Gå til innhold
Hundesonen.no

Strup på valp


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Hva syns dere om å bruke strup på valper?

Som dere sikkert veit bruker jeg kjettingstrup på Mona. Jeg ser ikke helt problemet med å gjøre det, jeg er nødt til å vite at jeg har kontroll på henne. Er ikke sikker på om jeg klarer å holde henne igjen dersom jeg bruker et bånd som ikke har strup i det hele tatt. Jobber jo med å lære å gå pent og sånn, og jeg er nokså sikker på at dersom jeg ikke hadde hatt strup på kurset og hun kunne dra seg bort til de andre hundene, hadde jeg ikke klart å ha oppmerksomheten hennes, og å motivere henne.

Går ikke rundt og napper i strupen i tide og utide!

Jeg sa på dyrenett at jeg hadde kjettingstrup, og fikk beskjed om at da måtte jeg få meg en mindre rase jeg kunne kontrollere :roll: ikke bare bruke strup for å ha kontroll liksom.

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Ser ikke problemet så lenge du bruker det skikkelig og ikke napper i tide og utide. (Noe som du sa du ikke gjor. :) )

Selv hadde jeg ikke brukt strup.

Men smak og behag. :)

Skrevet

Jeg ser ikke noe problem med at du skal bruke strupe på henne :) Hallo, du har en monsterhund, noe må du jo få bruke for å i hele tatt ha en sjanse til å holde henne, hihi..

Skrevet

ser ikke på det som spesiellt bra å bruke strup for å få bedre kontroll. Strup kan være skadelig å bruke i lengda. Det er kun et hjelpemiddel jeg ville brukt sjeldent en gang iblant i lydighet. Å bruke det hver dag kan være skadelig.

Skrevet
ser ikke på det som spesiellt bra å bruke strup for å få bedre kontroll. Strup kan være skadelig å bruke i lengda. Det er kun et hjelpemiddel jeg ville brukt sjeldent en gang iblant i lydighet. Å bruke det hver dag kan være skadelig.

ikke så lenge hun bruker det på riktig måte, noe jeg er sikker på at hun gjør. :)

Skrevet

Brukte Strup på Serchaj før, klarte ikke å holde han igjen osv... Han kan gå bedre i bånd osv etter at jeg fikk det, gikk så over til halstrup og siden han gikk så fins bruker jeg nå " vanøig" halsbånd, skal kjøpe meg mynde halsvbånd da... Snart:p

Skrevet

Det er jo ikke noe problem i det. Strup er absolutt IKKE skadelig hvis du bruker det riktig!! Og det er jeg helt sikker på at Julie gjør..

Skrevet
ser ikke på det som spesiellt bra å bruke strup for å få bedre kontroll. Strup kan være skadelig å bruke i lengda. Det er kun et hjelpemiddel jeg ville brukt sjeldent en gang iblant i lydighet. Å bruke det hver dag kan være skadelig.

Du var en av dem som anbefalte meg strup, Astrid :D

Oppdretter gjorde også det, så skadelig tror jeg ikke det er :D

Skrevet

Du var en av dem som anbefalte meg strup, Astrid :D

Oppdretter gjorde også det, så skadelig tror jeg ikke det er :D

jeg anbefalte deg strup til trening! man skal ikke bruke strup som halsbånd. DET er skadelig.

Skrevet

Jeg synes å strup er helt greit å bruke. Brukte det selv da min var yngre. Et fint hjelpemiddel som med riktig bruk ikke er skadelig.

