Gå til innhold
Hundesonen.no

Støttekontakt


Karina&Chica

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg vurderer å bli støttekontakt dette året, men lurte på om noen her inne kanskje hadde erfaring med det å være støttekontakt(du som har hatt støttekontakt, må gjerne dele det du også. Evt. sende med PM)..

Hvordan går man fram for å bli det? Og hva skjer når du har blitt det? Lønn? Arbeidstimer? Noe annet fint å vite?

Jeg vet hva støttekontakt går ut på, at man støtter og finner på ting med en person som ikke har så lett for å sosialere seg pga pyskiske problemer, funksjonshemninger, dårlig nettverk, alderdom osv..

Men jeg skulle gjerne ha hørt andres erfaringer:) Tror det kan hjelpe meg med å bestemme meg for om jeg skal begi meg ut på det eller ikke!

Skrevet

Jeg har aldri vært det selv, men jeg har sjekka litt opp rundt det. Hvis du bor i oslo så er det greiest å gå inn på oslo komune sine sider. Fant en til deg her, den er sikkert ikke det du er ute etter, men uansett: http://www.bydel-gamle-oslo.oslo.kommune.n...0553-21429.html

Ang betaling, så er det absurd dårlig betalt, og man får ikke sykepenger og ikke feriepenger. Så vet du det. Har vært avlaster jeg, og vilkårene er omtrent de samme.

Skrevet

Jeg er støttekontakt og har vært det i 2 1/2 år nå. Det kan være litt "ensomt", man har jo taushetsplikt og det er ikke alle som får allverdens med veiledning. Det kommer vel an på hvor krevende oppdraget er, men jeg synes det er fint å få veiledning 2 ganger per halvår av saksbehandler. Det er mye vanskeligere å gjøre en god jobb uten veiledning, så det burde være i alles interesse at man får jevnlig veiledning (også arbeidsgivers!). Felles veiledning har jeg lite sansen for, men det kommer helt an på hvordan det blir lagt opp. Arbeidet lønnes med ca 106 kroner timen, altså ikke noe særlig å skryte av, og man skriver selv timelister og fører på utgifter. Som oftest har man en viss sum man kan bruke enten på bare en selv per mnd som en får refundert etter vist kvittering, eller en felles sum for begge (sistnevnte mest vanlig i barnevernet). Feks hadde jeg tidligere inntil 6 timer per uke, og 800 kroner kunne jeg få igjen for om jeg viste kvittering. Om man ikke har så mye penger kan det være lurt å ikke drive med dyre aktiviteter i begynnelsen da lønnen og refusjon av utgifter kommer på etterskudd. Kommunen kan være ganske treige med lønnsutbetalingen, jeg får lønn 1 1/2 mnd etter jeg har levert inn timeliste og kvitteringer. Jeg trodde forresten jeg fikk feriepenger? :icon_confused: men nå ble jeg usikker.

"Oppdraget" har gjerne også et mål, når dette er nådd er det ikke behov for støttekontakt lenger. Uten veiledning (og med også, hehe) kan det være vanskelig å fokusere på overordnede mål. Det er personen/familien som sammen med feks saksbehandler finner ut hva målet skal være.

Det jeg synes er mest krevende er å skulle finne på aktivitetene, om man ikke har faste aktiviteter og faste dager blir det mye planlegging hver uke. Noen trives kanskje best med dette, da de kan skreddersy uken sin akkurat slik de vil, men for meg blir det slitsomt. Derfor har vi drevet mest med faste aktiviteter på faste dager det siste året, nå etter sommeren vil det bli litt mer variasjon igjen.

Om du bestemmer deg for å bli støttekontakt kan det være lurt å prøve å se lenger frem i tid enn 1 år, om det var det du mente i innlegget. De fleste brukere, enten om det er snakk om funksjonshemming, psykiatri, rus, barnevern osv, vil ha nytte av å ha fast støttekontakt i flere år. Det er såklart bare bra om de ikke trenger støttekontakt mer enn 1 år, men mange har bruk for det lenger. Det er trist at det er så store utskiftninger blant støttekontakter, for vi gjør en viktig jobb. Det har kanskje noe med lønnen og arbeidsforholdene å gjøre. Også her kommer veiledning inn som en viktig bit. Jeg tror at med god veiledning ville flere jobbet lenger som støttekontakt.

Skrevet
Jeg trodde forresten jeg fikk feriepenger? :icon_confused: men nå ble jeg usikker.

*klipp*

Godt mulig du får feriepenger hos deg, men i oslo (hvertfall i bydel st.hanshaugen) så regnes man som freelanser om man er avlaster eller støttekontakt, og har dermed ikke krav på en dritt. Veldig synd. For ja, det er en veldig viktig jobb. Jeg vurderer å finne meg en å være støttekontakt for på sikt, siden jeg syns sånt arbeid er veldig givende. :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...