Gå til innhold
Hundesonen.no

Kennelhoste


Recommended Posts

Skrevet

Ikke nok med at vi kommer hjem fra ferien etter bare noen dager med en rute i bilen mindre,

stakars valpen har fått kennelhoste.

Dette er en 13uker gammel blandingsvalp (hun er vaksinert bare så det er sakt).

Så det jeg lurer på er om noen har noen forslag til hvordan jeg kan få aktivisert henne riktig.

Dette er min første gang borti denne type sykdom så jeg vil heller spørre om råd i stede for og gjøre alt verre for hunden.

Til nå har hun hostet i 3-4dager spiser litt lite men ikkje faretruende lite til nå vertfall.

Spiser enda mindre så har prøvd meg litt frem for og finne noe hun vil spise.

Nå får hun skiver med leverpostei og litt for.

Håper noen slenger ut noen forslag da=)

Har blitt litt verre utover dagen nå.

Kjenner at hun er godt hoven i halsen og har nok feber.

Ligger strekk ut på gulve bare, har satt opp en liten vifte hun har lakt seg forann de er jo så varmt.

Den kan ikke forverre nie siden de er direkte vind?

Skrevet
Ikke nok med at vi kommer hjem fra ferien etter bare noen dager med en rute i bilen mindre,

stakars valpen har fått kennelhoste.

Dette er en 13uker gammel blandingsvalp (hun er vaksinert bare så det er sakt).

Så det jeg lurer på er om noen har noen forslag til hvordan jeg kan få aktivisert henne riktig.

Dette er min første gang borti denne type sykdom så jeg vil heller spørre om råd i stede for og gjøre alt verre for hunden.

Til nå har hun hostet i 3-4dager spiser litt lite men ikkje faretruende lite til nå vertfall.

Spiser enda mindre så har prøvd meg litt frem for og finne noe hun vil spise.

Nå får hun skiver med leverpostei og litt for.

Håper noen slenger ut noen forslag da=)

La henne få den aktiviteten hun vil. Er hun ikke særlig slapp så er det ingenting å bry seg med. Parainfluensvirus er ikke dødelig! Synd at vaksinene ikke tar dritten da :P

Skrevet

Bare husk å la henne få myyyyye ro også. Det tar på en sånn liten tass å være syk. Skulle allmenntilstanden endre seg, så ville jeg tatt henne med til vet og få henne kontrollert.

Skrevet
Bare husk å la henne få myyyyye ro også. Det tar på en sånn liten tass å være syk. Skulle allmenntilstanden endre seg, så ville jeg tatt henne med til vet og få henne kontrollert.

Hun får masser av ro. Sover størse delen av dagen krøllet sammen under sofaen hihi :o

Har hjulpet henne utrolig at det ikke er så varmt lenger da mye mer aktiv og feberen er borte.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...