Gå til innhold
Hundesonen.no

Spørsmål om championat


jaktlykke

Recommended Posts

Skrevet

Kan en utenlandsk champion (f.eks S UCH) stille i championklasse i Norge dersom den vil bli N UCH? Eller må den stille i åpen klasse? Det deles vel ikke ut cert i championklassen - eller teller CK det samme for den utenlandske hunden?

Skrevet

Unntaket - det er selvfølgelig alltid unntak - er de rasene hvis cert deles ut i bruksklassen. Der må de som har lyst på cert delta i bruksklassen.

Skrevet

Og tenk på at det er IKKE det samme i f.eks. Sverige. Stiller man en kun Norsk utst.champion i champ.klassen (det er lov) - får man likevel IKKE konkurrere om cert'et.

Susanne

Skrevet
Og tenk på at det er IKKE det samme i f.eks. Sverige. Stiller man en kun Norsk utst.champion i champ.klassen (det er lov) - får man likevel IKKE konkurrere om cert'et.

Susanne

Mener det kom en regelendring vedr. dette i Norge iallefall: Her konkurrerer nå utenlandske (men ikke norske) champions om certet selvom de stiller i Ch. klasse.

Er ikke helt sikker på reglementet i utlandet selv.

Skrevet
Mener det kom en regelendring vedr. dette i Norge iallefall: Her konkurrerer nå utenlandske (men ikke norske) champions om certet selvom de stiller i Ch. klasse.

Er ikke helt sikker på reglementet i utlandet selv.

Cert'et går til den beste hunden i hvert kjønn som ikke allerede er norsk champion, uavhengig av hvilken klasse den stilte i - så lenge det ikke er rasene hvor cert'et deles ut i bruksklassen.

Dette kan jeg, for dette måtte jeg krangle med en utstiller om for et år siden, da den ble meget snurt over ikke å få storcert'et, fordi en sitat "helvetes svenske" sitat slutt sto foran henne i B*K - fra championklassen, men uten norsk tittel. Til slutt måtte utstillingens leder komme før mennesket ville gi seg.

I Finland kunne du i hvert fall for et par år siden stille i championklassen, og få cert'et der.

  • 3 months later...
Skrevet

Enn i Danmark da, kan man få cert om man stiller i champklasse? Eller er det som i Sverige, at man ikke konkurrerer om cert dersom man er meldt på i champkl, altså man må stille i åpen, unghund eller junior for å kunne konkurrere om cert i B*K?

Skrevet

Bare hyggelig!

Men - kom på at det kanskje er annerledes med en rase som har Bruksklasse, da.. Men det har jo verken du eller jeg, så det bryr vi oss vel ikke om? :)

Susanne

  • 1 month later...
Skrevet

Kan jo tilføre at vi nå har vært på utstilling i Danmark. Hadde med meg to norske champ, og begge vant åpenklassen med excellent, cert, ble nr 1 i vinnerklassen med cacib, til slutt knallet de til med BIR :D

Det var 3 norske chihuahuaer der og alle ble Dansk Champion!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...