Gå til innhold
Hundesonen.no

Klipp


HHC

Recommended Posts

Beklager om denne ligger feil, i såfall flytt. (Men siden jeg tenker uts. klipp regner jeg med at det er riktig)

Hva mener dere man bør kunne/ha erfaring med/beherske ovs.. For å si at man kan klippe sin rase?

Jeg har nå praktisert i snart 2år. Klippet mine egne hele tiden (veldig flott for feil og lær metoden når den ene hunden ikke stilles), har klippet for noen oppdrettere, hvorav en fast, en del privatpersoner en stund nå. Har hittil tatt ca en hundrelapp for klippen, fordi jeg trengte "praksisen". Som regel har folk puttet på meg mer enn den hundrelappen da...

For dere som ikke er helt inni klippen på rasen er det bryst, ører, hale + litt haser/faner og poter som klippes.

Slik det er nå blir jo klippen korrekt hver gang, såklart litt mindre fornøyd med noen resultat enn andre (men slik er det vel med alt? :closedeyes: ). Men til spørsmålet mitt er : Hva bør man kunne før man kan ta en "normal" pris på klippen?

Jeg har jo ikke tenkt til å klippe så billig for alltid liksom, og en skikkelig klipp tar jo litt tid. Men er litt usikker på når jeg kan "kreve" litt mer betaling? Jeg skal såklart ikke ta helt full pris på en god stund enda (føler ikke jeg har erfaringen som andre har til det). Jeg har jo liksom vært i "lære" hos oppdretter siden hun klippet den eldste hunden vi har nå for første gang.

Kom gjerne med synspunkter på spørsmålet om dere ikke har noen meninger om akkurat dette tilfellet, men er usikker så vil gjerne ha noen synspunkter :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet du.. Så lenge du utfører den samme jobben som en hundefrisør ville kunne gjort,ser jeg ikke grunnen til at du ikke skulle ta deg betalt for det du faktisk gjør. Det kreves tross alt ingen kompensasjon eller utdanning for å kalle seg selv hundefrisør. Du må nesten se an "markedet". Det blir for dumt å ta urimelig mye av kundene, dersom du ikke gjør annet enn å stusse liksom. Men om de andre alternativene de har, steder der de kan få klippet hunden, er veldig dyrt, må du da kunne ta mer enn en hundrelapp.. :) Tenker jeg.

Men det er kanskje lurt å ta samme pris for alle, dersom du gjør den samme jobben. For om du finner på priser litt i hytt og pine, virker det vel mindre seriøst med en gang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er selvlært, og klipper bare én hund fast + gjennombørsting og kloklipp. Får 300-350 kr. for det. De andre jeg gjør det for er det som regel vennetjenester liksom, og da er det "betaling" for at jeg f.eks. får skyss til og fra utstillingen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Han har det godt i buret. Det står på et varmt underlag og han har myk madrass og tepper. Mer enn nok plass til å snu seg som han vil. Han har vannskål festet på ene burveggen og må han tisse, piper han så jeg går ut med han. Det er ikke bur som er et problem her. Han legger seg inn i det frivillig på dagtid også når han skal sove. 
    • Buret er veldig begrensende, og hunder bruker ulike liggestillinger og underlag for å regulere varmen i løpet av natten. Hunder ligger gjerne stille der fordi de ikke har noe valg. Hvis valpen må gjøre fra seg eller søler når han drikker så blir det fort vått og ubehagelig å ligge der også. Lykke til med kattetreningen, du har nok en jobb foran deg der. Selv om det har gått bra før så er individer forskjellige og har ulike grader av instinkter.
    • Ja, han visste at jeg hadde katter, men mente det ikke var noe problem. Og jeg har hatt både jakthunder og gjeterhunder tidligere og det har gått veldig bra. Valpen ligger fint i buret så jeg skjønner ikke helt hvorfor jeg skal endre på det? Buret står i stuen og valpen sover rolig hele natten der. 
    • Begynner å bli ei stund siden jeg hang på forum nå, ja 😄 dårlig til å sjekke svar og, ser jeg!  Det må jo bli kjøring, da!
    • Visste oppdretter at du hadde katter? Har de noen råd kanskje? Dette er jo en mix av raser som har notorisk høyt jaktinstinkt, så dette kan bli en stor utfordring. Her må det i så fall systematisk trening til med rotrening rundt kattene, belønning for å ignorere dem, og trygge områder for begge. Og det er fortsatt ingen garanti for at det går bra. Har du mulighet til å skille dem i ulike rom om natten så valpen slipper å ligge i bur?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...