Gå til innhold
Hundesonen.no

Sosialisering


TrudeM

Recommended Posts

Skrevet

Blondie er med meg stort sett dit jeg skal.. Hun er med til butikken, på toget når jeg skal hente/levere sønnen min i Oslo, på bilturer, opp i byen på lørdager og hun har tråkket inne på Oslo S og opp og ned Karl Johan og hun har vært med meg på kafeer og på pub (hun var så liten at hun sov i en kurv med teppe over seg :P ) Og da hun var helt bitteliten lå hun tullet inn i et pledd i kurven under barnevogna :P .. Vi går også på miljøtrening hver uke i den lokale hundeklubben her.. Jeg er av den oppfatning at det er viktig å sosialisere de mye det første året og at det er det første året du legger grunnlaget for hvordan hund du skal leve med de neste 10-15 årene :P

Skrevet

I begynelsen da vi fikk valpen var hun med over alt, uansett hvor vi dro, dro vi på byen var hun med inn. dro vi og handla ble hun med inn ( måtte gjemme hun litt da, så ikke andre så hun, men sosialisering er det jo uansett da hun hører andre lyder :P ) også dabba det litt av, så hun har ikke vært med så mye bort siden hun var 4 mnd ( altså, da mener jeg inn på byen osv osv.. ) og vi ser jo hvordan det endte.. nå når vi er på utstilling hopper hun nesten NED av bordet... så hun må sosialiseres litt mere med ukjente folk og lære å bli håndtert av ukjente mennesker..

Men begynn me en gang du har fått valpen vil jeg si da.

Da Silver var valp, så var han med over alt uansett, da tok vi ikke pause en gang, og han løper rett bort til fremmende folk og koser seg nå :P

Skrevet

Da min var valp hadde jeg med meg hunden dit jeg gikk. Om jeg skulle ut ble henne med meg overalt. Trappet gradvis mer og mere opp i situasjoner for å tilvenne hunden verden i større og større grad. Venne seg til biler,trafikk,andre hunder,mennesker og lyder osv - ja you name it. Brukte lang tid på sosialisering,det er utrolig viktig å bruke mye tid på denne i valestadiet,slik at hunden i senere tid ikke blir en nervæs og usikker hund. Jeg er nå usikker på akkuratt hvor lang tid jeg brukte på det,fordi det hele er en prosess som tar mye tid å trening.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...