Gå til innhold
Hundesonen.no

Klipp


HHC

Recommended Posts

Skrevet

Beklager om denne ligger feil, i såfall flytt. (Men siden jeg tenker uts. klipp regner jeg med at det er riktig)

Hva mener dere man bør kunne/ha erfaring med/beherske ovs.. For å si at man kan klippe sin rase?

Jeg har nå praktisert i snart 2år. Klippet mine egne hele tiden (veldig flott for feil og lær metoden når den ene hunden ikke stilles), har klippet for noen oppdrettere, hvorav en fast, en del privatpersoner en stund nå. Har hittil tatt ca en hundrelapp for klippen, fordi jeg trengte "praksisen". Som regel har folk puttet på meg mer enn den hundrelappen da...

For dere som ikke er helt inni klippen på rasen er det bryst, ører, hale + litt haser/faner og poter som klippes.

Slik det er nå blir jo klippen korrekt hver gang, såklart litt mindre fornøyd med noen resultat enn andre (men slik er det vel med alt? :closedeyes: ). Men til spørsmålet mitt er : Hva bør man kunne før man kan ta en "normal" pris på klippen?

Jeg har jo ikke tenkt til å klippe så billig for alltid liksom, og en skikkelig klipp tar jo litt tid. Men er litt usikker på når jeg kan "kreve" litt mer betaling? Jeg skal såklart ikke ta helt full pris på en god stund enda (føler ikke jeg har erfaringen som andre har til det). Jeg har jo liksom vært i "lære" hos oppdretter siden hun klippet den eldste hunden vi har nå for første gang.

Kom gjerne med synspunkter på spørsmålet om dere ikke har noen meninger om akkurat dette tilfellet, men er usikker så vil gjerne ha noen synspunkter :)

Skrevet

Vet du.. Så lenge du utfører den samme jobben som en hundefrisør ville kunne gjort,ser jeg ikke grunnen til at du ikke skulle ta deg betalt for det du faktisk gjør. Det kreves tross alt ingen kompensasjon eller utdanning for å kalle seg selv hundefrisør. Du må nesten se an "markedet". Det blir for dumt å ta urimelig mye av kundene, dersom du ikke gjør annet enn å stusse liksom. Men om de andre alternativene de har, steder der de kan få klippet hunden, er veldig dyrt, må du da kunne ta mer enn en hundrelapp.. :) Tenker jeg.

Men det er kanskje lurt å ta samme pris for alle, dersom du gjør den samme jobben. For om du finner på priser litt i hytt og pine, virker det vel mindre seriøst med en gang.

Skrevet

Jeg er selvlært, og klipper bare én hund fast + gjennombørsting og kloklipp. Får 300-350 kr. for det. De andre jeg gjør det for er det som regel vennetjenester liksom, og da er det "betaling" for at jeg f.eks. får skyss til og fra utstillingen.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...