Gå til innhold
Hundesonen.no

Sosialisering


TrudeM

Recommended Posts

Skrevet

Blondie er med meg stort sett dit jeg skal.. Hun er med til butikken, på toget når jeg skal hente/levere sønnen min i Oslo, på bilturer, opp i byen på lørdager og hun har tråkket inne på Oslo S og opp og ned Karl Johan og hun har vært med meg på kafeer og på pub (hun var så liten at hun sov i en kurv med teppe over seg :P ) Og da hun var helt bitteliten lå hun tullet inn i et pledd i kurven under barnevogna :P .. Vi går også på miljøtrening hver uke i den lokale hundeklubben her.. Jeg er av den oppfatning at det er viktig å sosialisere de mye det første året og at det er det første året du legger grunnlaget for hvordan hund du skal leve med de neste 10-15 årene :P

Skrevet

I begynelsen da vi fikk valpen var hun med over alt, uansett hvor vi dro, dro vi på byen var hun med inn. dro vi og handla ble hun med inn ( måtte gjemme hun litt da, så ikke andre så hun, men sosialisering er det jo uansett da hun hører andre lyder :P ) også dabba det litt av, så hun har ikke vært med så mye bort siden hun var 4 mnd ( altså, da mener jeg inn på byen osv osv.. ) og vi ser jo hvordan det endte.. nå når vi er på utstilling hopper hun nesten NED av bordet... så hun må sosialiseres litt mere med ukjente folk og lære å bli håndtert av ukjente mennesker..

Men begynn me en gang du har fått valpen vil jeg si da.

Da Silver var valp, så var han med over alt uansett, da tok vi ikke pause en gang, og han løper rett bort til fremmende folk og koser seg nå :P

Skrevet

Da min var valp hadde jeg med meg hunden dit jeg gikk. Om jeg skulle ut ble henne med meg overalt. Trappet gradvis mer og mere opp i situasjoner for å tilvenne hunden verden i større og større grad. Venne seg til biler,trafikk,andre hunder,mennesker og lyder osv - ja you name it. Brukte lang tid på sosialisering,det er utrolig viktig å bruke mye tid på denne i valestadiet,slik at hunden i senere tid ikke blir en nervæs og usikker hund. Jeg er nå usikker på akkuratt hvor lang tid jeg brukte på det,fordi det hele er en prosess som tar mye tid å trening.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...