Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden min lukter vondt!


Torunn1

Recommended Posts

Skal denne hit tro?

Jeg har 2 golden gutter på ca 1 1/2 år, og 2 år. Han på 2 år lukter så veldig vondt! Når han er nybadet går det bare noen dager før han stinker igjen. Det lukter spesielt ille av labbene hans, men mye på resten av kroppen og. Det er en stram, spesiell hundelukt. Yngstemann lukter ingenting.

Tenkte å prøve et annet fór, for de røyter veldig mye begge 2. Noen forslag til mat? Nå i det siste har de fått litt av hvert, men dette problemet har vart lenge.

Noen som har vært borti dette, og har noen tips å komme med?

Torunn

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Noen hunder får innimellom mer hundelukt enn andre. Dette kan være et symptom på at noe mer "alvorlig" er på ferde, i motsetning til at hunden kun er skitten (noe den nok ikke er tre dager etter et bad).

Tulla hadde akkurat samme "problemet" for en stund siden (tror det er nærmere et år siden). I tillegg hadde hun også noen andre "små-symptomer" (flekkvis flass ++). Vi behandlet det med homeopati, og det har ikke kommet tilbake etter det. Tror homeopaten sa noe om at hun skilte ut avfallsstoffer som kom ut gjennom huden (eller var det sånn at det ikke klarte å komme ut på vanlig måte?) som lagde denne lukta, men det kan også være andre ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mulig det er fôringen som kan ha noe med det å gjøre også.. Har hørt om hunder, spesielt golden retrievere, som lukter helt forferdelig helt til de skifter fôrtype..

Ville prøvd et fôr med omega3 eller tilsatt litt fiskeolje ihvertfall. Men du kan jo skifte fôrtype og se hvordan det går... ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns golden retrievere generellt har sterkere kroppslukt enn andre hunder jeg. Ikke alle som lukter direkte vondt, men alle jeg har vært borti lukter MYE hund, og noen lukter også vondt.

Vet at det har hjulpet på flere å bytte for. Dusje med shampo for fet hud, osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Har hørt at Royal Canin sitt Golden fôr er veldig bra, de røyter visstnok mye mindre også :x

Men som Huldra sa; sterk lukt kan være tegn på sykdom, så det er sikkert lurt å være litt obs å se om det er noe annet "uvanlig" med hunden..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mulig det er feil, men jeg har hørt at Golden retriever kan stinke på grunn av halefett? At enkelte GR har en aktiv kjertel på halen som produserer lukt og fett..? :x Kan det være tilfelle med den ene hunden din?

En knallgod shampo (som tar halefett på katter riktignok) er Cleaning shampoen fra Dogstuff. Den er mild men effektiv. :x

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt at Royal Canin sitt Golden fôr er veldig bra, de røyter visstnok mye mindre også :P

Røyter mindre er positivt!

Men som Huldra sa; sterk lukt kan være tegn på sykdom, så det er sikkert lurt å være litt obs å se om det er noe annet "uvanlig" med hunden..

Hunden virker helt fin og flott, men sjekker han såklart hos dyrlegen hvis det ikke hjelper med bytte av mat.

Noen hunder skiller også ut vond lukt om de stresser.

Tror ikke han er stresset.

Mulig det er feil, men jeg har hørt at Golden retriever kan stinke på grunn av halefett? At enkelte GR har en aktiv kjertel på halen som produserer lukt og fett..? :P Kan det være tilfelle med den ene hunden din?

Har jeg ikke hørt noe om, men skal sjekke ut mer om det.

En knallgod shampo (som tar halefett på katter riktignok) er Cleaning shampoen fra Dogstuff. Den er mild men effektiv. :P

Skal testes!

Har bestilt den nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøv Purina Pro Plan laks og ris. Vi bruker det, og mamma's kunder bruker det. Mye omega 3 som nevnt ovenfor, for sensitive hunder. Forbytte går mye lettere enn med f.eks Specific ;) Hundene våre har kjempefin pels (: Fåes hos dyrleger (og på dyrebutikker tror jeg). http://www.purina-proplan.com/

Hvilket for bruker du, og har du skiftet for siden du startet tråden? Isåfall hvilket for brukte du da? ;D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og når du skifter fôr må du bruke det i ca 8 uker ja før du merker noe forskjell.. ;)

Sannhet med store variasjoner vil jeg si. Da jeg byttet for for nesten 4 år siden til et som var GARANTERT fritt for fisk (også sporstoffer) så jeg forskjell på hunden på 3 dager, jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for alle forslag og innspill!

Har i dag vært på hundelivsmessen (skuffende i forhold til i fjor!) og kjøpt 30kg. nutro choice (for 700kr, billig!)

Pratet med en super dame som solgte hundesjampo osv. Jeg kjøpte da noen saker der og som jeg skal prøve.

Skal bade hundene og begynne med foret i morgen, så dette blir spennende!

Skal prøve å huske å holde dere oppdatert hvis dere vil?

Torunn;.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...