer lynkjappt av natur, den vurderer om den skal høre på deg... Ikke bli sint/frustrert, men bryt av og prøv igjen! Gå inn på Amazon.com og kjøp deg et par bøker, bare vær obs på at det finnes lite nytt om GD og endel gamle teorier om tøffhet og straff kan florere. Meld deg inn i NGDK, og sjekk om det er et lokallag nær deg der du kan treffe andre GD eiere.

Vær forsiktig med lange trapper nedover, opp går fint etter kort tid.

Og ikke glem å ta den med absolutt overalt; på buss, tog, trikk, bil, båt, by, land, heis, flytebrygge, uterestaurant.. you name it. En GD på 80 kg som ikke vil/tør kan bli skummel for omgivelsene! Husk at de har både vokter-og jaktaner ikke så langt tilbake i tid!

Lykke til ;)

Edit:rettet språk, la til mer info.

Skrevet

tusen takk for tips og råd=) skal se om jeg får tak i noen bøker ja, spennende å lese om noe man er interessert i;)

skal dra å besøke valpen når den er tre uker, så da skal jeg spørre oppdretter om en del=)

gleder meg masse til den turen allerede, selv om det er lang:P

hatt GD selv du eller??

Skrevet

Har ei lita pi på 76 cm og 40 kg... Bare babyen ennå, 5 mnd gammel. Ho er "feilfarget", dvs merle, og bare verdens skjønneste!

Skrevet

så spennende=) fin farge da=) kan du ikke fortelle litt om hvordan du har gått fram med ho da??

sånn angående trening, fôring osv;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...