Gå til innhold
Hundesonen.no

Ordner med maten?


Gabriella

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har bare et lite spørsmål.

Bonnie har tørfor stående framme hele tiden, men det som er, er atte hun går bort til maten noen ganger og dytter nesa neddi og prøver og dytte ting over maten som ikke er der.

akkurat som om hun gravde ned mat skåla si..

er dette noen vanlig adferd?

Skrevet

jeg bor med familien min og de klarer ikke og forholde seg til og gi hun det hun skal ha til de tidene hu skulle så har derfor hatt maten stående..

hu er værken mat lei eller noe.. så jeg ser ikke noe galt i og ha maten stående.

Skrevet

hu spiser opp til 2 ganger om dagen om morgenen og på kvelden før jeg går siste tur..

den dyttingen driver a på med hværtfall en gang om dagen hvis ikke fler.. noen ganger gjør hu det rett før hu skal spise.

skal få filma det eller tatt bilde når hu gjør det igjen

Skrevet
hu spiser opp til 2 ganger om dagen om morgenen og på kvelden før jeg går siste tur..

den dyttingen driver a på med hværtfall en gang om dagen hvis ikke fler.. noen ganger gjør hu det rett før hu skal spise.

skal få filma det eller tatt bilde når hu gjør det igjen

gjør det :) kan være greiere når man får sett det :)

Skrevet

som vi vet har hunder instinkt for å grave ned mat som er til overs, eller da helst mat som oppfattes som ufordøyelig slik den er - den skal bli myk ved å bli fuktig råtne osv. De er jo åtseletere.

Kanskje handler dette om at hunden din oppfatter tilovers tørrfor som nettop "tilovers" og vil spare det ned ved å grave det ned (i skåla her da siden det er innomhus. har selv opplevd f.eks tørrfiskbiter forsøkt gravd ned under puter, tepper etc.)- eller at den tørre og harde kvaliteten appelerer til instinktet om å mykne det. Eller kombinasjonen.

Nå er det ikke mulig å fjerne maten når hunden er forsynt, forstår vi. Kanskje det da er forsøket verdt å bløte foret - med tanke på å dempe instinktet? Å bløte opp tørrfor kan jo for øvrig være nyttig av andre grunner også - f.eks tendens til magedreining.

Skrevet

nå er det jo mulighet for og fjerne maten.. i den perioden før jeg drar i militeret men da er vi på'n igjen når jeg har dratt. så jeg skal få lært inn de andre medmenneskene i huset og gi hu mat til visse tider.. sånn som hu fikk før jeg flytta tilbake fra der jeg jobba XD

så for jeg se om det er derfor hun gjør det :)

hehe tusen takk for deres meninger :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kattedo bør nok være utenfor rekkevidde for hunden. Og så må det jo da enten være en hundevant katt eller en kattunge, som ikke vil ha erfaring med å bli jaget. Jeg ville nok lagt en ganske nøye plan for introduksjon og sosialisering. Veldig avhengig av type og individ av hund så kan det bli utfordrende, særlig hvis hunden har noe særlig jaktinstinkt, men det er også mange hunder som jager katter ellers som tolererer huskatten.  Snakk med folk som har erfaring med å introdusere hund og katt fra før, og ha kompostgrinder tilgjengelig for å holde de adskilt til de er tilvendt, og steder der katten kan gjemme seg og klatre opp.
    • Navnet eller hvor mange stavelser bestemmer du jo selv, men to stavelser er ofte lettere for hunden å oppfatte og kjenne igjen. Generelt vil en hund respondere mye bedre på "Fido" enn "Maxmilianimus" fordi det er lettere å høre det, rett og slett.  Det finnes masse hundenavnlister på nett, så jeg ville bare søkt etter noen av de, og valgt fra nederste halvdelen av listen over populære hundenavn.
    • Hva bør man tenke på når man skal bestemme navn til hunden? Hvilke navn liker dere? Hva heter hunden deres? Trenger tips. Er det sånn at det kun må være to stavelser?
    • Hva bør man tenke på om man allerede har hund men ønsker katt? Utstyr som er kjekt å ha annet enn det som er anbefalt? Hva gjør man med innedo og hunden da skal grave? Osv. Vil være forbredt på alt.
    • Vi har faktisk nettopp betalt et gjerdefirma for å sette opp nettinggjerde rundt en del av hagen. Personlig synes jeg nettinggjerde er bra og solid, men det kan jo være andre løsninger passer bedre for andre. Byggvarehusene selger ulike typer gjerder og gjerdemoduler i tre og sånt, og kan ofte formidle håndtverkere som tar jobben. Ellers kan man søke opp og kontakte gjerdefirmaer selv. Jeg brukte MittAnbud denne gangen. Vi fikk satt opp nettinggjerde rundt hele hagen i forrige hus også, og jeg angrer ikke på det. Hvis det er praktisk gjennomførbart å gjerde inn hele tomta ville jeg gjort det, men det kommer jo litt an på hvor du vil hunden(e) skal ha tilgang og sånt. Har du mye blomsterbed eller grønnsakshage kan det være lurt å ha det separat f.eks.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...