Gå til innhold
Hundesonen.no

Bronsemerket


Bonitapia

Recommended Posts

Skrevet

Tusen takk for tipset av videoen. Har lest reglene opp og ned, og trent inn de ulike øvelsene.

Men det var kjekt å se hvordan det gjøres.

Skrevet

Eventuelt kan du dra på et lydighetsstevne i nærheten av deg, og se hvordan øvelsene gjennomføres. Bronsemerket og klasse 1 er mer eller mindre det samme, med unntak av at du har fellesdekk (i stedet for enkeltdekk) og hopp over hinder i klasse 1.

Skrevet

Kan man hoppe rett på kl 1, uten å ha tatt bronsemerket først? De ulike øvelsen til bronsemerket sitter ganske bra, men krever litt repetisjon for å holde det ved like. Og hoppet får hun brukbart til de gangen man har øvd på det. Men vi må trene mer på fellesdekket for å ikke risikere å ødelegge for andre ekvipasjer. Det skal forholdsvis mye forstyrrelser til før hun bryter av den øvelsen. Men føler ikke at det sitter helt 100%.

Tenkte å se på en del lydighetskonkurranser før jeg våger meg ut i ringen. Men det ser morsomt ut.

Guest Dratini
Skrevet

Om dere ikke har tatt bronsjemerket tidligere og deltar i klasse 1, kan du ved å gjennomføre momentene for bronsjemerket (fellesdekk istedet for enkeltdekk) oppnå bronsjemerket. Varsle da til ringsekretæren at dere ikke har tatt br.merket tidligere :blink:

Lykke til så sees vi kanskje på noen lp-konkurranser i Trondheimsområdet :icon_redface:

Skrevet

Tusen takk for svar.

Da er det bare å komme igang med treningen slik at alt sitter som det skal. Meget mulig jeg moter meg opp til å starte en gang i sommer :icon_redface: Blir sikkert et interessant skue for den som får sett det :blink: For både hund og eier er helt grønne på det her.

Guest Dratini
Skrevet

Om du vil lese om hva som kan skje i lp-ringen så er det en tråd for det også inne her. Tro meg, mange har tabber som det er verdt å lese, for man skal ikke tro at man er den eneste som ikke får til momentene :icon_redface: (og jeg er intet unntak :blink: )

Edit: la til linken

Skrevet

Har lest de ulike flausene, og må innrømme at jeg humret når jeg leste alle innleggene. Tankene har jo vært innpå hva tuppa mi kan finne på når vi er i ilden. Men man må jo se humoristisk på det.

I første omgang er det jo kun for å se hva det går ut på. Vi har ikke som mål å komme så langt. Men først og fremst prøve ut og se om det kan være noe for oss. Og blir man bitt av basillen kan man jo gå videre.

Kommer vel ikke så langt med en hund uten papirer. Men er greit å vite hva det går ut på når den neste Border Collien kommer i hus. For da har man fått opparbeidet en erfaring med lydighetssporten. Og i tillegg fått erfare hvordan det er å være i ringen. Man må jo ta med seg all den erfaringen man kan ta til seg.

Men; håper bare ikke alle forventer seg at det skal gå knirkefritt i og med at man kommer inn med en border collie. Har lest litt om raser i forbindelse med lydighet. Mulig jenta mi hadde kommet mye lengre med andre eiere, og i dette tilfellet kommer alt ann på meg som fører :icon_redface: Vi får no starte og så får det gå som det går :blink: Men nervevrak kommer man nok til å være før man skal i ringen. Akkurat det er det ingen tvil om.

En liten ting: Når det gjelder rundt ringen. Er det mange som belønner hunden sin mens andre går i ringen? For viss det blir gjort kan jeg ha et lite problem. Tuppa mi er helt opphengt i alt som ser ut som ball. Til tross for uendelig mye trening med ball i bevegelse kan det gå galt. Åtte av ti ganger går det fint og hun er oppmerksom på meg. Men de resterende gangene blokkerer hun helt ut, og det er kun ball som står i hodet på henne. Men dette jobbes det med. Litt slitsomt når vi går forbi Lerkendal, og Rosenborg har treninger. Da er det ei som uler så høyt at spillerne snur seg og ler :D

Skrevet
Kommer vel ikke så langt med en hund uten papirer.

selvfølgelig kan du komme langt selvom du ikke har papirer på henne :icon_redface: Du vil ikke bli Lydighets champion, men kan komme langt fordet :blink:

Skrevet

Vi får gjøre et forsøk :rolleyes: Kommer ann på hvor langt vi kommer det. Er vel kanskje litt seint å starte med slikt når jenta blir 5 år om en mnd. Men om vi trives med det skal man ikke se bort fra at man satser videre opp i klassen. Veeel, om man klarer klasse 1. Er bare en måte å finne ut av det på, og det er å prøve det ut.

  • 5 weeks later...
Skrevet

Synd jeg ikke får til å delta på det kurset. Er hektisk her frem til den 29 mai med eksamenslesing.

Det hadde absolutt vært greit å fått med seg det kurset, men i år er det fokus på å få bra karakterer på eksamenene som kommer.

  • 1 year later...
Skrevet

Gammel tråd, men er det noen som vet om kurs i Trondheim nå i vår? Er litt usikker på hva slags kurs som jobber målrettet mot bronsemerket.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...