Gå til innhold
Hundesonen.no

Lure coursing på bjerkebanen!


Yodel

Recommended Posts

Skrevet

Da har vi vært på Lure coursing på bjerkebanen!

Kjempegøy! Basenjien kan fortsatt ikke konkurrere i Norge, men kan ta lisens her og konkurrere i utlandet.

Slik gikk det:

Dennis- imponerte og jaktet filla med voldsom iver, selv med munnkurv som han aldri har løpt med før.

Bambi- imponerte også, men løp uten munnkurv da vi ikke hadde noen munnkurv i Bambi-størrelse :rolleyes:

Centa- Late drog! Eller skal vi si mamma-dalt? Etter 50 m gav hun opp, og løp tilbake til mamman sin for å kooose :rolleyes:

Echo- hadde også godt med jaktinnstinkt, men ble for hemmet av sin munnkurv. Stoppet halvveis for å rive den av. Når den var av kunne jakten fortsette..

Dennis fikk også godkjent sitt første løp på vei mot lisens!

Litt bildespam

lurecoursing2008_zina.jpg

Zina

lurecoursing2008_moja.jpg

Moja

lurecoursing2008_bambi_dennis.jpg

Bambi & Dennis i test-løpet som Dennis fikk godkjent

Stor takk til Tøfflus for tips om dette, råd og hjelp underveis, og koselig samvær :thumbs:

Håper det blir mer lure coursing for Basenjien også etterhvert.

Skrevet

Det som var kjipt, var at alle andre som bodde litt lenger bort ikke fikk vært med, når man bare fikk to dagers varsel! Og har vært i Drammen to helger på rad........

HÅper man kan få litt bedre varsling neste gang!

Skrevet
Det som var kjipt, var at alle andre som bodde litt lenger bort ikke fikk vært med, når man bare fikk to dagers varsel! Og har vært i Drammen to helger på rad........

HÅper man kan få litt bedre varsling neste gang!

Ja- det håper jeg også. Jeg fikk tipset 2 dager før selv, og sendte sporenstraks en mail ut. Skal prøve å holde meg litt opddatert og si ifra så fort som mulig neste gang :thumbs:

ÆÆÆÆ! HYYYYYYYYL! Si ifra neste gang da - vil så gjerne komme og se!

Du skal sporenstraks få beskjed!

ååå! finnes det noe oversikt over når/hvor dette evt er senere?

Man kan gå på myndeklubben sin hjemmeside og se- det er de som arrangerer. Vi basenji-folk bare "slenger oss på".

Så moro! Om det blir lisens på dere, har du planer om å konkurrere i utlandet? :banana:

Mjoo, det hadde jo vært moro om man fikk tid og anledning til det. Hundene synes iallefall at det var kjempegøy!

Skrevet

så kjempe kult at basenji har begynt med LC... Var nettopp i Vallentuna (stockholm) på konkurranse og der var det 9 Basjeni som startet så i sverige så er det stor konkurranse. Og LC sporten er på vei opp i Norge så om dere kommer flere så må vi jo jobbe for at dere får startet i Norge også :thumbs:

følg med på myndeklubben.no der blir det lagt ut når og hvor det er trening. Det blir mange muligheter nå utover høsten når bøndene får inn korn osv.

event. kan dere sende en mail til [email protected]

Tally ho..

Skrevet

Og det var en fryd å se *små Basenjier* sååå gira på "jobben".

Dennis er jo et naturtalent med godt blikk på filla, fin avpassing, på vent liksom "nuh tar jeg deg snart", og viste herlig entusiasme. Vendingene var over-all meget bra, men jeg flira godt da kroppen ikke helt var med i en sving, den gikk noen meter lenger frem, men hodet og blikket, ja det var akkurat der det skulle være :banana:

Og masken, hvor var den? Iaf ikke på hans nese, han verdiget ikke den en kommentar engang.

"Greit, bare heng der du, om det er så viktig liksom, jeg har andre ting å gjøre".

Fortsett sånn, Dennis, det vil forundre meg stort om ikke vi får se deg på resultat-listene etterhvert :banana:

Og både Echo og Bambi viste fine takter. Så bare maske-problematikken blir løst er nok dere på G også :thumbs:

Og hvis noen er intr avholdes en Internasjonal LC-prøve 13-14/9-08 på Mansrud Gård, Trøgstad (ja, det er hos Magne V&H).

Mer info her: http://www.myndeklubben.no/modules/tinycon...index.php?id=93

Heia-gjenger er bare morro og dessuten en fin anledning til å se hvordan LC funker, og det på en konkurranse :banana:

BTW: En liiiten korreksjon av mailadr 2_ne oppga, det er [email protected]

Skrevet
Trening på Øvrevoll onsdag 3. september:

http://www.myndeklubben.no/modules/newbb/v...#forumpost10012

Oj.... i morgen!

Er dette kun et prøve/ bane -løp, eller kan man ta lisensløp her?

Passer dessverre litt dårlig for oss, da vi skal på et kurs i morgen kveld, men supert med litt opddateringer her!

Kan jo hende noen andre vil vende snuten dit :banana:

Og takk for fine ord, Tøfflus!

Vi er bitt av basillen :thumbs:

Tally Ho (Utrolig kul ord-lyd! Nesten så det hadde vært et kult navn....)

Skrevet

Åh! Noen ganger er det nesten sånn at man lurer på om man har valgt feil rase.. :rolleyes: *håpe de åpner lure coursing for alle raser snart* hehe.. :thumbs: Så utrolig morsomt for dere, og lykke til på veien videre!

Skrevet
Oj.... i morgen!

Er dette kun et prøve/ bane -løp, eller kan man ta lisensløp her?

Passer dessverre litt dårlig for oss, da vi skal på et kurs i morgen kveld, men supert med litt opddateringer her!

Kan jo hende noen andre vil vende snuten dit :banana:

Og takk for fine ord, Tøfflus!

Vi er bitt av basillen :thumbs:

Tally Ho (Utrolig kul ord-lyd! Nesten så det hadde vært et kult navn....)

Øvrevoll er kun rettbane, så er her det store muligheter til å få hunden skikkelig tent på filla.. Det er da ikke noen mulighet til å ta verken test eller lisens løp.

Men masse moro blir det.

Mine hunder blir helt i ekstase når de hører "hold i hundene"

Skrevet
Tally Ho (Utrolig kul ord-lyd! Nesten så det hadde vært et kult navn....)

Fryktelig, skrekkelig OT- men jeg har elsket det navnet siden jeg hørte om en hest som het det.

Skrevet
Fryktelig, skrekkelig OT- men jeg har elsket det navnet siden jeg hørte om en hest som het det.

*Notere ned som et framtidig navn*

Skrevet

Fordi av dere som har lyst, så er det LC trening på mansrud (gården til vomoghundemat) nå først kommende lørdag (6/9)

Mer informasjon på myndeklubben.no

Skrevet
Jeg så en Basenji rett nedi veien her i stad.

Hvor mange er det av de i Norge?

Fine bilder forresten :)

Jeg antar at det finnes rundt 300-400 individer, men dette tallet er ikke basert på noen offisiell statistikk, da man ikke har oversikt over hvor mange som dør- kun nye registreringer.

Utrolig gøy er det iallefall med LC, og myndeklubben har virkelig tatt imot oss med åpne armer :D !

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...