Gå til innhold
Hundesonen.no

Bronsemerket


Bonitapia

Recommended Posts

Eventuelt kan du dra på et lydighetsstevne i nærheten av deg, og se hvordan øvelsene gjennomføres. Bronsemerket og klasse 1 er mer eller mindre det samme, med unntak av at du har fellesdekk (i stedet for enkeltdekk) og hopp over hinder i klasse 1.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan man hoppe rett på kl 1, uten å ha tatt bronsemerket først? De ulike øvelsen til bronsemerket sitter ganske bra, men krever litt repetisjon for å holde det ved like. Og hoppet får hun brukbart til de gangen man har øvd på det. Men vi må trene mer på fellesdekket for å ikke risikere å ødelegge for andre ekvipasjer. Det skal forholdsvis mye forstyrrelser til før hun bryter av den øvelsen. Men føler ikke at det sitter helt 100%.

Tenkte å se på en del lydighetskonkurranser før jeg våger meg ut i ringen. Men det ser morsomt ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Om dere ikke har tatt bronsjemerket tidligere og deltar i klasse 1, kan du ved å gjennomføre momentene for bronsjemerket (fellesdekk istedet for enkeltdekk) oppnå bronsjemerket. Varsle da til ringsekretæren at dere ikke har tatt br.merket tidligere :blink:

Lykke til så sees vi kanskje på noen lp-konkurranser i Trondheimsområdet :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar.

Da er det bare å komme igang med treningen slik at alt sitter som det skal. Meget mulig jeg moter meg opp til å starte en gang i sommer :icon_redface: Blir sikkert et interessant skue for den som får sett det :blink: For både hund og eier er helt grønne på det her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Om du vil lese om hva som kan skje i lp-ringen så er det en tråd for det også inne her. Tro meg, mange har tabber som det er verdt å lese, for man skal ikke tro at man er den eneste som ikke får til momentene :icon_redface: (og jeg er intet unntak :blink: )

Edit: la til linken

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lest de ulike flausene, og må innrømme at jeg humret når jeg leste alle innleggene. Tankene har jo vært innpå hva tuppa mi kan finne på når vi er i ilden. Men man må jo se humoristisk på det.

I første omgang er det jo kun for å se hva det går ut på. Vi har ikke som mål å komme så langt. Men først og fremst prøve ut og se om det kan være noe for oss. Og blir man bitt av basillen kan man jo gå videre.

Kommer vel ikke så langt med en hund uten papirer. Men er greit å vite hva det går ut på når den neste Border Collien kommer i hus. For da har man fått opparbeidet en erfaring med lydighetssporten. Og i tillegg fått erfare hvordan det er å være i ringen. Man må jo ta med seg all den erfaringen man kan ta til seg.

Men; håper bare ikke alle forventer seg at det skal gå knirkefritt i og med at man kommer inn med en border collie. Har lest litt om raser i forbindelse med lydighet. Mulig jenta mi hadde kommet mye lengre med andre eiere, og i dette tilfellet kommer alt ann på meg som fører :icon_redface: Vi får no starte og så får det gå som det går :blink: Men nervevrak kommer man nok til å være før man skal i ringen. Akkurat det er det ingen tvil om.

En liten ting: Når det gjelder rundt ringen. Er det mange som belønner hunden sin mens andre går i ringen? For viss det blir gjort kan jeg ha et lite problem. Tuppa mi er helt opphengt i alt som ser ut som ball. Til tross for uendelig mye trening med ball i bevegelse kan det gå galt. Åtte av ti ganger går det fint og hun er oppmerksom på meg. Men de resterende gangene blokkerer hun helt ut, og det er kun ball som står i hodet på henne. Men dette jobbes det med. Litt slitsomt når vi går forbi Lerkendal, og Rosenborg har treninger. Da er det ei som uler så høyt at spillerne snur seg og ler :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi får gjøre et forsøk :rolleyes: Kommer ann på hvor langt vi kommer det. Er vel kanskje litt seint å starte med slikt når jenta blir 5 år om en mnd. Men om vi trives med det skal man ikke se bort fra at man satser videre opp i klassen. Veeel, om man klarer klasse 1. Er bare en måte å finne ut av det på, og det er å prøve det ut.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 5 weeks later...

Synd jeg ikke får til å delta på det kurset. Er hektisk her frem til den 29 mai med eksamenslesing.

