Gå til innhold
Hundesonen.no

Kita og Senjas Mister Iceman skal ha valper


ms.dyrego

Recommended Posts

Nå har Kita fått løpetid og vi venter bare på at hun kan parres.

Hun er en nydelig ES på ca 4år, hun kom til oss i oktober i fjord og ble fort blitt et medlem av flokken vår.

Hun er halvt fransk og skal parres med Ice som er en dansk ES.

Gleder meg vilt, vi har hatt mange ES kull, men denne kombinasjonen er helt ny

Skal oppdatere mer når det har skjedd litt mer.

post-3369-1206328255_thumb.jpg

post-3369-1206327888_thumb.jpg

På bildet er Ice 2år

*Fjernet caps i overskrift. Mod. Raksha*

edit: endret litt på overskriften

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Nå har jeg glemt å skrive på en stund, har vært mye å tenke på i det siste.

Vi er nå ferdige med parring og tak og pris for det.

Ice var høffeligheten selv, men Kita er en bestemt liten frøken :rolleyes:

Nå venter vi spent på å kunne se om det er blitt noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1uke:

Forige fredag ble Kita parret for 1gang.

Det gikk helt greit, hun bare hylte litt når han trengte inn (som en stukken jomfru :no: ). Det er bare en tispe jeg har hørt det hos før, men en av de tingene jeg har lyst at valpene skal få fra Kita er det at hun ikke er så hard som mange av våre hunder har vært.

Andre parring fant vi ut at skulle vente en dag med.

Hun var ganske gretten mot de andre hundene når vi kom hjem etter første parring, men ikke etter andre.

Begge gangene hun parret seg så hadde hun ikke matlyst, den var dårlig i 2dager etter andre parring, men nå er hun tilbake til å være frampå i matfatet :D

Mine "sviger foreldre" har gård så de får noen plasser hentet mat som er utgådt på dato til dyre for.

Så kita får nå indrefilet sammen med tørrfor, i tilegg så får hun omega3 for hund og 1gang i uka solsikkeolje.

Blir etterhvert å blande inn litt valpefor i maten, men det er ennå en god stund til jeg trenger å begynne med det.

Nå er det 8 dager siden 1parring og det kommer ennå litt blod. Paco er ennå inntresert, men ikke lenger hypp på å parre seg med henne så om noen dager kan hun endelig få spring fritt når vi går tur.

Tror ikke noen ESere er lykkelige når de ikke får springe fritt jevnlig.

Dette er det første kullet jeg der det er jeg som har valgt hvilke hunder som skal settes sammen.

Det er også det første gang jeg skal ta i mot valper alene.

Min bestemors sammboer er oppdreter og derfor har jeg vert så heldig at jeg jevnlig har fått være med på valpefødsler siden jeg var 5.

Men fordet om jeg har vært med på dette mange ganger før så er det litt nerver med i bildet. Heldigvis så bor bestemor bare ca20-30meter i fra meg. Så det går fort å få tak i hjelp vis det skulle være noe.

Gleder meg vilt og uhemmet til det kan synes og kjennes at det er valper på vei.

Sitter hver kveld å sir til Kita at 4-5 valper er nokk, men som oftest har kullene vært på alt mellom 4-12 og som oftest rundt 8.

Er det forresten noen som kan anbefale ormekur for drektige tisper, det merket vi har brukt tidligere er ikke lenger å få tak i. Skal snakke med dyrelege om dette, men det kan jo være greit å høre hvordan erfaringer andre har med de forskjellige merkene.

Det var alt for denne gangen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har ikke hadt nett på noen dager så mitt gode forsett om å skrive mer gikk nå så som så :rolleyes:

Men ja, hun er drektig.

Det som ikke er så bra er at hun er begynt å blø igjenn, dyrelegen ba meg vente til mandag. Vis hun ennå blør så må vi dra tilbake å vurdere hormonsprøyte. Det kan bli komplikasjoner med svangerskapet vis hun må ta den, så jeg håper vi slipper. Hun har ikke blød så mye i dag.

Så nå får hun moderat mosjon og masse kos.

Hun er litt roligere en vanelig, men bortsett fra det så oppfører hun seg helt normalt.

Blir så kiipt for henne vis hun mister valpene, hun har hadt falsk drektighet flere ganger så jeg tror hun ønsker seg valper.

:| Snufs

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Håper at det går bra med henne. Selv sitter jeg og venter på valper som kommer en gang i løpet av helgen. Våre tisper får ikke lov til å springe fritt (uten kobbel altså) før etter det har gått tre uker etter paring. Det er i denne tiden at fostrene fester seg og komplikasjoner kan oppstå. Men regner med at du har god erfaring og så har du jo bestemor i nærheten (heldiggris du :| )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke bestemor, men samboeren hennes.

Håper det går bra med fødselen deres. Oppe hos bestemor er det også valpefødsel på gang, mest sansynelig i natt.

De blir min "eksamen", jeg skal ta dem i mot uten hjelp. Oppdretteren skal bare sitte å se på mens jeg tar dem i mot.

