Gå til innhold
Hundesonen.no

Pet shop


Inustaff

Recommended Posts

Skrevet

Var på en dyrebutikk her på Rhodos idag,og det tok meg faktisk noen minutter før jeg la merke til at de hadde små valper gående i glassbur på 1 x 1 meter.De hadde 4 sånne bur,og det var 2 bur med en Boxer i hvert,en med en Shar Pei,og siste buret innehold to Samojed.

Jeg skulle ha utstyr til en billig penge,og det var på motsatt vegg..

Det var da jeg snudde meg at jeg plutselig så at det var hunder der.De var så bittesmå!

De var så deilige der de stod og kikket,og så var de såvandt til å være der at de "holdt på med egne ting" som om de ikke la merke til at vi på utsiden eksisterte...Vell..Helt til jeg var helt oppi glasset og begynte å babysnakke..

Da var det liv i leiren,hvertfall på Boxerne!De hadde små kuperte haler som gikk i 100,og jeg måtte bare spør om å få klappe og kose med den ene,en rød hann..Jeg fikk merkelig nok ikke lov å røre den andre da den var syk,eller hva det var..vondt i magen sa jenta i butikken. Jaavel tenkte jeg!Begge var nydelige..

Selfølgelig så fikk jeg helt vondt inni meg og spurte mye spørsmål som bla. om de fikk komme ut derfra noen gang..?

Njaa,de fikk kos fra folk som hilste på dem mens de var i buret,og "snakket" med folk som gikk forbi..ellers var de der hele natten,var aldri ute på gulvet,og de ansatte så ikke ut til å bry seg om dem særlig mye..Jeg så at dama/jenta renska i de strimlete avisene,og ga friskt vann til tross for at det var mer vann igjen.Så den er grei.Rent var det..men det jeg merket meg var at hun ikke brydde seg med å klappe dem,eller snakke til dem.

De hoppet rundt inni det lille buret og lekte med "fantasilekene sine"....De andre hundene..Shar Pei og Samojedene var ikke interessert i å hilse på meg..Mr. Shar Pei kikket bare dumt i ruta,og beveget seg ikke en meter..Samojedene lå faktisk bare der,og gadd ikke reise seg opp...De løftet såvidt hodet.

Hadde det ikke vært import stress til Norge herfra så hadde jeg kjøpt dem alle ,men da støtter man jo driten og de fyller opp med 4-5 nye hunder..

Hundene var visstnok fra Ungarn ,Spania,eller hva hun sa..De hadde en katalog med all verdens raser.Der var det et illustrasjonsbilde på størrelse meden fyrstikkeske,og 4 usle linjer med skrift om rasen.

Den katalogen kunne man bestille hund gjennom.

SYYKT!

Nede i kjelleren hadde de store hvite"Harry Potter ugler" i et bur på gulvet.Det var valpegrinder i en stor ring,med et dårlig tak over..Resten av papegøyene hadde fotlenker,og snakket gresk..mens apekatten i bur var helt vill og så ut som den gikk berserk!

Hvorfor er dette lov?De sa til meg at det var så bra nede jeg måtte ned å se!HUFF!

Hørrt mye om dette,men aldri sett det hverken på bilder eller live..Det var ikke gøy.Følte meg hjelpesløs.

Dama sa til meg at valpene ble solgt etter ca 1 uke,kanskje 2..men hun innrømte jo at de var der hele døgnet og at de ikke hadde kontakt med deg ...

Jeg fikk lov å ta bilder av dem/filme generelt,men selfølgelig var mobilen tom for strøm..og den er alt jeg har av kamera..

Så jeg skal tilbake for jeg må bare ha bilder av det!Vet ikke hvorfor..bare må..

Legger til at butikken var ryddig,ren og dyrene var stelte,og alt var plettfritt,men likevel..Det er jo helt feil?!

Flere som har sett dette live eller?Jeg skulle gjerne sett min egen reaksjon da jeg så valpene bak glasset.. :)

Skal legge ut film og bilder når det er tatt jeg...

OG HER er bildene..Filmen vet jeg ikke hvordan jeg får inn da...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Her er de herlige Boxerne..

Fikk plutselig beskjed om at de var født på Rhodos.. De sa mye forskjellig,og de kom visstnok med stamtavle.

Nå var de satt sammen og de sloss hele tiden,og den ene tynte den andre konstant..

Ikke så rart med et så lite område..Det var ikke mye lek i det de holdt på med,de var hissige på hverandre!

Kanskje likegreit om de var skilt som førse gang jeg var der..

Mr.Shar Pei hadde fått selskap av en megaplagsom liten Shi tzu sak,som bare jokket på den hele tiden og ga ikke fred et minutt av de 20 jeg var der..Så Shar Pei var gaaanske tålmodig..

Skrevet

I Frankrike har de også lov til å selge valper i dyrebutikker, og der kom jeg over sånne glassbur.

Det var litt sånn som deg, at jeg ikke så dem først, men plutselig så jeg en hel vegg med sånne bur med massevis av valper i. Fikk helt sjokk!

Det var mye miniatyrraser; bittesmå Yorkshire Terriere, Malteser og også noen av min rase, Havanaisen.

Det var jo forsåvidt rent i burene, og de hadde vann og mat. Tror faktisk en av de som jobbet der gikk rundt og klappet på noen av dem også.

Men det er allikevel helt grusomt å se synes jeg. Spesielt siden den ene valpen lå med nesa trykket opp mot den ene luftesprekken i buret som om det var eneste måten og overleve på.. :)

Skrevet

Ja, I italia er og dette lov.

