Gå til innhold
Hundesonen.no

Planlagte kull


Fisken

Recommended Posts

Jeg har tenkt til å kjøpe valp i juni/juli 09, for da passer det best for jobben at jeg er hjemme alle 5 ferieukene mine. Også lurer jeg litt på når begynner man å planlegge valpekull??

Hvis jeg skal ha valpen i juni, blir den jo født i april, og lages i februar. Bør jeg begynne å forhøre meg med rase-klubben om planlagte kull allerede, eller kanskje vente til over nyttår?? jeg aner ikke hvor lang tid i forveien oppdrettere planlegger slikt. Noen som vet??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ha kontaktet raseklubben, og spurt om de visste om planlagte kull i den aktuelle perioden, eller om de kunne anbefale noen kenneler.

Deretter ville jeg ha sendt dem en mail med introduksjon av deg selv og din livssituasjon, og spurt om planer og lignende ;)

Man kommer ingen steder uten å spørre ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk takk. Nå har jeg orientert meg litt, og sendt litt mailer, og planlegger å ta et par telefoner i morgen!

Skulle bare ønske tiden gikk litt fortere til sommern...

Hera - jeg skal ha labrador. Det er mange av de, så det er mye å velge mellom heldigvis. Så håper jeg at jeg finner en oppdretter som skal ha kull som passer med mine planer, og som jeg stoler på og trives med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Oi oi oi oi ;)

DA må du i allefall oppdatere videre!

Hvilke har du tenkt deg?

Regner med du vet hvilke du skal holde deg unna osv...

Ikke lenge siden jeg var "der", så jeg synes det enda er ganske spennende ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har foreløpig sendt mail til Mambinos og Cha kennel. jeg så etter at jeg hadde sendt mail at mambinos var i alta da, og jeg bor utenfor Oslo, så den blir nok uaktuell uansett. Har funnet en jeg skal ringe til på Bjørkelangen, men den hadde ikke noe navn eller hjemmeside.

Skal sjekke litt fortløpende fremover på retrieverklubbens hjemmeside, for jeg fant kun de som har valper nå, ikke andre opdrettere. jeg vil helst ha valp fra liten oppdretter som er drevet hjemmefra slik at valpen blir sosialisert med mennesker og gjenkjenner lyder osv... men har intrykk av at det er flest av de. Så dette blir spennede!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mambrinos ligger da i vestmarka? (googlet for å sjekke ;) )

Jeg anbefaler personlig Lerberen - i trondheim. Synes det er en del flotte hunder uten for "stort" preg hos dem! (Som folk jo klager vilt på ang. labradoren). Jeg synes det er overdrevent mye klaging, men man bør nok se litt opp for amerikansk-pregede labradorer. Det blir litt for ekstremt selv for meg.

Ellers vet jeg at f.eks surprising's labradorer fort blir veldig utstillings og veldig "stort" i likhet med en del av de andre største oppdretterene av labrador i norge. Mambrinos og Cha's kommer vel også under den gruppa.

Men så kan man jo sette ting på spissen og si at en labrador knapt trenger sosialisering, den er jo så god og snill uansett :love: Hehe, lykke til uansett! Følger spent med herfra ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmmm... jeg fant da ut at det var i alta jeg.. merkelig.

jeg så faktisk på Lerberen, og likte den veldig. Men jeg vil jo helst finne en som er nærmere. Slippe å ta fly med hunden, eller kjøre i timesvis. (ikke bare pga hunden, men jeg er ikke sååå glad i å kjøre så langt selv heller). dessuten vil jeg jo besøke valpen noen ganger før den flytter hjem til meg.

Men hva mener du med stort preg? Dette utrykket er ukjent for meg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Merkelig, bergrabbens hadde noe i finnmark før, ellers har du levajok i kautokeino eller hvor det er ;)

Stort preg er ikke noe mer enn at hundene blir veeeeldig kraftige, gjerne godt foret og mer firkanta. Kunne funnet noen bilder men, meh ;)

Men ang. reising: det synes jeg ikke bør ødelegge for en potensiell flott valp! Går det ikke tog mellom oslo og trondheim? Folk reiser jo laaangt, jeg vurderte å fly, men endte opp med en båt-tur... Hehe. Det går bra, valpen kan jo være med deg overalt. Labradorvalper på 8 uker er overasskende små. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville starta å sondere terrenget så snart som mulig. Mye å sette seg inn i, så jo tidligere ute en er, jo bedre. Da får en jo tid til å bli kjent med oppdretter så en er sikker på en har tatt riktig valg før valpen kommer i hus også ;)

Det er veldig forskjellig hvor tidlig ute oppdretterne er med å bestemme seg for kombinasjon. Selv titter jeg på hannhunder og studerer linjer nå - for et kull som ikke skal settes før om halvannet år. Andre igjen bestemmer ikke hannhund før tispen løper.. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kikket gjennom oppdrettere for staffer LENGE før jeg bestemte meg for hvilken oppdretter jeg ville ha. Ca. to år. Jeg så mange som planla kull i høst/vinter så jeg sendte en mail allerede 4. mai eller noe sånt for å komme i kontakt med dem og bli kjent med dem. De oppdretterne jeg fikk kontakt med var de jeg bestemte meg for å bli kjent med. Det viste seg at jeg var den som holdt mest kontakt av alle valpekjøperne (bortsett fra naboen deres) Så nå er 8 herlige valper født og jeg står på lista som nr. 2 for å velge meg hund hos dem.

Jeg anbefaler på det sterkeste å begynne nesten et halvt år i forveien (avhengig av rase og oppdretter) Da er det større sjans for å bli godt kjent med dem og for deg å gjøre et godt inntrykk. Selv om det er mildt sagt helt forferdelig å glede seg så lenge... og ikke minst så MYE som jeg har gjort. Har tenkt på valpene hver bidige dag siden mai. Og det er jo nesten på grense til å bli galskap :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, ja de er ikke så store!

Jeg utelukker ikke å reise, men jeg vil se i 1-2 timers omkrets fra der jeg bort først og fremst, og dersom jeg ikke finner noe jeg liker, vil jeg utvide søket! Jeg er åpen for alt :blink:

Vi måtte dra til Sverige for å hente hunden vår, fordi den er så sjelden rase :) Og vi besøkte henne en gang før vi henta også :) Måtte bare si det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...