Eneste minuset jeg oppolevde med var at det gnagde litt på pelsen, og at hvis jeg ikke husket å ta det av når hunden skulle løpe løs så var d nesten garantert at han mistet det. :roll:

Skrevet

helt ok med strup men vi bruker ikke kjetting for det klipper pelsen til hudnene, her i huset er det bare Aiwa som har strup og det er en i hud og den er rundsydd og klipper ikke pelsen til hundene. :wink:

Skrevet

på NKKU leiren nevnte de også at bruk av strup til daglig er skadelig. Men det teller vel ikke noe når JEG sier det. :roll: Strup er et kjempe godt hjelpe middel.Selv bruker jeg det masse på egen hund, og de jeg trener. Men å bruke det hver dag det syns jeg IKKE noe om. Ta på dere et sånt strupehalsbånd og se hvor behagelig det er. Strup til daglig er greit på hunder som ikke drar, for da sliter du det ikke på halsen, men på en valp som drar er det slett ikke sundt

Skrevet
på NKKU leiren nevnte de også at bruk av strup til daglig er skadelig. Men det teller vel ikke noe når JEG sier det. :roll: Strup er et kjempe godt hjelpe middel.Selv bruker jeg det masse på egen hund, og de jeg trener. Men å bruke det hver dag det syns jeg IKKE noe om. Ta på dere et sånt strupehalsbånd og se hvor behagelig det er. Strup til daglig er greit på hunder som ikke drar, for da sliter du det ikke på halsen, men på en valp som drar er det slett ikke sundt

Men du bruker jo strup under trening, og sier jo selv her at det er ubehagelig for hunden. hvorfor vil du da bruke det under trening? :?

Skrevet

Hmm..skjønner ikke at det skal være værre å bruke det under trening enn på tur.. Man går jo ikke så veldig mye i bånd med bikkja om dagen heller da? i hvertfall ikke jeg *driteribåndtvangheleåret* :D

Skrevet

det er flere som ofte går med bånd en de som ofte går utn trur jeg. jeg bruker bånd så å si hele tiden, men om jeg bruker halvsturp eller vanlig lærhalsbånd, så er det ingen forskjell på resultatet..

Skrevet

Jeg har hørt at en skal bruke brede halsbånd fordi hundene har noen "har-glemt-hva-de-heter-knuter" i halsen, og disse kan bli skadet når en bruker tynne halsbånd. Jeg bruker selv aldri strupebånd, foretrekker brede halsbånd både til trening og ellers...

tror det heter virvler...

Skrevet

Astrid; du nevnte ingenting om at jeg bare skulle bruke det til trening :?

Men jeg stoler på oppdretter, og jeg stoler på valpekursinstruktørene.

Ang. pelsen så har hun det kun på når vi går tur, som vi ikke gjør så ofte pga beinet, eller når vi trener.

Skrevet

Jeg brukte kjettingstrup på dobertispa jeg hadde. Synes det var en fin trygghet å vite at det ikke ville ryke om hun skulle hive seg rundt etter ei katte eller noe sånt. Jeg nappet heller ikke i båndet, hun gikk fint i bånd på eget initiativ, men et vanlig halsbånd hadde nok ikke vært nok på den ålete dober-nakken om det skulle skje noe.

Når man bruker strup for å slippe å trene gå-pent-i-bånd derimot, det synes jeg er latskap.

Bare bruk kjetting du IW, du har min støtte :D Bare husk å ta det av når minusgradene kommer :/

Skrevet
Astrid; du nevnte ingenting om at jeg bare skulle bruke det til trening  :?  

Men jeg stoler på oppdretter, og jeg stoler på valpekursinstruktørene.

Ang. pelsen så har hun det kun på når vi går tur, som vi ikke gjør så ofte pga beinet, eller når vi trener.

jeg må ha glemt å si det tydelig nok. Men de fleste er enige med meg i at lenke til hverdags er ikke bra. Prøv å gå med det selv og la noen holde deg i det. Ikke deilig, og jeg husker jeg lærte på seminar at det er farlig å bruke det til hverdags, også kan jeg jo nevne at agility intruktøren Lene, på NKKU leiren også nevnte at det er farlig å bruke det i det hele tatt. Greit til trening mener jeg, men da skal man ikke bruke det på trening hver dag.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...