Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilket hundefôr anbefales?


Guest LeenaM

Recommended Posts

Hunder som er vant til å spise kun én type tørrfôr, får ofte magetrøbbel ved skifte av fôr. Jeg for min del fôrer på Vom & Hundemat pluss allverdens slakteavskjær, og gir aldri tørrfôr. Men hundene mine kan likevel fint spise tørrfôr av ulike typer (de vinner dette til stadighet på diverse arrangementer) uten å reagere på det.

Jeg tror at en sunn VARIASJON av mattyper er det beste for hunden. I naturen spiser de jo ikke samme typen mat, dag etter dag. Mine hunder spiser sjelden samme råvarer tre dager på rad, så det er ikkeno' problemer for dem å skifte matseddel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Labb er det siste hundeforet jeg ville kjøpt <_< Mora mi er dyrlege, og de fleste hunder som kommer på kontoret pg hudkløe bruker labb :shocked: Vi bruker Pro Plan på våre hunder, det fungerer veldig veldig bra :rolleyes: Pelsen er blank og fin fordi det er tilsatt omega 3 i foret. I de fleste andre hundefor burde man tilsette omega 3, og det blir masse gris <_< Royal Canin og Eukanuba er også gode merker :rolleyes:

http://www.purina-proplan.com/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har prøvd alt fra Labb til RC. Fortiden går det mest i Proplan med laks og ris og V og H. Har prøvd Labb, noe som endte meg mye røyting og sene lufteturer. alt som gikk inn gikk ut igjen. jeg har vært veldig fornøyd med proplan, selv og jeg har en matglad hund er det greit med litt variasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når man skal vurdere hva slags fôr man skal gi, bør man først se på hva slags hund man har og hva slags aktivitetsnivå den har.

En valp bør få nok protein til veksten, da fôr med mye karbohydrater/fett og lite protein gjør at hunden heller legger på seg enn å bygge opp kroppen slik den skal. Valpen vokser i høyden til den er omlag ett år (+/-), og inntil da trenger den masse proteiner for å bygge opp cellene i kroppen. Etter at høydeveksten er ferdig trenger hunden fremdeles nok proteiner til å utvikle seg fra skranglete tenåring til voksen hund, men den trenger ikke lenger så mye mat pr kilo kroppsvekt som før.

En hund som er for tynn bør få mer protein og fett, mens en hund som er for tykk bør få mindre karbohydrater/fett. Det hjelper ikke å redusere mengden fett hvis man øker mengden karbohydrater, for begge deler gjør hunden overvektig om den får for mye i forhold til aktivitetsnivået.

Har man en veldig aktiv hund, eller en hund som er mye ute i kaldt og rått vær, så er det lurt å gi ekstra fett. Ikke for at hunden skal legge på seg, men for at den skal forbrenne fettet og omdanne det til energi og varme i kroppen.

Har man en lite aktiv hund, bør man gi mindre karbohydrater og fett (eller rett og slett mindre mat i det hele tatt), så den ikke blir overvektig.

Jeg gir ulik mat fra dag til dag, alt ettersom hundene mine trenger det. Den ene trenger å gå litt ned i vekt, så han får mer proteiner (magert kjøtt). Den andre er litt for tynn, og trenger å gå litt opp i vekt - han får mer kjøtt med større fettinnhold. Når de røyter, så får de lever og rå eggeplomme og (begge inneholder b-vitaminet biotin, som er bra for å hud og hår, og for å "gro" ny pels). Når det er kaldt, får de mer fettrikt kjøtt. Når det er varmt får de mindre fett. Det er egentlig veldig enkelt. :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Jeg har gått runde på runde med alle hundene mine, og alle tre hundene går på forskjellig for, alt ettersom hva som har passet dem best :yes:

Eldste går på Hills i/d, pga fordøyelsen hans. Hverken RC eller Eukanuba fungerte på ham, ei heller V&H

Mellomste går på RC slankefor, hun legger på seg bare hun ser mat. Hills likte hun ikke og av Eukanuba blir pelsen grusom.

Yngste veksler mellom Hills lam og Proplan laks, kylling fungerer han dårlig på.

Alle hunder er individueller og passer ikke på alle for. Du må nesten tilpasse det til hunden din.

Men RC, Hills og Proplan er de forene jeg ville ha begynt med å se på :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bikkja mi får Pro Plan med laks for øyeblikket. Han er snart ferdig med en valpesekk nå og så blir det voksen mat gitt. Han liker best laks og jeg skjønner hvorfor for den lukter mere enn det kylling/lam gjør :yes: heheh. han fungerer supert på det så jeg vil ikke prøve noe annet med mindre han skulle ha fått noe spesifike problemer med årene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...