Gå til innhold
Hundesonen.no

Flytting av katt.


Izziebelle

Recommended Posts

Skrevet

Vi vurderer nå å flytte på oss ca. 40 min kjøring unna her vi bor nå. Å flytte bikkja blir ikke no problem, men kattepusen er det verre med.. Har hørt mine skrekkhistorier om kattter som stikker tilbake mange ganger og til slutt blir avlivd. Jeg vil jo ha med meg pusen min dit. Men er det noen som har noen råd til hvordan vi kan få henne til å forstå og godta sitt nye område? Å ha den inne et par uker er vel kanskje lurt og om mulig kanskje ha på henne bånd å utforske områdene med henne??

Noen som har noen råd til hva jeg kan gjøre? Og gjerne gi meg dine erfaringer på hvordan dere har klart flytting av utekattene deres :)

Skrevet

Når jeg flyttet mine pyser, så gikk det bra den første tiden. Men det er fordi de var meget knyttet til meg (dvs matskålen) og sjeldent gikk langt fra denne.

Problemet oppsto da jeg forsøkte å flytte kattesanden ut i låven. Selv om jeg alltid har hatt kattesand kun på vinterstid på andre stedet vi bodde, så taklet ikke kattene at jeg tok ut kattesanden. Selv om jeg tok kattesanden tilbake på samme plass, så fortsatte de å gjøre fra seg inne. Veterinæren mente det var veldig sansynlig pga mye perser/cornish rex blanding... Så derfor har min historie en ulykkelig slutt :)

Hadde jeg kunnet gjort ting om igjen, ville jeg fortsatte med kasse og full matskål :rolleyes:

Mitt råd er å la katten bli trygg inne i huset først. Vis den kattesanden, samt skjem katten bort veldig mye den første tiden. Det kan gjøre at den forstår hvor godt den har det på det stedet.

Skal du ha kattesanden ut av hus, så hell den brukte sanden på et sted katten finner det. Og begynn gradvis.

Og rådfør deg med veterinær dersom du er usikker. Jeg kan ikke få skrytt nok av hjelpen man kan få hos dyrebeskyttelsen! De gir gratis råd, og er utrolig hjelpsomme.

Lykke til!

Skrevet

Hei tusen takk for tips! Om det blir aktuellt skal vi gradvis venne henne til det nye stedet og la henne gå i bånd de første ukene sammen med oss. Hvis det blir fullstendig krise så kan hun få flytte til naboen vår her som hun allerede er mye hos, men vi håper såklart på at det skal gå bra.. Vil jo det beste for henne og så ja.. Men vi krysser fingrene for at det skal gå bra :)

Skrevet

Hvor gammel er katten?

Jo eldre katten er, jo lenger bør den være inne etter flytting, uansett så er et minimum at den er inne de første to ukene etter at dere har flyttet.

Og å gi den oppmerksomhet som andre sier, er veldig verdifullt.

Skrevet

Når vi har flytta katter på den alderen så har de vært inne i 2-5 uker, litt avhengig av katten, maser de mye blir det oftere to enn fem uker. Men vi har også pleid å være ute med katten de første gangene.

(har hatt katt i alle årene jeg har levd, og mange år før det)

  • 1 month later...
Skrevet
vis hu er 3 ville jeg nok hold hu inne i 4-5mnd;)

Dette var da unødvendig lenge! Om pus er er vant til å være mye ute fra før, er dette altfor lenge! Da vil katta stikke av ved første mulighet, fordi den er lei av å være inne. Ikke særlig lurt...

Jeg ville sagt minst to uker, kanskje tre eller fire. Deretter ville jeg selv vært med pus ut de første gangene, om mulig med bånd. Og deretter tatt pus rett inn igjen. Etter et par ganger ute i lag, ville jeg prøvd å slippe katta ut alene, og se hvor lang tid det tar før hun kommer tilbake. Om hun er vekke i over et døgn, ville jeg ha gått ut i lag med pus litt til :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...