Gå til innhold
Hundesonen.no

"Hundeskolen" av Johan B. Steen


Wheaten terrier

Hva synes du om "Hundeskolen?"  

16 stemmer

  1. 1.

    • Har ikke lest den
      13
    • Noe var jo fornuftig, men ellers var den kjempedårlig!!
      0
    • Bra bok!!
      0
    • Likte den absolutt ikke!!!
      3


Recommended Posts

Han skriver blandt annet

Dette er ikke ordrett skrevet altså, skrev bare hva jeg husker:

"Vi kan lære mye av en kjent fuglehundekspert:

Av og til når jeg går forbi hunden tar jeg den plutselig opp etter nakkeskinnet og nagler øynene i den, da vet den at det er jeg som er sjefen"

"At en måte og lære hunden apport er et klyp i øret sånn at den åpner munnet"

"Hvis hunden ikke dekker når man sier dekk må man bruke en mer robust metode:

jeg utstyrer meg med en halvmeter lang bjerkekvist, samtidig som jeg sier dekk smeller jeg kvisten i siden på hunden, dette gjentas noen ganger"

:-o :-o :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har lest noen spørsmål og svar til og fra Johan B. Steen, og må si at jeg er helt sjokkert !!

Sender med kopi av det som sto, og håper at dere kan gjøre noe med dette.

En person som svarer så raskt og uvettig kan ikke med noen rett kalle seg noen hundeekspert !!

Ikke engang en hundekjenner. Til og med jeg , som vanlig hundeeier, ser at dette bærer helt feil avgårde.

Jeg klarer bare ikke å sitte stille å se at såkalte hundeeksperter buser ut med sånne svar til personer som meget mulig tar han på alvor !!

Herr Steen trenger en god dose hundekunnskap, og en reprimade. Sånn kan han bare ikke gå frem.

Med hilsen Elin *********

*************************************************

Hei Johan B.

Har fått meg ny Engelsk-setter valp, den 5. i rekken her i huset.Den er nå 4 1/2 mnd. gammel.Problemer med innkalling (kom). Noen gode råd?

Hilsen en ivrig leser og jeger i Alta.

Hei!

Ta hvalpen i line. Rop den inn med fløyte eller tilrop og dra den til deg. Gi den en liten godbit. Gjenta, gjenta med stadig lengre line. Nytter det ikke er elektrisk halsbånd et utmerket alternativ.

Hei!

Vi har en irsk setter tispe på 2 år som er et lite ´problembarn´; hun bjeffer hele tiden. Det virker som om hun enten har et veldig sterkt vakthundinstinkt (bjeffer når folk kommer på besøk, og til og med når familiemedlemmer kommer inn i rommet - eller hvis hun bare hører lyder i huset), og/eller er veldig nervøs (hun går bjeffende bort til folk og setter seg med senket hode og bjeffer, men hun logrer også av og til...). Hva kan vi gjøre for å bli kvitt dette problemet?

Mvh. Katrine

Kjære Katrine

Du har et meget vanskelig problem og mye taler for at det er lite å gjøre bortsett fra å avlive hunden og kjøpe en ny. Hunden lider ikke ved å bli avlivet, det er du som har det vondt når du mister en hund.

Johan B. Steen

Vi har en 10 uker gammel Rhodesian Ridgeback vi har hatt i to uker og det er noe jeg er usikker på. Vist han er ulydig,f.eks. litt for røff i leken med barna så rister jeg han i nakkeskinnet eller hvis jeg stikker nesen hans i tisset hyler så fælt at jeg føler at jeg tar han alt for hardt. Har ikke hatt valp på mange år, og nå er jeg redd for å skremme han. Han virker veldig tøff ellers, han var lederen i kullet og rasen er jo tøff, men jeg er redd for og gjøre han nervøs for resten av livet. Så hvor hardt kan en ´ta´ en valp?

Ina

Kjære Ina

Jeg tror ikke du er for hard. Med en slik hardhaus er det viktig at den helt fra første dag lærer at du og ikke den er sjefen. Pass på at den ikke knurre dersom du tar maten fra den. Fortsett som du stevner

Johan B. Steen

__________________________________________________

Fant dette på Canis.no

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp jeg har let mesteparten.. dette var før jeg visste noe særlig om hund og før jeg fikk Zira. Dette var heldig for henne! For jeg var tilhenger av denne boken, og trodde at man skulle behandle hunder sånn.. Jeg var jo et levende bevis på hvor lett folk som ikke veit noe særlig blir påvirket.. heldigvis kom jeg på bedre tanker når jeg leste litt andre typen bøker. Jeg mener at denne typen trening han beskriver er rein skjær dyremisshandling!!

Denne boken bruker forresten slagordet. lykkelige lydige hunder.

Inn my ass spør du meg!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Vi har en irsk setter tispe på 2 år som er et lite ´problembarn´; hun bjeffer hele tiden. Det virker som om hun enten har et veldig sterkt vakthundinstinkt (bjeffer når folk kommer på besøk, og til og med når familiemedlemmer kommer inn i rommet - eller hvis hun bare hører lyder i huset), og/eller er veldig nervøs (hun går bjeffende bort til folk og setter seg med senket hode og bjeffer, men hun logrer også av og til...). Hva kan vi gjøre for å bli kvitt dette problemet?

Mvh. Katrine

Kjære Katrine

Du har et meget vanskelig problem og mye taler for at det er lite å gjøre bortsett fra å avlive hunden og kjøpe en ny. Hunden lider ikke ved å bli avlivet, det er du som har det vondt når du mister en hund.

Johan B. Steen

seriøst.?

gi et slikt råd etter et slikt spørsmål.?

hvor tar han alle konklusjonene sine fra.??

vent litt, jeg må bare ned på gulvet en tur...

:D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"I følge Steen må straff komme i sammenheng med handlingen, f.eks synes han at en god måte å lære inn en sikker dekk på er å bruke en halvmeter lang bjørkekvist: ”Plutselig sier jeg ”dekk” samtidig som jeg smeller kvisten i siden på hunden og rykker den mot marken. Hunden klynker mens jeg holder den et øyeblikk nede” "

:D:D;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Også hun dama som trykte nesa til hunden ned i tisset.. Er det liksom for å si at det er feil av han å tisse inne? Herlighet, jeg lurer på hvordan den RR'en blir når han blir voksen!!

Håper *kremt* bikkja tråkker den dama ned i sitt eget piss... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm.. rart at det er lov å selge slike bøker nå til dags.. dette hørtes meget drastiskt ut og noe skurrer litt her.. Det kan være til stor skade hvis noen nybegynnere leser denne boken og tror det skal være sånn (noe vi leste eksempler på.. det er faktisk folk som hører på han!.) Nei huff.. synd boken er tilgjengelig.. og at han i det hele tatt har skrevet en bok..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...