Gå til innhold
Hundesonen.no

Å gre ut knuter


Recommended Posts

Skrevet

Fukt knuten med Kids balsamspray. Prøv først å del den opp med fingrene, evt med spissen på en grovtinnet kam. Prøv også å børst den forsiktig fra hverandre med en børste med ståltinner. Begynn ytterst på knuten. Hvis ikke noe av dette gir resultater kan du klippe fra huden og utover (stikk saksen forsiktig inn innerst på knuten. To små knuter er mye bedre enn en stor ... Hvis du har hund som skal stilles bør du kontakte oppdretter eller noen som KAN rasen før du gjør noe drastisk.

Skrevet

Litt vann i knuten før man forsiktig tar børsten i knuten pleier å virke her , dette har virket på små knuter i hvertfall :thumbs:

Skrevet

Mitt beste tips:

Børst så ofte at det ikke rekker å bli floker :rolleyes:

Jeg begynner alltid ytterst på en floke, og jobber meg innover, er den riktig stygg, så river jeg floken litt fra hverandre før jeg børster litt til, river litt og børster litt igjen. Jeg bruker faktisk aldri kam, jeg, annet enn når pelsen er flokefri. Da grer jeg gjennom det som er nybørstet for å få vekk litt mer underull kanskje. Jeg bruker også vann eller vann med litt balsam, evt balsamspray, når jeg børster for å dempe den statiske elektrisiteten som gjerne oppstår.

Skrevet
Hva er ditt beste råd for å gre ut knuter av pelsen? Hva har du hatt størst suksess med?

Jeg børster ofte, slikt at det ikke kommer floker. Om det kommer floker, klipper jeg bare floken bort. Enkelt og greit :thumbs:

Skrevet

Vil du gjøre det enklest mulig? I så fall har jeg funnet en lur ting; en flokekutter. Er det først blitt en skikkelig floke, er det enklest, og minst vondt har jeg inntrykk av, for både bikkja og meg. Hunden mister noe pels da, så man må gjøre en avveining der. Tulla har tendenser til floker i "armhulene", og spesielt om hun har fått snøballer i pelsen, eller gått med kondomdress. Hvis jeg ikke er flink å kamme samme dag, og gjerne går på tur i snøen neste dag, er det gjort!

Skal man beholde pelsen er vel balsamspray og en bra kam en fin ting. Har fått høre at pudder skal være bra, men har ikke prøvd det selv enda. Ellers er det vel bare å smøre seg med tålmodighet.. :thumbs:

Skrevet

Saks har jeg størst suksess med :thumbs:

Hvis det er på et sted hvor jeg ikke kan klippe så tar jeg en grovtannet kam og bruker kun den fremste "tannen" til å jobbe meg saaaakte innover i floken, ved å dra ut litt og litt av floken helt til jeg når igjennom.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Interessant undersøkelse. Jeg lurer litt på hvor relevant spørsmål om kjønn er. Og er det uinteressant med folk som ikke eier hund per i dag, men kanskje passer, har hatt, skal ha osv?
    • Hei! Vi er en bachelor-gruppe fra Høgskolen i Østfold som skal utvikle en applikasjon for hundeeiere. 🐶 Målet med appen er å gi en bedre turopplevelse for deg og din hund, ved å gjøre det enklere og raskere å finne turstier som passer deres behov. Vi vil derfor stille hundeeiere noen spørsmål, og håper du vil ta deg tid til å svare på vår undersøkelse. Det vil ta rundt 3 minutter 😊 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBufjg3yT9ZUTtD9Qd1aG_mtBd6xKl91J0VVUJpInzE_nh-Q/viewform?usp=header
    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...