Gå til innhold
Hundesonen.no

Flytting av katt.


Izziebelle

Recommended Posts

Vi vurderer nå å flytte på oss ca. 40 min kjøring unna her vi bor nå. Å flytte bikkja blir ikke no problem, men kattepusen er det verre med.. Har hørt mine skrekkhistorier om kattter som stikker tilbake mange ganger og til slutt blir avlivd. Jeg vil jo ha med meg pusen min dit. Men er det noen som har noen råd til hvordan vi kan få henne til å forstå og godta sitt nye område? Å ha den inne et par uker er vel kanskje lurt og om mulig kanskje ha på henne bånd å utforske områdene med henne??

Noen som har noen råd til hva jeg kan gjøre? Og gjerne gi meg dine erfaringer på hvordan dere har klart flytting av utekattene deres :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg flyttet mine pyser, så gikk det bra den første tiden. Men det er fordi de var meget knyttet til meg (dvs matskålen) og sjeldent gikk langt fra denne.

Problemet oppsto da jeg forsøkte å flytte kattesanden ut i låven. Selv om jeg alltid har hatt kattesand kun på vinterstid på andre stedet vi bodde, så taklet ikke kattene at jeg tok ut kattesanden. Selv om jeg tok kattesanden tilbake på samme plass, så fortsatte de å gjøre fra seg inne. Veterinæren mente det var veldig sansynlig pga mye perser/cornish rex blanding... Så derfor har min historie en ulykkelig slutt :)

Hadde jeg kunnet gjort ting om igjen, ville jeg fortsatte med kasse og full matskål :rolleyes:

Mitt råd er å la katten bli trygg inne i huset først. Vis den kattesanden, samt skjem katten bort veldig mye den første tiden. Det kan gjøre at den forstår hvor godt den har det på det stedet.

Skal du ha kattesanden ut av hus, så hell den brukte sanden på et sted katten finner det. Og begynn gradvis.

Og rådfør deg med veterinær dersom du er usikker. Jeg kan ikke få skrytt nok av hjelpen man kan få hos dyrebeskyttelsen! De gir gratis råd, og er utrolig hjelpsomme.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei tusen takk for tips! Om det blir aktuellt skal vi gradvis venne henne til det nye stedet og la henne gå i bånd de første ukene sammen med oss. Hvis det blir fullstendig krise så kan hun få flytte til naboen vår her som hun allerede er mye hos, men vi håper såklart på at det skal gå bra.. Vil jo det beste for henne og så ja.. Men vi krysser fingrene for at det skal gå bra :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor gammel er katten?

Jo eldre katten er, jo lenger bør den være inne etter flytting, uansett så er et minimum at den er inne de første to ukene etter at dere har flyttet.

Og å gi den oppmerksomhet som andre sier, er veldig verdifullt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi har flytta katter på den alderen så har de vært inne i 2-5 uker, litt avhengig av katten, maser de mye blir det oftere to enn fem uker. Men vi har også pleid å være ute med katten de første gangene.

(har hatt katt i alle årene jeg har levd, og mange år før det)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...
vis hu er 3 ville jeg nok hold hu inne i 4-5mnd;)

Dette var da unødvendig lenge! Om pus er er vant til å være mye ute fra før, er dette altfor lenge! Da vil katta stikke av ved første mulighet, fordi den er lei av å være inne. Ikke særlig lurt...

Jeg ville sagt minst to uker, kanskje tre eller fire. Deretter ville jeg selv vært med pus ut de første gangene, om mulig med bånd. Og deretter tatt pus rett inn igjen. Etter et par ganger ute i lag, ville jeg prøvd å slippe katta ut alene, og se hvor lang tid det tar før hun kommer tilbake. Om hun er vekke i over et døgn, ville jeg ha gått ut i lag med pus litt til :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...