Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva mente dommeren?


Symra&Pippin

Recommended Posts

Skrevet

På WW spurte dommeren om hvor gammel Symra er. Jeg svarte "Fifteen months". Dommeren sa: "Fifteen months and sleek." Har lurt sånn på hva hun mente. Sleek betyr liksom glatt eller sleip (!). Beardiser har stort sett glatt pels, det kan ikke ha vært det. Har sleek noen spesiell betydning i utstillingssammenheng? Eller kan hun ha sagt noe annet som hørtes ut som sleek?

Skrevet
Kan han ha ment kroppen? Ville tro han hadde sagt det tydeligere om han mente pelsen, så høres for meg ut som om det gjerne betød at kroppen er slank/ikke kraftig.

Det er en logisk tolkning, Symra er slank, for ikke å si tynn. Jeg ser bare ikke noe sted at sleek kan ha den betydningen.

Skrevet

Fra en fin liten ordbok:

..klippe bort det som er uinteressant...

* (of a person or animal) having smooth, glossy skin, hair or fur. Often taken as a sign of physical fitness.

* (of a person) having a wealthy and well groomed appearance

* (of an object) having an elegant, streamlined shape or design

Jeg tror alle de kan funke jeg, selv om noen av alternativene brukes om folk eller ting. Dommere kan jo være riktig så svulstige og oppfinnsomme i sine ordvalg har jeg inntrykk av.

Uansett er det jo udelt positivt! :D

Skrevet

Weee, jeg velger "having an elegant, streamlined shape or design". Det passer så godt til "super outline" som sto i kritikken på en spesialutstilling vi var på nettopp.

(Og hvis noen sier at hundeutstillere er ekstremt selektive i hodene sine, så vanker det ørtæv! :D ).

Skrevet
ørtæv

Noen ganger får jeg hjemlengsel... :D *nynne* "Trondhjæm Trondhjæm, at æ reist i fra dæ. At æ koinna finn på nokka slikt..."

Skrevet
Noen ganger får jeg hjemlengsel... :D *nynne* "Trondhjæm Trondhjæm, at æ reist i fra dæ. At æ koinna finn på nokka slikt..."

Ørtæv??

Uansett, Pippin&Symra: man tolker uansett kritikken til egen fordel :o

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
    • Om kjøper har betalt full valpepris og hunden står registrert på valpekjøper, så eier denne alle rettigheter. Da er det normalt med en leasingavtale for kull hvor andre enn eier er oppdretter. Her vil nok avtalene være forskjellig, normalt sett leaser man for prisen av en valp eller en valp.  Hvilken avtale som gjøres er mellom partene selv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...