De fleste dyrebutikker har valper og det er som regel : Yorkshire, pomme, dverg pinsher og dobermann, men også en del boxere.

På markede i Italia, setter de valpene som hører til dyrebutikkene ut i bur slik at folk kan klappe osv..

Jeg kom i snakk med hun som eier en dyrebutikken i Italia, og hun sa at de fleste valpene faktisk kom fra oppdrettere som feks hadde valper igjen fra kull:o

Det er skremmende det!!

Skrevet

Da jeg var i Italia så hadde de Chi valper/hunder på en dyrbutikk.

De var så herlige :) Ble helt forelsket!

Det var to stk. og de gikk løse i butikken. Så vi ble advart at det var hunder der da vi gikk inn.

Jeg ble veldig redd, men måtte jo inn å se :)

Så plutselig kommer det to små Chi mot meg og vil hilse og kose. Jeg spørte om de gikk løs hele tiden, og det gjorde de, om natten var de i et bur som var stort nok til dem. De hadde også en papegøye i et stort bur, og småkryp i glassbur. Så jeg syns de var en veldig bra dyrebutikk. Og det virket som om de tok vare på dyrene som var der. Mat og vann hadde de, og de ansatte var veldig koslige og pratet med. Butikken var ren og ryddig, og rommet til lageret stod opent, og der var det og ryddig og rent.

http://i283.photobucket.com/albums/kk308/C...3/Italia020.jpg

th_Italia101.jpg

Skrevet

Jeg har også vært inne i slike dyrebutikker blant annet på Gran Canaria hvor det var bittesmå valper i glassbur, og jeg støtter ikke slik drift, så det ble ikke noe salg på meg..

Men.. veldig mange typer/raser av ape er det ulovelig å selge utover hjemlandets grenser, dvs Marokko og andre afrikanske land. Nå vet ikke jeg hva slags aper det er i den dyrebutikken du var i, men det kan være lurt å ta bilder evnt filme litt og så vise bildene til det nærmeste "dyrepoliti", for det er stor sjangs for at disse apene er smuglet inn landet..

Skrevet

Søsteren min har ferie-leilighet i Malaga, Spania så jeg er mye der nede.

Jeg har rett og slett sluttet å gå i dyrebutikker i Spania, kun pga jeg ikke orker å se de stakkarslige valpene som sitter i de små VARME glassburene.

Jeg har både kranglet og nesten blitt kastet ut av dyrebutikker der nede, før jeg bestemte meg for å aldri sette en fot inn der.

Husker godt sommeren for 3 år siden, det var 40 varmegrader og full solskinn, jeg så 4 små Japanske spisshundvalper som stod i et glassbur uten vann, jeg gikk først bort til betjeningen å sa ifra at de ikke hadde mere vann, ingen ting skjedde og jeg stod å ventet LENGE på at noen skulle komme å gi de vann.

Jeg tok saken i egene hender da de fremdeles stod å pratet seg imellom de som jobbet der og åpnet glassburet og tok skålene og fylte de med vann fra en spring som stod 1 meter unna, FØRST da reagerte betjeningen og kom løpende for å kjefte meg ned!

Nei, å gå i spanske dyrebutikker er selvpinig for meg, så det holder jeg meg langt unna.

Skrevet

Har aldri vært i utlandske dyrebutikker jeg, så det er noe jeg lurer på . Hva koster egentlig en valp fra 'glasskassa' ?

Koster den rundt det samme som i norge ca 10.000NOK?

Skrevet

Var i utlandet en gang hvor alle gnagerene hadde bur oppå hverandres bur. Burene var bare små tre- pinner som var bunnet sammen som gulv,så de dyrene over tissa ned på de under å sånn..

Gikk nesten gråtene ut av butikken jeg..=\

Skrevet

Disse valpene kostet 500 euro,det var Boxer valpene..Den shar pei valpen tror jeg kostet 600 euro...

Dvs ca 4000 norske..eller mindre..er ikke heelt inni euroen ennå faktisk.

Skrevet

Så noe lingene da jeg var på et marked nede i Italia.. da stod noen valpe utsillt i bur på torget. Men de valpene får iallefall opplevd noe,de betrakter vel folk som kommer inn og ut av butikkene osv. Og får vel litt kos av folk som stopper opp og hilser på. Det gir jo en hvis form for kontakt og stimulans. men Butikken får vel ikke solgt valper som står nedtynget i bæsj og sånn heller, så de passer vel på og og holde høvelig rent vil jeg tro?Og er kanskje bedre forhold i butikkene enn hos oppdrettere i mange av de landene kanskje..

... men syntes ikke noe om butikksalg av valper.

*grøsser når jeg ser på den filmen der* men heldigvis vet ikke de hundene om noe annet, så de vet ikke hva dem går glipp av, altså de sitter ikke og funderer på hva slags liv dem ellers kunne levd, att dem kunne hatt det bedre... selv om det er lite trøst i det da... for det og stappe dyr i slike bur og la dem stod slik i årevis er jo grusomt.. minnet meg om disse bjørnene de har stående i bur så små dem ikke kan røre seg, bare og tappe gallen deres.

Skrevet

Jeg må bare legge til at dette mest sannsynlig IKKE kom fra ungarn. I ungarn er det ikke lov å selge hunder i dyrebutikker bare så det er klart. Jeg har sett noen ytterst få butikker med en og en valp men det er altså ikke lovlig.

  • 4 weeks later...
Skrevet

Noen som vet om de har lov til å selge valper i dyrebutikker i Tyrkia? Isåfall skal ikke jeg inn i en når vi skal på ferie.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...