Gå til innhold
Hundesonen.no

Hopping i hilsesituasjoner.


Izziebelle

Recommended Posts

Skrevet

Marco er stort sett en herlig herremann som akkurat har runda 1 år. Han er inderlig glad i mennesker og vil så gjerne hoppe opp på dem og spesiellt de som snakker med lys, overglad stemme til han ala "åååh se den nydelige vofsen", "duu er en fin gutt du ja" o.l.. Han synes det er inderlig stas i grunn og jeg er rett slett litt grønn på hva jeg skal gjøre.

I løpet av en vanlig dag er det tonnevis av folk som skal hilse på den "søte pelsklumpen" som han kalles, men de forandrer raskt mening når skitne labber hopper opp på dem før jeg i det hele tatt har oppfattet noenting. Ikke at han får lov til det overhodet og at jeg nå prøver å unngå å hilse på mennesker med han i det hele tatt.. Det er jo i lengden ikke en løsning og jeg trenger tips til hva jeg kan gjøre for at han skal slutte med det.

Og hvis noen kommer hjem til oss tar det i hvertfall helt av, da piper han skal sleike ned personen og hoppe opp til de.. Det er ikke spesiellt populært hos alle, spesiellt ikke et par tanter som allerede er redd for hunder.

Jeg aner at vi også trenger å trene inn litt mer nei-trening igjen, hva er eventuellt den beste måten å trene han der???

- vet også godt at jeg valgte ut den mest ivrige, mest sosiale av hele kullet og han har alltid vært overveldende oppmerksomhetsyk og sosial noe jeg og min mor sikkert ikke har dempet ettersom han har fått all oppmerksomhet og kos dagen lang helt siden starten... :)

Jeg trener litt råd og tips med andre ord, er rett og slett ikke så flink på problemløsning enda gitt, men så er jeg jo helt ny i gamet da... :):P

Skrevet

Dette gjorde jeg med min for å få han til å slutte. Det var for meg ganske enkelt å få det av ham når jeg prøvde dette etter jeg fikk tips om det.

De fleste hunder er veldig "sårbare/kjennslig" når det gjelder potene sine. Få han til å hoppe opp, ta så potene hans i hendene. Hold, bestemt, MEN IKKE HARDT, til du kjenner at hunden prøver å trekke til seg potene, så slipper du. Dette gjentar du helt til hunden IKKE hopper opp nettopp pga at han vet at du holder fast potene, vær da NØYE med å rose at hunden Ikke hopper opp.

HUSK, du skal IKKE holde så det gjør vondt for hunden, men bestemt. Det er en vesentlig forskjell. Slipp så fort du kjenner han vil ha potene sine. MEN vær nøye med å ikke gi ros og godbit før han gjør det DU vil han skal gjøre, nettopp å ikke hoppe.

Ikke sikkert det funker på din, men min hund var kronisk på dette, å til han var denne teknikken kjempe effektiv!

lykke til :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jøssenavn og jeg har en hund som er tankeleser til tider.. Han har fikset problemet nevneverdig på egenhånd, han har bare plutselig/gradvis blitt mer rolig og dessuten begynt å høre på meg igjen :P

Tusen takk for tips anyways, men med en hund som jeg trente lenge på at skulle synes det var greit å bli tatt på potene for kloklipp vil/kan ikke bruke ditt tips da jeg ikke vil at han skal forbinde mine hender på han sine poter som smerte, ubehag, straff eller noe han bør unngå rett og slett :P

Skrevet
Jøssenavn og jeg har en hund som er tankeleser til tider.. Han har fikset problemet nevneverdig på egenhånd, han har bare plutselig/gradvis blitt mer rolig og dessuten begynt å høre på meg igjen :D

Tusen takk for tips anyways, men med en hund som jeg trente lenge på at skulle synes det var greit å bli tatt på potene for kloklipp vil/kan ikke bruke ditt tips da jeg ikke vil at han skal forbinde mine hender på han sine poter som smerte, ubehag, straff eller noe han bør unngå rett og slett :D

Du misforstår det jeg skriver, men greit. Det er ikke snakk om smerte, en skal IKKE påføre smerte til hunden, dette var noe jeg presiserte. Jeg påførte ikke hunden min smerte ved dette. Selv om dette var det jeg måtte gjøre til min hund så har jeg absolutt INGEN problemer med å klippe klørne, stryke, undersøke eller behandle (som i smøre salver) på potene hans. Om han hadde forbundet mine hender med smerte eller ubehag i etterkant så hadde han ikke slikket dem, han hadde ikke villet tatt på dem i det hele tatt, noen han ikke har noen problemer med.

Flott at du har fått det til likevel :P Good for you! :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvilke hunderaser kan jeg sammenligne med Chodsky Pes? Er de sånn som langhåret og korthåret Collie?
    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...