Gå til innhold
Hundesonen.no

Rødt og hårløst med død flått i midten


SusieB

Recommended Posts

Fant nettopp et hårløst område på hunden min ca. på størrelse med en enkroning. Det var rødt og litt hovent og midt i satt en død flått. Flåtten var helt flat, jeg fikk den ut med en pinsett. Jeg mistenker at hun har klødd "hull" på den slik at den døde?

Men hvorfor er området rundt der den satt hårløst og rødt?

Skal til veterinæren om noen dager for en helsesjekk uansett så skal sjekke det der, men noen andre som har opplevd noe liknende?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mona hadde en rett ved øyet som jeg mistenker at Siri har "drept", hun er jo hele tiden i ansiktet hennes med klør og tenner. Var ganske hovent og rødt, men det gikk ned av seg selv da jeg tok ut flåtten. Hvis du uansett skal på sjekk snart, så kan du jo høre om det ikke går ned av seg selv :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

dersom det dukker opp en rød ring kan det tyde på at hun har fått borrelia smitten i seg... da ville jeg tatt henne til veterinæren i morgen,for å ta en blodprøve for å sjekke dette. er hun smittet må hun settes på en lengre antibiotika-kur. boriella-smitten kan føre til flere alvorlige sykdommer,så å starte behandlingen tidligst mulig er viktig for å ha god prognose for å bli bra. lykke til. :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

dersom det dukker opp en rød ring kan det tyde på at hun har fått borrelia smitten i seg... da ville jeg tatt henne til veterinæren i morgen,for å ta en blodprøve for å sjekke dette. er hun smittet må hun settes på en lengre antibiotika-kur. boriella-smitten kan føre til flere alvorlige sykdommer,så å starte behandlingen tidligst mulig er viktig for å ha god prognose for å bli bra. lykke til. :blink:

Den "røde ring" dukker føst op efter 14 dage fra biddet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva menes egentlig med en rød ring? At det er en rød ring rundt bittet? Eller at heller greia er en rød ring? Om dere skjønte.

er ikke sikker på hva du mente ;) men det er en rød ring fra flåttbittet og ut i huden rundt det,tror jeg... og den vokser etterhvert,tror jeg? uansett greit å ta blodprøve hos veterinæren. om ikke annet,så for å utelukke det. :blink:

har hunden vist sykdomstegn ellers? vert slapp,haltet,virket støl....?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, hun har vel vert litt slappere en vanlig de siste dagene, men then again så har det jo vært ufattelig varmt også. Så vet ikke helt.. Vi får vertfall sjekke det opp med veterinæren.

ja ikke sant,er ikke lett å si i denne varmen... er jo ikke rart om hun er slapp da,selv om hun er frisk :blink:

har du termometer? kanskje greit å ta tempen... et av di første symptomene er slapphet/feber.

greit å sjekke med veterinæren ja. er jo ikke sikkert det er grunn til bekymring i det hele tatt,men alltid best å være på den sikre siden synes jeg ;)

her kan du lese litt om flåttbitt på hund:

http://www.dsg-bergen.net/flatt.htm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...
Hva menes egentlig med en rød ring? At det er en rød ring rundt bittet? Eller at heller greia er en rød ring? Om dere skjønte.

Jeg tror det kan variere. Jeg har sett to tilfeller av borrelia-smitte på mennesker, og på den ene var det kun en rød ring ca 10 cm utenfor bittområdet(normal farge innenfor den røde ringen, med bittet i midten). Mens i det andre tilfellet var det helt rødt innenfor ringen og. Vanskelig å forklare..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...