Gå til innhold
Hundesonen.no

Druer og rosiner


Wilma

Recommended Posts

En drueklase hadde falt på gulvet når Gulla var alene hjemme, og hun spiste hele. Jeg leste at druer og rosiner er farlig for hunden, så da lurer jeg på hva skal jeg gjøre nå?

Kommer hun til og bli syk, og hvis hun blir det hva skal jeg gjøre?

Hun spiste ganske mye, for det var en stor klase.. Jeg er veldig bekymret og skuffa over meg selv, fordi jeg ikke klarte og legge den sånn at den ikke falt ned! :angry:

Hun har ikke vist tegn til og være dårlig, men jeg får vente litt og se om hun viser tegn til det, og hvis hun gjør det, så blir det tur til veterinæren!

Håper på tips om hva jeg skal gjøre..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ja? Ble hun dårlig eller gikk det helt fint?

Vet dette er litt "dumt" å si, men altså- den gamle hunden som jeg vokste opp med fikk rosiner som godbiter (og mørk sjokolade til jul). Og han ble jo aldri dårlig av det. Levde til han ble 14 år.

Klart at man styrer unna det en nå sier er giftig og farlig for hunden, men jeg finner det merkverdig at noe som sies å være giftig ikke alltid "slår ut" på den måten hos den individuelle hunden.

Hvorfor det egentlig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er noe jeg også lurer litt på! Min første hund, som jeg fikk for ca. 25 år siden, elsket druer, og fikk også sjokolade en gang iblant, syk ble han aldri! For en stund tilbake spiste min yngste hund (hun er nå 18 mnd.) en ganske stor bit sjokolade. Ja, hun fikk den ikke, hun klarte å stjele den pga. min uoppmerksomhet et lite øyeblikk! :sint_01:

Ettersom jeg har lest diverse gru og skrekk historier om hunder og sjokolade hev jeg meg på telefonen til veterinæren. Hun beroliget meg med at det som oftest går veldig bra. Kommer også veldig an på den enkelte hund osv. Ja, det gikk faktisk helt bra, hun verken kastet opp eller fikk diare, og var ikke i nærheten av å få alle de skrekkelige tingene som sjokolade kan medføre.

Jeg har igrunnen opplevd slike ting med alle mine fire hunder gjennom årene, min golden retriever var en stor snik til å stjele, og hun fikk nok i seg enkelte ting som ikke er å anbefale! Men det gikk bra hver gang.

Men jeg mener nå at man bør kontakte veterinær når hunden spiser noe som vistnok kan medføre alskens elendighet. Da er man iallefall på den sikre side, selv om man ikke selv har opplevd slike reaksjoner som man kan lese om.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt i moderasjon sier jeg bare, ingenting tar livet av hunden din om det er snakk om små mengder å lenge mellom hver gang. MEN, de fleste vetrinærer fraråder å gi for mye av mørk sjokolade p.g.a at det er stoffer i sjokoladen som forgifter hunden. For mye å for ofte (avhengig av str på hund) KAN faktisk ødelegge hunden å i værste fall ta livet av den. Dette er p.g.a at giftstoffene IKKE SKILLES UT IGJEN, men blir lagret i kroppen til hunden din.

Druer å rosiner er samme type mat. som jeg kaller rosiner; Deprimerte druer :-) Som sagt, alt i moderasjon, ikke for ofte å ikke for mye. MEN, store mengder av dette KAN gi nyreskader på hunden, å i værste fall nyresvikt.

Men hysteri for at en hund spiser en liten bit sjokolade eller en drue er ikke nødvendig, det blir å overdrive.

Jeg har gitt både sjokolade og druer til min hund, men begrenser inntaket.

For å stte det i ett litt annet lys da...om dere hadde vært allergiske mot å drikke melk, det er det beste dere vet, dere blir dårlige av store mengder, men en liten sup går bra sånn innimellom. Dere dør ikke av den grunn? (selvflølgelig finnes det allergikere som er ekstremt allergiske, de bør jo styre unna)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ikke for å gjøre deg urolig, men det jeg har lest om druer er at de kan få nyreproblemer av det. Altså nyresvikt. Dette viser seg gjerne ikke i diare og sånne ting. Gulla er vel en liten hund, og om hun har spist store mengder, ville jeg hvertfall ringt dyrlegen om det var min.

Min store hund har også spist en del druer opp gjennom åra, men det har vært 3 stk i mnd eller noe... Jeg blir litt mer skeptisk til stor klase i liten hund. Bedre å sjekke en gang for mye, enn å miste hun er det ikke??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...