Det hadde absolutt vært greit å fått med seg det kurset, men i år er det fokus på å få bra karakterer på eksamenene som kommer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
    • Hei,  Kjøpte akkurat en flexi classic L. 5m. bånd. Den fungerer helt greit, men vurderer et annet alternativ neste gang jeg kjøper. Det jeg kunne tenke meg er låste posisjoner uten å holde inn knapp i tillegg til et enda mer robust tapebånd og et noe større håndtak. Noen anbefalinger? Jeg har en nokså sterk staff-presa blanding på. 35 kg., som tidvis kan dra noe. Ser nå at jeg skulle flyttet denne til utstyrstråden, men vet ikke om det er mulig.  På forhånd takk for svar😊
    • Ede har endelig lært å sette pris på vanntette potesokker, og vil nå heller gå med enn uten. Trenger ikke bestikke med godis for å få dem på lenger, han husker nå at det er langt mer komfortabelt å gå ut på iskaldt klissvått og ekle grussteiner med dem på enn å gå barbeint.  Han ga uttrykk for å ville ha dem av inne på kjøpesenteret, da han selv la merke til at bakken var tørr, varm og stenfri der inne, men klagde ikke, bare gjorde meg oppmerksom på at han kunne tenkt seg å få de av der inne.  Nytt for dagen var å reise på rullebånd. Det har vi ikke prøvd før. Kunne gått meget bedre. Min feil. Trodde han ville forstå greia og bli med av, men han ble usikker da vi nærmet oss toppen, satte seg tilbake istedenfor å bli med frem, så jeg måtte panikk løfte-dra-heise ham over kanten i en faderlig fart, noe som selvsagt stresset ham. Not a good introduction.  Vi tok samme greia ned også, hvor han var helt kewl med å stå på båndet i bevegelse etter å ha blitt løftet på Ante fare og ble nervøs da han så slutten nærme seg, men virket som han synes det var helt ok å bli hjulpet over kanten med et muntert: "Whoppsie!" og en stor bit Nom Noms trøkket i ansiktet på landing. Han spiste det ivrig, så håper den sammenhengen med rullebåndet ble en sterkere neural pathway.   Videre på miljøtreningslisten har vi rulletrapp.. 😰 Det må gjøres. Rakk ikke øve opp den vanlige trappen i dag, fordi vi hadde ærender, men i morgen har vi ingenting annet å gjøre, så muttern får kle på seg, ta med sitteunderlag, pledd, varm drikke, kanskje niste, just in case, for om det ikke løsner etter noen forsøk med bare de øverste trinnene og gradvis økning, så kan vi sitte i den trappen og henge og ha det dødsens kjedelig til han finner ut at det lønner seg å gå den opp og vi får full fest.  Flashy blinkende helikopter med lyd hadde Mr. T on staircases ingen issues med. Gikk rundt det på baksiden mot veggen og så inn i cockpit og synes ikke det var noe uvanlig med det der.  Har forøvrig passert masse små og større unger også, både inne og ute og han begynner bli kjempeflink til å se, men ikke røre nå, på tross av de mange flørtende blikkene som inviterer til kos og lek.  De minste barna har jeg vært litt nervøs for skal trigge jakt når de plutselig løper, så jeg har vært veldig på alerten, men det eneste som utløste jakt i ham og strammet båndet var en dinglende skulderstropp på en bag. Så ut som en biteleke. Bykset, men fikk ikke nå frem til den. Med unntak av den har han vært eksemplarisk og avbrutt intensjoner om å undersøke andre mennesker på kontaktlyd hver gang jeg så ham vurdere det og var nervøs for et byks mot noen. — Food before Feckers, any day. Noen ganger også mom over nom. Han bryr seg om og tar min veiledning selv når han er mett og ikke vil ha mer. Vi begynner få et bånd utover måltidene 🥳
    • Enig med det over. Lær inn eventuelt en «gå og legg deg» kommando, så du kan avlede med å be hunden å gå og legge seg.  Miljø trene og sosialisere masse så hunden blir godt vant med lyder og folk rundt seg. Men føler det har mye med mentaliteten på hunden og rasen og gjøre. Har du en usikker vokterhund så er det vanskelig å dempe varsling. Har du en trygg vokter så har den høyere terskel for å anse noe som nødvendig å varsle på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...