Gå til innhold
Hundesonen.no

Kaninene mine ;)


Kristiin

Recommended Posts

Ble litt inspirert av enn annen tråd så her får dere en prestasjon av mine små dyr !

Pia

Fult navn: Kjelsli's Faina Pia

Mor:Vannkantens Glassmaneten

Far: Oliver

Rase: Løvehode/Dvervedder

Kjønn: 0,1

Opdretter: Ida Kjelsli

Født: 3 september 07.

- Om Pia -

Pia er der jeg vill kalle ett kjælighets barn.

Hun er ikke den kaninen som liker og ligge på fanget i timestvis og kose, når hun vill ha kos kommer hun bort til deg og legger aniktet sitt forsiktig i fanget og forlanger kos! Noen vill vell si hun ikke er så veldig pen, utstilings mesig, med sine halv blåe øyne, rosa ører som nesten står ut til sidene. Men gjennon det! Da er hun en nydelig kanin, med en personlig het som stråler gjennom! Vi har dreve noe smått med hopping i sommer, hun har hatt 5-6 øker sånn cirka. Hun er veldig motiverende og tar hinderene med stor etter å hoppet gjennom bakken en gang, og gjordt seg 'trygg' Håper vi har mer i vente med hopping! Har ikke deltat i noen konkurranser enda, det første vi skal gjøre er å melde oss inn i en lokal hoppe-klub, så vi kan hoppe litt andre steder enn hjem, så hun blir tryggere. Jeg vill nok si hun er inne i sin beste første-kull periode nå, så hun er prøve parret 2 ganger. Så vi får se om det er noe unger på vei. Og de kommer til å bli solgt som hoppe-kaniner.

11-1.jpg

DSC_0634.jpg

Kullet hennes: født 19 aug.

frstedag.jpg

Lewis

Fult navn: Tisu's Little Breveheart

Mor: kommer senere ..

Far: kommer senere ..

Rase: Løvehode

Kjønn: 1,0

Opdretter: kommer senere ..

Født: 10 mars 08.

Om Lewis -

Lewis vill jeg si har gått igjennom en del, tross sin alder, akkurat rundet 5 mnd.

En morgen, noen uker etter at vi henten hann, var han helt skeiv, gikk kun til høyre, pelsen var matt og øynene 'spratt' rundomkring i det lille hodet hans! Han fikk noen timer på seg mens jeg var på skolen til å prøve å bli bedre, men når jeg kom hjem var det ingen bedring. Her skulle det ikke taes noen sjanser, så turen gikk ned til tr.heim dyrehospital! De kunne ikke si noe stort de heler om hva det var, de trodde det enten var slag, eller hjernehindebetendelse. Det ente med at han fikk noen dager på seg til å bli bedre. Dagen etter var han noe smått bedre. En bedring kom, men hodet rettet seg kun litt opp, men ikke noe mer. Idag er han verdens lykkeligste kanin, hemmelig heten er at han må få springe og strekke på nakken. Noen dager gjør vi noen øvlser med hoppet, og da retter deg seg som regel opp. Når han springer i innhegningen med vennina si, da kan ingen se at det er noe galt med han. Siden han har fått ekstra mye omsorg som en lite nurk, er han veldig trygge på oss, han kan gode legge seg ned i fanget og sovne der. Lewis har akkurat begynt og gå med sele, her er det snakk om tålmodighet fra eieren når vi går tur.

Vi får se om det blir noe hopping med han senere.

1-5.jpg

12-1.jpg

Mia

Navn: Mia

Rase: Mix

Farge: Brun Siameser

Kjønn: 0,1

Født: Mai 06

Oppdretter: Ukjent ..

- Om Pia -

Mia er en mix, fikk opplyst dvervedder/løvehode, men tror det er noe mer inni bilder mulig Hermelin.

Vi hentet henne på frøya, mer er det ikke om henne.

Hun blir 4 i mai 08.

Mia har vært løs i ett år nå, og endelig er hun fanga inn, og vi driver og 'arbeider' med henne. Prøver å gjøre henne litt sosial :D

DSC_0074.jpg

Kåre

Fult navn: Kåre konradi

Mor: kommer senere ..

Far: kommer senere ..

Rase: Løvehode/Hermelin

Opdretter: kommer senere ..

Født: 15 mars 08.

Om Kåre -

Veldig sky enda, må arbeides enn del med :P

DSC_0088.jpg

DSC_0443.jpg

BLANDETE bilder av alle :P

DSC_0458.jpg

5669.jpg

10.jpg

4mnd-1.jpg

DSC_1297-1.jpg

DSC_0104.jpg

DSC_0616.jpg

DSC00905.jpg

DSC_0209.jpg

jes.jpg

jes1.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...