Gå til innhold
Hundesonen.no

Fallt sammen.


Tiv

Recommended Posts

Skrevet

Hunden på ti år har en bilyd på hjertet. Dyrlegen har kun lyttet på henne og mener at det er utette klaffer. Hostingen er minimal. Har sett, med noen mnd mellomrom, at hun kan sjangle litt når hun går. I dag stresset hun seg opp og plutselig seig hun sammen og ble liggende som død. Da hun kom seg opp igjen, var sjanglingen verre enn verst. Det gikk over, og hun var normal kort tid etter. Dette er en hund som er i svært god kondisjon for alderen, selv om hun ser gammel ut.

Hun ble lyttet på tidligere i uka, men den nye dyrlegen mente at bilyden var så liten at det nesten ikke var noe å snakke om. Den første dyrlegen som hun egentlig har brukt, har jeg problemer med å komme på bølgelengde med. Hun tok blodprøver, men jeg fikk ikke særlig med svar på de, annet enn at ''en er gått ned, en annen opp men ellers ok'', noe som ikke sa meg stort. Det var ikke henne jeg snakket med.

Er det som hendte i dag forenlig med utette klaffer?

Skrevet

Det du beskriver er forenelig med hjertefeil, ja.

Hva slags hjertefeil trengs det flere undersøkelser utover blodprøver og lytting til for å finne ut av (for eksempel EKG, ultralyd).

Kontakt dyrlege og fortell at det har blitt påvist bilyd på hjertet ved tidligere undersøkelser, hunden hoster, og den har kollapset.

Dette er alle tre symptomer på hjertefeil.

Lykke til!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han faktisk er blanding av havanais og malteser så er han ikke en maltipoo i det hele tatt. Maltipoo er blanding av malteser og puddel (poodle, derav -poo-delen av navnet).  For det første bør han sjekkes for alle arvelige helseproblemer som forekommer både hos havanais og malteser. Det er vel noe allergi, øyeproblemer og kneledd/albueledd ihvertfall. Så bør du ha oversikt over gemytt og helse hos begge foreldrene og helst søskenene og gjerne halvsøsken eller andre nære slektninger til hunden. Det hjelper ikke at din hund er snill og frisk, hvis han er unntaket i kullet. Da risikerer du å avle videre på problematiske gener, selv om det ikke har vist seg hos din hund. Dette er hovedårsaken til at raseavl er lettere å gjøre på en god måte, fordi man har registrert statistikk over helsedata i flere generasjoner. Hvis du tenker å få valper så kan det uansett også være greit å gå NKKs oppdretterskole, det er mye viktig informasjon der uavhengig av om du avler på renraset eller blandingshund. https://www.nkk.no/kurs-utdannelse-og-aktiviteter/kursoversikt-alle/ Generelt tenker jeg at det er veldig mange hunder som omplasseres og unødvendig å avle om man ikke har noe målrettet tanke for det, som de fleste seriøse oppdrettere har for rasehunder når de studerer helse- og utstillingsresultater. Det finnes mange gode og snille hunder som trenger et hjem.       
    • Hei. Jeg har en maltipoo hund som er blanding av havanes og malteser. Veldig godt gemytt på han. Rolig og veldig snill. Ble 2 år 17 juli. Hvordan kan jeg gå fram? Han er i ekstase å merker han er ungdoms tiden nå. Trenger litt tips . Vil gjerne forme han videre pga hvor fin han er. 
    • Alle dyr har naturlige instinkter som styrer dem. Noen er byttedyr, som lever av gress, bær og annet de finner i naturen, og som har fluktinstinkter når det er noe i nærheten de oppfatter som fare. Typisk eksempel er hester, sauer, hjortedyr osv. Noen er rovdyr som lever av å fange, drepe og spise andre dyr. Både katter og hunder er rovdyr, samt ulv, gaupe, bjørn osv. Fra lenge før hunder (og katter) ble domestiserte og holdt som arbeids- og kjæledyr har dette vært instinkter som rett og slett har holdt dem i live. Det er naturlig adferd å jage og drepe, men vi har avlet bort veldig mye av de sterkeste instinktene. Ulike dyr har også ulikt språk og væremåte, og de aller fleste kommuniserer best med sin egen art. Og så er det noen som kommuniserer på tvers av arter, i varierende grad. Anbefaler å lese litt om språk og adferd både hos hund og katt, og som sagt få hjelp fra fagfolk.
    • Hvorfor er det sånn at alle katter skal jages?
    • Det er jeg også redd jeg må gjøre. Omplassere kattene. Men er vanskelig fordi har blitt så glad i dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...