Gå til innhold
Hundesonen.no

Å gre ut knuter


Recommended Posts

Skrevet

Fukt knuten med Kids balsamspray. Prøv først å del den opp med fingrene, evt med spissen på en grovtinnet kam. Prøv også å børst den forsiktig fra hverandre med en børste med ståltinner. Begynn ytterst på knuten. Hvis ikke noe av dette gir resultater kan du klippe fra huden og utover (stikk saksen forsiktig inn innerst på knuten. To små knuter er mye bedre enn en stor ... Hvis du har hund som skal stilles bør du kontakte oppdretter eller noen som KAN rasen før du gjør noe drastisk.

Skrevet

Litt vann i knuten før man forsiktig tar børsten i knuten pleier å virke her , dette har virket på små knuter i hvertfall :thumbs:

Skrevet

Mitt beste tips:

Børst så ofte at det ikke rekker å bli floker :rolleyes:

Jeg begynner alltid ytterst på en floke, og jobber meg innover, er den riktig stygg, så river jeg floken litt fra hverandre før jeg børster litt til, river litt og børster litt igjen. Jeg bruker faktisk aldri kam, jeg, annet enn når pelsen er flokefri. Da grer jeg gjennom det som er nybørstet for å få vekk litt mer underull kanskje. Jeg bruker også vann eller vann med litt balsam, evt balsamspray, når jeg børster for å dempe den statiske elektrisiteten som gjerne oppstår.

Skrevet
Hva er ditt beste råd for å gre ut knuter av pelsen? Hva har du hatt størst suksess med?

Jeg børster ofte, slikt at det ikke kommer floker. Om det kommer floker, klipper jeg bare floken bort. Enkelt og greit :thumbs:

Skrevet

Vil du gjøre det enklest mulig? I så fall har jeg funnet en lur ting; en flokekutter. Er det først blitt en skikkelig floke, er det enklest, og minst vondt har jeg inntrykk av, for både bikkja og meg. Hunden mister noe pels da, så man må gjøre en avveining der. Tulla har tendenser til floker i "armhulene", og spesielt om hun har fått snøballer i pelsen, eller gått med kondomdress. Hvis jeg ikke er flink å kamme samme dag, og gjerne går på tur i snøen neste dag, er det gjort!

Skal man beholde pelsen er vel balsamspray og en bra kam en fin ting. Har fått høre at pudder skal være bra, men har ikke prøvd det selv enda. Ellers er det vel bare å smøre seg med tålmodighet.. :thumbs:

Skrevet

Saks har jeg størst suksess med :thumbs:

Hvis det er på et sted hvor jeg ikke kan klippe så tar jeg en grovtannet kam og bruker kun den fremste "tannen" til å jobbe meg saaaakte innover i floken, ved å dra ut litt og litt av floken helt til jeg når igjennom.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvordan ser deres morgenrutiner ut med valp/hund før dere skal på jobb? Ønsker å høre litt hva andre gjør. valpen vår våkner som regel mellom 06-06.30. Vi tar han da ut i ca 15 min slik at han får gått på do, når vi kommer inn igjen så leker vi litt og trener på kommandoer før han får frokosten sin, så er det litt ut på do igjen før vi går inn, får litt hjernetrim og så er det inn i valpebingen når vi reiser på jobb. Hvordan legger dere opp starten av dagen deres?
    • @Carro92 kan kanskje tipse om noen? Jeg kommer ikke på noen akkurat nå, men har jo møtt noen i tiden jeg var aktiv i hundesport, så mulig det dukker opp noen navn etterhvert.
    • Hei!  Noen som har erfaring med oppdrettere av Whippet på Østlandet som avler robuste og stødige valper? Som har mye (eller mest) fokus på mentalitet, gemytt og personlighet? (Som kanskje ikke bare lar deg velge den valpen du selv vil, men som prøver å matche personligheter?) Eller er ikke dette vanlig blant whippet?   Spør fordi vi er et hjem med barn, og ikke planlegger utstilling.    På forhånd takk for svar😊 
    • Det er nok en helt normal valp dere har. Det er mye arbeid og tålmodighet, og faser man må gjennom, rett og slett.
    • Vi har møttes ute å gått sammen på litt avstand før de har fått lov til å være løse og leke sammen. Han er ikke spesielt interessert i andre hunder. kan legge til at han er en hun med litt lite tegn. Går fra null til hundre. Han kan ligge å sove og Bergan våkner er det første han gjør å bite, og da voldsomt og ikke kose biting. Vi har ofte skjønt at dette er et tegn på at han må på do og prøver å ta han ut før dette skjer. Vi prøver også å få lagt han, avledet han før han blir overtrøtt, med noe varierende hell. Som sagt går han fra 0-100 når det først starter. vi har vært hos dyrlege og utelukket at det er noe galt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...