Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening i Agility


occurrence

Recommended Posts

Beklager at jeg kommer med et dumt spørsmål, men jeg kan ingenting om agility derfor spør jeg:

De fleste pleier å lokke hunden gjennom de forskjellige momentene i agility i begynnelsen ikke sant? Men det er noen som bruker klikkertrening i denne sporten også? Hvordan gjøres dette da i praksis når man er på kurs eller trener med klubben? Skal man stå og vente på at hver enkelt hund skal ta initiativ til å f.eks. hoppe over et hinder kan det ta ganske lang tid per hund, eller hvordan fungerer det?

Pleier generelt klubber som trener med lokking å være åpne for medlemmer som vil bruke klikkertrening?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis du har mulighet så anbefaler jeg deg å gå agilitykurs hos Klickerklok.se på Vestby. Det er Thomas og Fanny som tidligere hadde Canis Oslo/Akershus, og de er råflinke. Fanny har vært i Canada/USA to ganger i vinter/vår på agilitykurs med noen av verdens beste trenere.

På agilitykurs der så lærte vi handlingsystem. Når man kan dette systemet, så er det null problem å få hunden gjennom og over hindre på banen, uansett om det er under, over eller gjennom.

Boken "Shaping Success" av Susan Garret (som Fanny har gått på kurs med, og bruker mye av i kursene sine) handler også om agilitytrening med "nye" metoder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke fått intrykk av at de er imot klikkert! Det er heller motsatt :lol: Med klikkertrening kan du shape in ting, og hunden får også tilbakemelding akkurat når den skal ha det. Om du bare bruker f.eks. gobit så kan du ikke "fortelle" hunden din i hvilket sekund den har gjort noe riktig mener jeg.

Men dette har selvfølgelig ikke så mye med hvordan du får en hund igjennom/over et hinder, men det gjør det enklere etterpå :)

Snakk med hundeklubben/skolen du skal delta på og hør hva de mener. Jeg tror ikke det vil bli brukt mer tid på en hund med klikkertrening enn noen som ikke har det.

Anbefaler boka "Shaping Success" av Susan Garret jeg også! Kan være lurt å lese litt på forhånd før du bestemmer deg også :lol:

Lykke til! :happy:

Hadde vært artig å høre hvordan det går!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
    • Et enkelt nettsøk ga meg flere nettbutikker som har det? Ellers så er det flere som har lignende produkter, jeg kjøpte noen veldig gode for noen år siden, men husker ikke merke nå. Var ikke K9.
    • Fortviler, fordi det er tomt for nomnoms 😨 Det perfekte snæck. Smakelighet på høyde med favoritt råfor, men i en konsistens som kan skjæres med ostehøvel, til tynne, store skiver som dekker store deler av tunga og ganen og gir maks bæng for the bucks - verdi per kalori - som belønning. Rene råvarer av dyr, ikke noe vegetabilsk tull som fillere, i verdens mest tasty snæck av en konsistens som ikke klæsser til lomma eller hendene. ..og det er TOMT. Lå to pølser igjen i hylla på K9 Hundesenter i dag. Jeg kjøpte den ene. Tomt.  You don't know what you've got till it's gone. Det der er en uerstattelig belønning. Alt annet er enten for tørt og for lav verdi, og feil form, eller for klæssete og ekkelt og uhygienisk å fare rundt hjemmefra med.   K9 Nomnoms er (var? 💔) den P E R F E K T E treningsgodbit.    Gid noen med litt kundegrunnlag kan pushe på K9 for å få de til å produsere mer av det der. Finnes faktisk ikke andre belønninger av samme kvalitet. Enten må vi nå ned på belønningsverdi, eller jeg må begynne klæsse med å ha Vom og kjøleelementer i lommene K9 Nom Noms  produsert av K9 Hundesenter - Midt-Norsk Kompetansesenter for hund.  Please, please! Noen med litt kundegrunnlag og salgsvolum, push dem for å få produsert mer av det der 🥺    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...