Gå til innhold
Hundesonen.no

Aksjonsradius


Djervekvinnen

Recommended Posts

hmm.. har det noe med selvstendighet å gjøre? At jaktraser jobber mer selvstendig feks på jakt, mens andre må ha mer visning, veiledning?

Feks. en grønlandshund hadde lite, mens en greyhound hadde nesten uendelig..På hvilken måte er disse forskjellige? At grønladshunden jobber med fører, og greyhounden jobber mer selvstendig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*ler* jeg ville nok også ha karakterisert grønnlandshunden med høy radius, mens mange av gjeterhundene hadde små/lite.

Hvis man derimot ser på hvor de jobber, så jobber jo en grønnlender i spann og kommer seg dermed sjeldent langt i fra fører iom at den henger 4+m bak. Mens en greyhound på bane er lengre unna fører om fører står igjen på en rettstrekke før løp? Jeg har null peiling kun gjetting i forhold til det djervekvinnen skriver.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, jeg kan bare svare for Grønlandshunden jeg :) .

En utrolig selvstendig og selvsikker rase. Jobber både under kommando og ut fra egen vurderingseve.

Som leder er det utrolig viktig at grønlenderen er lydhør for kommando - men det er minst like viktig at en god lederhund har evne til å fortløpende vurdere gode løsninger og lign på tur.

Den har mang en gang funnet bedre løsninger enn kjører ut fra hvor det egner seg å legge ruta, særlig i løsnø. Ofte finns det momenter som vi ikke kan se under snø og is, som lederen da "værer" og da er det viktig at man som fører han tillit til lederhunden(e) og bruker dens evner i så måte. :rolleyes::)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det blir vel ikke nøyaktig det samme som selvstendighet? Jeg ville tro at f.eks en vokterhund vil ha liten aksjonsradius fordi det er viktig for den å holde seg i nærheten av eier/flokk/territorium, men den kan absolutt ha egne meninger og handle og ta initiativ på egenhånd?

Jeg vil definere aksjonsradius som den avstanden det er naturlig for en hund og bevege seg bort fra eier/flokk/territorium, uavhengig av hvilken grunn den gjør dette. Bruksområde har selvfølgelig en del med saken å gjøre. Kjønn/hormoner/løpetid kan vel også spille en rolle.

EDIT: Jeg ville tro at det var uheldig for en grønlandshund å komme seg for langt bort fra flokken sin i isødet? Og at den derfor ikke har så stor aksjonsradius, men at dette ikke utelukker selvsikkerhet og evne til å gjøre egne vurderinger?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

aksjonsradius -en, -er største avstand som virkningen av en kraft el. handling merkes i: en radiosenders, et skytevåpens aksjonsradius; lagets midtstopper hadde stor aksjonsradius; flyets, fartøyets aksjonsradius den veilengde, målt ut fra og tilbake til utgangspunktet, som kan tilbakelegges uten drivstoffylling

Lenke til kommentar
Del på andre sider

aksjonsradius -en, -er største avstand som virkningen av en kraft el. handling merkes i: en radiosenders, et skytevåpens aksjonsradius; lagets midtstopper hadde stor aksjonsradius; flyets, fartøyets aksjonsradius den veilengde, målt ut fra og tilbake til utgangspunktet, som kan tilbakelegges uten drivstoffylling

På en annen måte, hvor lenge bikkja klarer å være unna deg før den må tilbake for å få mat. de som har "uendelig" er nok kapable til å skaffe seg mat selv. :rolleyes::D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trodde dette var hvor langt vekk hunden gikk fra deg. En hund med stor aksjonsraduis vil kunne springe laaaaangt vekk fra deg på tur, (slik som fuglehunder og diverse gjør), mens en hund med liten aksjonsradius vil holde seg i nærheten av eiere.

Gårdshunder har ofte liten aksjonsradius, fordi den er avlet opp til å passe samme området.

Dette er bare det jeg har hørt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...