Snart utdannet hundejordmor :)

:| Så en liten glad nyhet, i dag er blodet blitt lysere og MYE mindre. :P

Ice skulle egentlig blitt parret med en annen tispe, men hun ville ikke godta han. Hun har vert hær nå i flere dager for å parres, men hun har nektet han å parre. Så etter å ha avtalt med hennes eier prøvde vi på nytt med et søsskenbarn av min Paco. Det gikk på 3 minutter. Morrro hvor bestemt hunder kan være.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er noen flere bilder av Ice

post-3369-1208110220_thumb.jpg

post-3369-1208110214_thumb.jpg

post-3369-1208110231_thumb.jpg

Skal få tatt noen flere bilder av Kita når jeg kommer hjem.

Nå sitter jeg bare å venter på at **** skal få valper.

De blir halvsøsken til Kita sine valper.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er halvsøskene til Kita sine valper født. Natt til 14 april.

post-3369-1208272898_thumb.jpg

post-3369-1208272919_thumb.jpg

post-3369-1208272930_thumb.jpg

post-3369-1208272939_thumb.jpg

post-3369-1208272952_thumb.jpg

post-3369-1208272964_thumb.jpg

post-3369-1208272976_thumb.jpg

post-3369-1208272988_thumb.jpg

post-3369-1208273001_thumb.jpg

post-3369-1208273014_thumb.jpg

Den mørkeste i midten er favoritten min, hun kom som nummer tre

post-3369-1208273030_thumb.jpg

post-3369-1208273045_thumb.jpg

post-3369-1208273056_thumb.jpg

post-3369-1208273074_thumb.jpg

Skal skrive litt mer om fødselen når jeg har litt bedre tid.

Nå skal vi ut å trene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Smånurk! da ble de jo også født like etter våre valper :P Håper eksamen ble bestått :icon_redface:

Joda, fikk til og med lirket ut en valp som kom med halen først.

Hun klarte ikke å få presset han ut selv så jeg måtte hjelpe litt til, han var slapp da han kom ut og var begynt å bli blå. Når jeg hadde fått renset luftveiene og gitt han til tispa var hun ikke intressert i å vaske ham selv, tror det kan være det at han ikke lagde noen lyd. Trodde en stund at han ikke skulle overleve natta, men etter 10minutter med massage kom han seg og begynte å røre litt på hodet. Etter på fikk han ligge inne i skjorta min i 10minutter, så begynte han og kave å pipe :P så fikk han sitt første måltid.

Alle født sunne å friske og grådige på melka.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er Kita blitt glupsk.

Tidligere har hun ikke forsynt seg med søppla når hun er alene..

Og et lite tips..

Har avtalt med lokal avisa at vi får hente papirruller hos dem. Det er restene som blir igjenn når de har trykt opp aviser, så da slipper vi trykksverte og lignende. Har hørt at noen valper(som mange mennesker) er alergiske mot trykksverte.

Det som er ekstra bra er at avisa er glade for å bli kvitt papiret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Nå har jeg og Kita vært på hytta i masse dager så jeg har ikke hadt mulighet til å skrive på en stund.

Prøver å finne ut hvordan jeg skal få lagt ut stamtavlen til de framtidige valpene.

Den kommer nokk i kveld.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De er skjønne. De har samme far som valpene Kita skal ha.

Håper vi får like mange tricolorer (6 av 8). Nå i helga skal jeg passe små nurkene, skal få tadt noen nye bilder.

De fikk sitt første måltid i går.

Kita har vært veldig opp og ned de siste dagene. Noen dager er hun glupsk neste dag kan det være så vidt hun vil røre maten. Hun har også vært kvikkere en jeg har sett henne før(har bare hadt henne siden oktober).

Hun har begynt å ta ekstra vare på Paco igjenn :ahappy:

Ikke det at han ikke liker at hun vasker han, morro å se på. Kita ligger bak Paco og vasker han GRUNDIG på hodet, når hun stopper begynner han å dytte henne med hodet til hun fortsetter. :wub:

Vi har fått svar på CL-testen mens vi var bort og som forventet var hun fri.

Men det er jo bestandig nerver når det er tadt prøver/rønken, når Paco ble rønket var jeg også nervøs. Selv om det ikke er mange settere jeg har sett som har så gode lange bevegelser som han. Er nokk blitt en liten hønemor.

Trixi og Kita har fått et rart forhold for tiden. Trixi har fått det for seg at hun må passe på Kita. I en uke fikk ikke Paco lov hos Trixi og ligge i gangen. Nå må alle (hunder) sjekkes før de får hilse på Kita, hun er mye mer forsiktig en Trixi når det skal hilses så det virker nesten som om hun liker ordningen.

En ung han som absolutt skulle prøve å hompe Kita ble raskt tøylet av Trixi, hun gikk først mellom så når det ikke var nokk kom det dyp knurring da var han vist ikke så mye til kar lengere :ahappy:

Jeg fikk ikke lagt ut stamtavlen til Kita å Ice, skal prøve noe nytt i kveld.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Det er vell ikke samme far sant :lol:

Joda, brukte samme han hund på Kita.

Men det blir nokk ikke noen valper på oss. Da Kita begynte å blø etter løpetiden så har hun vist abortert. :icon_confused:

På mandag skal vi til dyrlegen og ta en full sjekk på henne.

(krysser fingrene for at alt går bra og at vi kan prøve på nytt til høsten)

Så nå er det en ny omgang med falsk drektighet. <_<

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...