Gå til innhold
Hundesonen.no

Fugleunge!


Walla

Recommended Posts

I dag da jeg skulle gå hjem fra skolen så jeg en liten skjære unge i grøfta. Jaja tenkte jeg og så på den mens jeg gikk forbi. Men den verken fløy eller rørte på seg. Jeg stoppet og så på den og den var så pjuskete og redd stakkar. Jeg så etter et rede oppi trærne som jeg kanskje tenkte den kunne ha falt ned fra men kunne ikke se noen. Jeg har ikke hjerte til å gå fra en sånn nydelig skapning så jeg tok den med hjem.. :rolleyes:

Jeg satt den i en rund balje med litt gress og en skål med vann i. Har et tynt laken over når jeg ikke er hos den sånn at den får litt fred. Men jeg lurer egentlig på hva jeg skal gjøre. Har noen av dere funnet en fugle unge none gang og i tilfelle hva gjorde dere med den..? Jeg gravde opp mark og la litt brød hos den, men den drikker bare. Den har ikke villet spise enda.. =/

Jeg lagde et "rede" til den ;P. Tok en halvdel av et påske egg og la litt bomull nederst og gress og kvister oppi :) Sånn at den har noe å sove i...

Tok noen bilder med mobilen;

fugleungegm1.png

fugleunge2om3.png

Edit; gjorde bildene mindre

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har jeg satt den tilbake der jeg fant den. Det var litt vanskelig å bare gå fra den da jeg så den, men nå skjønner jeg jo at jeg ikke skulle rørt den en gang.. Er litt etter klok :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt at jeg skulle treffe på denne tråden nå. Jeg fant nemlig en skjæreunge i dag jeg også. Stod i solsteken midt i veien. Tok den opp og løftet den noen meter unna inn i skyggen og vekk fra veien. Var ikke måte på skrik og skrål fra foreldrene, så de passet godt på :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Får håpe foreldrene til den jeg fant finner ungen sin igjen også :) Håper ikke de tenker sånn; huff den lukter menneske, den vil vi ikke ha lenger.. :)

At fugler tenker sånn er visst bare en myte :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Låner denne tråden litt jeg. Jeg og en kompis fant en fugleunge(måke?) igår, og den var på en lager plass, gjemte seg bak noen paller. Og vi tok den med......utrolig dumt gjort av oss sikkert, men den løp rundt der alene i mange timer, og når vi tok den opp fløy det noen måker over oss, men så ikke ut som de brydde seg noe særlig. Vi ga den litt makrell og vann, og den spiste, så nå lurer jeg på om vi skal fortsette å mate den hos kompisen min(der den er nå), eller sette den tilbake å la naturen gå sin gang?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Låner denne tråden litt jeg. Jeg og en kompis fant en fugleunge(måke?) igår, og den var på en lager plass, gjemte seg bak noen paller. Og vi tok den med......utrolig dumt gjort av oss sikkert, men den løp rundt der alene i mange timer, og når vi tok den opp fløy det noen måker over oss, men så ikke ut som de brydde seg noe særlig. Vi ga den litt makrell og vann, og den spiste, så nå lurer jeg på om vi skal fortsette å mate den hos kompisen min(der den er nå), eller sette den tilbake å la naturen gå sin gang?

Det med å la naturen gå sin gang lurte jeg også på.. Vi ringte til disse dyre folka.. (husker ikke hva det heter) som man skal ringe til hvis man finner er skadet dyr eller no, og han mannen som tok telefonen var driit forbanna for at jeg hadde tatt den med hjem :lol: Han var streng og sa med en gang at jeg måtte legge den tilbake der jeg fant den. De har jo sikkert litt peiling så det er kanskje det beste tenkte jeg og satte den tilbake..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det med å la naturen gå sin gang lurte jeg også på.. Vi ringte til disse dyre folka.. (husker ikke hva det heter) som man skal ringe til hvis man finner er skadet dyr eller no, og han mannen som tok telefonen var driit forbanna for at jeg hadde tatt den med hjem :) Han var streng og sa med en gang at jeg måtte legge den tilbake der jeg fant den. De har jo sikkert litt peiling så det er kanskje det beste tenkte jeg og satte den tilbake..

Hm, nå har denne vært hos han i garasjen. Den blir matet med makrell (i tomat, uten tomatsausen)... Jeg ska opp der idag da han er på ferie, men kan jeg ennå sette den tilbake, eller er det å drepe den...? Kan den få et godt liv selv om den vokser opp hos mennesker? Eller er det veldig dårlig gjort mot den?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En nabo fostret opp en skogsdueunge for et par år siden. Det var ganske tidkrevende, men dua ble stor og flott og kommer tilbake hvert år (de merket den). I dette tilfellet fikk de tips av "fagfolk" om hvordan de skulle gå fram. Det gikk altså fint, og fuglen lærte seg å fly som bare det. Årsaken til at denne ble tatt inn var at mora ble drept da vaktmesteren på barneskolen her hugget ned et digert tre der de hadde bygget rede. Moren ble rett og slett skviset av treet.

F.eks. gråtrostunger ser jeg ikke poenget med å prøve å oppfostre. Det er så mange av dem, og det er en del av naturens gang at noen av dem dør. De er dessuten svært vanskelige å fostre opp - snakker av erfaring.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fant en svaleunge i stallen en sommer. Den var nesten uten fjær, og halvdau..

Svak som jeg er, så tok jeg den med hjem, lagde "rede" og fanget så mange fluer og mygg jeg klarte.. Måtte tvangsfore den de første gangene (brukte pinsett) men etter hvert begynnte den å pipe og gape hver gang den så meg! Vi fikk kjøpt flust med fluelarver (mange var blitt til fluer) i sportsbuttikken, og det gikk ned som bare fy!

Jeg hadde han (døpte han Ludvik) i en uke, og på den uka fikk han fjør, og begynnte å fly!

Så tok vi han med tilbake i stallen, og lot han velge selv hva han ville gjøre, og da fløy han rett opp til familien sin igjen!

Han kom også tilbake til stalle hvert år:D

Det var en skikkelig solskinnhistorie faktisk:D

Er mange år siden nå, men husker han godt ennå!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjære unger fortalter redet tidlig.. og hopper gjerne rundt på bakken en periode. Foreldrene passer godt på og mater ungene sine. Sett dette i flere tilfeller.. Ofte sett skjæreunger på bakken utenfor her, i trærne.. og rundt om. Og foreldrene er ikke langt unna.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...