Gå til innhold
Hundesonen.no

Druer og rosiner


Wilma

Recommended Posts

En drueklase hadde falt på gulvet når Gulla var alene hjemme, og hun spiste hele. Jeg leste at druer og rosiner er farlig for hunden, så da lurer jeg på hva skal jeg gjøre nå?

Kommer hun til og bli syk, og hvis hun blir det hva skal jeg gjøre?

Hun spiste ganske mye, for det var en stor klase.. Jeg er veldig bekymret og skuffa over meg selv, fordi jeg ikke klarte og legge den sånn at den ikke falt ned! :angry:

Hun har ikke vist tegn til og være dårlig, men jeg får vente litt og se om hun viser tegn til det, og hvis hun gjør det, så blir det tur til veterinæren!

Håper på tips om hva jeg skal gjøre..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ja? Ble hun dårlig eller gikk det helt fint?

Vet dette er litt "dumt" å si, men altså- den gamle hunden som jeg vokste opp med fikk rosiner som godbiter (og mørk sjokolade til jul). Og han ble jo aldri dårlig av det. Levde til han ble 14 år.

Klart at man styrer unna det en nå sier er giftig og farlig for hunden, men jeg finner det merkverdig at noe som sies å være giftig ikke alltid "slår ut" på den måten hos den individuelle hunden.

Hvorfor det egentlig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er noe jeg også lurer litt på! Min første hund, som jeg fikk for ca. 25 år siden, elsket druer, og fikk også sjokolade en gang iblant, syk ble han aldri! For en stund tilbake spiste min yngste hund (hun er nå 18 mnd.) en ganske stor bit sjokolade. Ja, hun fikk den ikke, hun klarte å stjele den pga. min uoppmerksomhet et lite øyeblikk! :sint_01:

Ettersom jeg har lest diverse gru og skrekk historier om hunder og sjokolade hev jeg meg på telefonen til veterinæren. Hun beroliget meg med at det som oftest går veldig bra. Kommer også veldig an på den enkelte hund osv. Ja, det gikk faktisk helt bra, hun verken kastet opp eller fikk diare, og var ikke i nærheten av å få alle de skrekkelige tingene som sjokolade kan medføre.

Jeg har igrunnen opplevd slike ting med alle mine fire hunder gjennom årene, min golden retriever var en stor snik til å stjele, og hun fikk nok i seg enkelte ting som ikke er å anbefale! Men det gikk bra hver gang.

Men jeg mener nå at man bør kontakte veterinær når hunden spiser noe som vistnok kan medføre alskens elendighet. Da er man iallefall på den sikre side, selv om man ikke selv har opplevd slike reaksjoner som man kan lese om.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt i moderasjon sier jeg bare, ingenting tar livet av hunden din om det er snakk om små mengder å lenge mellom hver gang. MEN, de fleste vetrinærer fraråder å gi for mye av mørk sjokolade p.g.a at det er stoffer i sjokoladen som forgifter hunden. For mye å for ofte (avhengig av str på hund) KAN faktisk ødelegge hunden å i værste fall ta livet av den. Dette er p.g.a at giftstoffene IKKE SKILLES UT IGJEN, men blir lagret i kroppen til hunden din.

Druer å rosiner er samme type mat. som jeg kaller rosiner; Deprimerte druer :-) Som sagt, alt i moderasjon, ikke for ofte å ikke for mye. MEN, store mengder av dette KAN gi nyreskader på hunden, å i værste fall nyresvikt.

Men hysteri for at en hund spiser en liten bit sjokolade eller en drue er ikke nødvendig, det blir å overdrive.

Jeg har gitt både sjokolade og druer til min hund, men begrenser inntaket.

For å stte det i ett litt annet lys da...om dere hadde vært allergiske mot å drikke melk, det er det beste dere vet, dere blir dårlige av store mengder, men en liten sup går bra sånn innimellom. Dere dør ikke av den grunn? (selvflølgelig finnes det allergikere som er ekstremt allergiske, de bør jo styre unna)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Ikke for å gjøre deg urolig, men det jeg har lest om druer er at de kan få nyreproblemer av det. Altså nyresvikt. Dette viser seg gjerne ikke i diare og sånne ting. Gulla er vel en liten hund, og om hun har spist store mengder, ville jeg hvertfall ringt dyrlegen om det var min.

Min store hund har også spist en del druer opp gjennom åra, men det har vært 3 stk i mnd eller noe... Jeg blir litt mer skeptisk til stor klase i liten hund. Bedre å sjekke en gang for mye, enn å miste hun er det ikke??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...