Gå til innhold
Hundesonen.no

Jeg ønsker meg plakater fra NKK om bruk av raketter


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

Jeg ønsker meg en plakat fra NKK med henstilling til folk om å ta hensyn til hunder, katter og andre dyr, og begrense rakettbruken på nyttårsaften (og ikke minst i dagene før og etter). Jeg tror faktisk at det er mange som ikke tenker på alle dyrene som blir fra seg av angst, og som ville tatt hensyn hvis de hadde fått en liten påminnelse. Det hadde vært så mye greiere med en plakat fra NKK enn om man laget en selv.

Jeg tenker meg altså at NKK laget noe slikt med sin logo på, så kunne folk skrive den ut og henge den opp på butikker etc.

Er det en idé?

Skrevet

Ja hadde vært en god ide. Så får folk sett dette og kanskje tenkt seg om. Er ikke alle som vet om at dyr blir så redde. Selv om det kanskje ikke hjelper på alle, kanskje noen vil tenke på det. Skader aldri å reklamere.. :)

Skrevet
Jeg ønsker meg en plakat fra NKK med henstilling til folk om å ta hensyn til hunder, katter og andre dyr, og begrense rakettbruken på nyttårsaften (og ikke minst i dagene før og etter). Jeg tror faktisk at det er mange som ikke tenker på alle dyrene som blir fra seg av angst, og som ville tatt hensyn hvis de hadde fått en liten påminnelse. Det hadde vært så mye greiere med en plakat fra NKK enn om man laget en selv.

Jeg tenker meg altså at NKK laget noe slikt med sin logo på, så kunne folk skrive den ut og henge den opp på butikker etc.

Er det en idé?

det kunne jo gått, men jeg tviler på at de privatpersonene vil føye seg etter det eller ta mer hensyn til det hvis de ikke er dyreeier eller ikke har et spesielt forhold til dyr.

Skrevet

Jeg vet ikke helt om jeg synes det er rettferdig å forvente at folk skal begrense sin moro de få dagene i året for hunder og katters skyld. Hvor stor andel hunder og katter har problemer med raketter i forhold til andelen mennesker som får stor glede utav raketter og fyrverkeri?

Nyttårsfeiringen har lang tradisjon, og som dyreeier har man jo alternativer som f.eks å reise vekk de dagene. Medisinering fungerer også bra på endel dyr har jeg inntrykk av, selv om det ikke gjelder alle. Noen responderer også på målrettet trening. Men selvsagt, på tross av dette er det mange dyr som sliter med angst for rakettene. Er denne andelen så stor at flertallet skal bøye seg og frastå denne type underholdning?

Det er kanskje lett for meg å si siden ingen av mine hunder har hatt problemer med raketter. Jeg har stor sympati for dere som har hunder og/eller katter som sliter ved nyttår. Jeg kan se for meg hvor hjelpesløs man føler seg. Men alikevel vet jeg ikke hvor store krav vi kan stille til resten av befolkningen. Noe kan vi definitivt kreve, jeg bare vet ikke hvor mye og i hvilke settinger. Jeg tror jeg må gruble litt mer. :)

Skrevet

Ehm.. Nå er det jo faktisk ulovlig å skyte opp så villt som det vi ser i f.eks. Oslo - og ingen bryr seg stort om det (bortsett fra endel hundeeierer). Så jeg er redd at en plakat neppe gjør særlig forskjell.

Men kanskje verdt å forsøke uansett, da! (Men troligvis et bedre forslag å ta med seg hund og komme seg ut av by'n, tror jeg...)

Ja - ble det noe vedtak på dette i fjor? Men det gjalt kanskje bare kinaputter, eller var det alle former for fyrverkeri?

Husker ikke hva det ble fortalt om dette i fjor...

Susanne

Skrevet

Jo, stemmer det. Det er satt begrensninger til nyttårsaften. Årsskifte 2007/08 var siste året det var lov å bruke raketter på pinne så vidt jeg vet. Nå er det bokser med kontrollert oppskytning som gjelder tror jeg, men en god del hamstert raketter på pinne i fjor pga dette, så det kommer nok i år også. Men uansett, det smeller ikke mindre å lysorkester på himmlen blir det uansett. Plakater en en fin tanke, men desverre tror jeg ikke det hjelper stort <_< . Til mange er det faktisk en omvendt reaksjon med dette. De er ute etter å provosere mer med at det blir satt fokus på det. "******* heller om jeg skal ta hensyn til den der drittbikkja di, jeg sender opp raketter akkurat der jeg har tenkt det!" er mentaliteten på mange :) . Men selvfølgelig, en skal ikke ta alle under samme kam, å mange vil nok ta hensyn til det å se på det som en positiv ting :) . Men så vidt jeg vet så har det vel vært en god del i media om dette med nyttårsaften å dyr før om årene også?

Skrevet
Jeg ønsker meg en plakat fra NKK med henstilling til folk om å ta hensyn til hunder, katter og andre dyr, og begrense rakettbruken på nyttårsaften (og ikke minst i dagene før og etter). Jeg tror faktisk at det er mange som ikke tenker på alle dyrene som blir fra seg av angst, og som ville tatt hensyn hvis de hadde fått en liten påminnelse. Det hadde vært så mye greiere med en plakat fra NKK enn om man laget en selv.

Jeg tenker meg altså at NKK laget noe slikt med sin logo på, så kunne folk skrive den ut og henge den opp på butikker etc.

Er det en idé?

Jeg synes det var en veldig god ide. :)

Det er ingenting i veien med å henstille folk om å ta hensyn, de gjør som vil uansett. Det er helt sikkert mange som ikke tenker på rakettskytingen er et problem for en del dyr, og "det verste" som kan skje er at noen faktisk pga henstilllingen tar hensyn. De som ikke bryr seg, ja, de bryr seg ikke og gjør akkurat som de vil alikavel.

Det er en vesensforskjell å henstille til hensyn og kreve hensyn.

Skrevet

Tviler sterkt på at det som gidder å sende opp raketter året rundt gidder å bry seg med redde dyr asså... Jeg eier ikke troen på menneskeheten i sånne tilfeller i det hele tatt.

Og selv om dette er første hunden jeg har som er redd fyrverkeri, så har det irritert vettet av meg at folk skal sende opp i hytt og pine gjerne året rundt uansett. Det er bortkastet tull og forbanna irriterende! Og jeg er av typen som liker å se på fyrverkeri, EGENTLIG.

Men, på nyttårsaften stikker vi til fjells for tredje året på rad. Der er det også raketter, men ikke på langt nær som her i sentrum. Og Bridie skal nok klare seg fint hu. Men, det blir vel nok smell rundt oss uansett både før og etter. Smalt opp en hel del senest på lørdag her, så.... <_<

Skrevet

Men hvorfor må NKK lage plakatene? Kan du ikke finne et bilde av dine hunder med bedende øyne og skrive noe som kanskje appellerer til noens samvittighet som feks: "jeg er livredd nyttårsraketter, hjelp meg til å få en bedre julefeiring" og klistre de opp her og der? Jeg tror som noen sa over her at folk gjør som de vil uansett, men det kan jo være at en og annen vennlig sjel tenker seg om..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...