Gå til innhold
Hundesonen.no

HD


alfred

Recommended Posts

Hei.

sommeren 2007 tok vi over en schæferhanne som var fødd sept 2006.flott hund med kjempegodt gemytt.alle papir på stamtavle var så betryggende for mor og far og søsken var HD-fri.no var vi til vetn. i februar2008 for kontroll og sjekk,røntgen div.der vart det påvist middels hd i høgre hoft med små forkalginger.har fått vist at foreldre og besteforeldre med deira kull er hd-fri,og alle søskena til vår hund er også fri.det vart eit lite slag under belte.

veit at den som hadde hunden før oss var sjuk og kunne ikkje trimme hunden slik den burde.satt mykje i buret bak i bilen.vi fekk han i juni 2007.sero er ein godgutt og veldig leken,han har ikkje noko synlig at han har det,men håper at mykje mosjon og trim kan kanskje holde det i sjakk i mange år framover.han treng kanskje ikkje å få noko plage av det i det heile,men no er det jo utelukket å bruke den i avl,,,synd men sant.nokon andre som har opplevd dette,,med ein kvalp i eit kull?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Oppdretteren på vår eldste tispe hadde to kull med samme kombinasjon av foreldrene. Totalt 14 valper. Av disse er en ikke røntget, 1 stk D og resten fri (1B og resten A). Så slikt kan hende...

Husk HD er både arvelig, miljøbetinget (og en del "lesefeil" av bildene). Jeg skal ikke begi meg inn på en slik diskusjon her på sonen.

Selv om det er avlet på HD-frie hunder på linjene bakover, er det veldig sannsynlig at søsken av de på stamtavlen (og videre bakover) som har hd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja er vel ikkje alltid store genet som skal til for det kan utvikle seg,nokre som meiner at han kanskje har skadet seg som kvalp,eller for lite trim,,,men eg veit ikkje heilt,,det er vel gen-bestemt

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
ja er vel ikkje alltid store genet som skal til for det kan utvikle seg,nokre som meiner at han kanskje har skadet seg som kvalp,eller for lite trim,,,men eg veit ikkje heilt,,det er vel gen-bestemt

Trenger ikke være genbestemt, men som jeg skrev: X% arv, X%miljø, X%lesefeil...

*klippe*

Husk HD er både arvelig, miljøbetinget (og en del "lesefeil" av bildene).

*klippe*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...