Gå til innhold
Hundesonen.no

Bailey sin tråd


Tollertassen

Recommended Posts

Skrevet

Var visst egentlig her man skulle lage sånn tråd ja, la det på presentasjon i går jeg :icon_confused:

Uansett Bailey skal på utstilling neste helg og startet forskjønningen sin med en snutemaske i dag på Semsvannet.

Bilde004.jpg

Bilde003.jpg

Skrevet

Åååh så stor han har blitt! Synes ikke det er så lenge siden jeg siklet på valpebilder av ham og resten av B-gjengen :icon_confused:

Skrevet

Er så utrolig spent på hvordan han gjør det på sin første utstilling i helgen, er faktisk super nervøs :) ! Også skal vi jo til Sverige til sommeren også, det blir hvertfall skummelt, gurimalla :)

BartogBache171.jpg

Skrevet
Er så utrolig spent på hvordan han gjør det på sin første utstilling i helgen, er faktisk super nervøs :) ! Også skal vi jo til Sverige til sommeren også, det blir hvertfall skummelt, gurimalla :)

Åh, skal du stille han på verdenstutstillingen? Decoy skal også det :) Blir nok utrolig mange juniorhunder ettersom jeg har forstått, blir spennende jah!

Tror nok det går helt fint i helgen, jeg. Du får nå ha lykke til hvertfall :)

Skrevet

Blir spennende det ja, tipper det er mye rart å se der, drar like mye for det. Så gøy at du også skal da, blir nok en helg med mye inntrykk, og shopping til hunden :)

Skrevet

Har ikke noen nye bilder siden kameraet ligger hos en venninne etter en fest :rolleyes: . Uansett fikk jeg ikke stilt Bailey siden han går på smertestillende om dagen.

Jeg har lenge stusset på at "spøkelsesalderen" til Bailey har vært lang og voksende i omfang. Til slutt tok jeg kontakt med en atferdsterapaut som anbefalte oss å eliminere det fysiske først. Dette fikk meg til å tenke at ja, det har jo vært småtegn til at han kan ha det vond, som litt halting i blandt, ikke like å bli tatt på baken osv.

Turen gikk til vetrinær som tydelig merket at han hadde vondt på høyre bakdel. Han går nå på Rimadyl og hadde to dager i starten på muskelavslappende. Er veldig spent på hva som egentlig feiler nurket mitt, men er også glad siden jeg ser at han nå er mye lykkeligere. Spørsmålet nå er da om dette kun er noe muskulært som har hengt seg opp eller noe mer alvorlig. Han spiser lite om dagen, men jeg håper dette kun er en effekt av at vi har byttet fra valpefor til voksenfor.

På den positive siden har Bailey nå bestått bronsemerket av i går, og vi var de eneste førsteforsøkende som klarte det. En til stod, men dette var andre forsøk. Gjett om mor er stolt av både hund og seg selv :wub:

Skrevet

Gratulerer med bronsemerket :wub: Hvordan ble karakterene?

God bedring, håper han blir helt fin igjen snart!

Skrevet

Hehe karakterene var så som så, 107 :P Var vel egentlig bare glad for å stå siden jeg ikke regnet med det i det hele tatt. I prinippet fikk vi vel beskjed om å droppe det av vet :wub: , men jeg tenkte at om jeg tok det rolig så var det jo ikke noe værre enn å gå tur med han. Mistet mye på tempo, og dette er jo noe vi sliter med...

Skrevet

Da har vi fått svar, det er noe som ser galt ut på den ene ryggvirvlen, men får å se dette konkret må man ta en ct-scan. Han ville at vi først skal fullføre den kuren han går på med Rimadyl før vi eventuelt tar noen videre handlinger. Det var sambo som i all hast dro til vet. siden de ringte og sa at de hadde en spesialist på stedet om vi kom med en gang.

Han har mere hvite tegninger på den ene siden av virvelen, og det kan visst kun avsløres om årsak ved denne scanen. På den positive siden så mente han at det kan hende at det faktisk er i orden etter denne kuren. Hvorfor aner jeg ikke, synes selv at det hørtes veldig merkelig ut.

Så nå skal kuren fullføres og vi skal leve som vanlig og se etter forverrende tegn, jeg liker det ikke helt, men må jo nesten stole på vetten. Håper det værste nå er forbi og at vi kan gå løs på nye spennede oppgaver sammen :)

Nå ligger pelsen utslått ved siden av meg fult neddopet, med hodet på puten og selvsagt mors beste pledd over seg...

  • 1 year later...
Skrevet

Mye har skjedd siden jeg oppdaterte her sist ja, hehe. B er røngtet AA og har tatt to CERT i løpet av de fire utstillingene som han har vært på :)

Dessuten har han blitt en flott ung herremann (helt objektivt)

Første båttur og en smule nervøs, på slutten av turen var han rene skipshunden

Superturpkrderen2009110.jpg

diversesommer09246.jpg

diversesommer09288.jpg

diversesommer09299.jpg

diversesommer09154.jpg

Superturpkrderen2009332.jpg

Superturpkrderen2009445.jpg

Superturpkrderen2009448.jpg

stblilde.jpg

  • 5 months later...
Skrevet

Tenkte jeg skulle legge inn noen julebilder av godgutten sånn på slutten av kvelden :) .

Julevask må til, ikke helt den store favoritten, men som alltid finner han seg i det meste.

julen2009006.jpg

julen2009008.jpg

julen2009009.jpg

julen2009020.jpg

julen2009197.jpg

julen2009213.jpg

Helt usensurert

julen2009001.jpg

julen2009192.jpg

Skrevet

Så fin han er :lol:

Særlig med rød sløyfe ;)

Kanskje vi kan gå tur en dag ettersom du også bor i bærum?

Skrevet

Så fin han er :ahappy:

Særlig med rød sløyfe :)

Kanskje vi kan gå tur en dag ettersom du også bor i bærum?

Tusen takk :) Vi må jo helt klart få gått en tur sammen, det er alltid koselig med nye turvenner! Tror jeg trente sammen deg en gang i bærum brukshundklubb?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...