Gå til innhold
Hundesonen.no

Slanketips


Recommended Posts

Skrevet

Skal passe mine foreldres hund på 8 år, Geisha.

Hun er strengt talt, eller mildt sagt, feit.

Skulderhøyden er vel ca 60 cm, og vekta ca 36-39 kg.

Hun har lite muskler, mye fett, stor mage og rumpe.

Ultra matglad, og alfor botskjemt i matveien.

Hva skal en hund på denne størrelsen egentlig veie?

Jeg har bestemt meg for å prøve og få henne litt sprekere, og evnt ovretale mine foreldre til full skjerpings.. Iallefall i matveien...

Har tenkt til å kutte ned på formengde, kun tørrfòr, ikke matrester aller annet 'snakky'.

Jeg jobber i stall, og har mulighet til å kunne ha henne med på jobben. Dit må vi gå.

Er på jobben i ca 6 timer, og hun kan få gå mye løs. Bla kan hun være med på å kjøre med hest, og få være med på rideturer(løpe på siden). Vil regne med at et gamel dame som ikke får annen mosjon enn å gå ut i hagen å tisse, bør ta det med ro i begynnelsen? Vil i det heletatt denne planen ha noen effekt? Målet er jo ikke å få henne mynde-slank, men å få henne i bedre fom. Har fòret noe å si? Hun får pedegree senior, bør det byttes ut? I så fall blir det litt av en jobb å overtale foreldene mine til det. Kan Labb i slanke utgaven være et alternativ? Noen erfaring?

Vil veldig gjerne få henne i bedre form, er så ille og se henne skrante (ese?) bort pga at dem ikke har tid til henne..

Skrevet

Trodde geisha var din jeg? Hun er blanding av schæfer og et eller annet, sant?

Gå turer, både på vanlig vei og i ulendt terreng, la henne løpe etter baller/leker, svømme, kutt ned på formengden, evt unødvendige godbiter, middagsester osv.. :P

Skrevet

Pass på å bygg henne opp. Ikke spesielt smart å la henne løpe løs ved siden av hestene før hun er i form til det. Det er det samme prinsippet som med oss mennesker: en som er 170 cm og 120 kg som bare kjører bil rundt om kan ikke hive seg rett på maraton heller.

Skrevet

Neida, hun er ikke min... Bare "min" hehe... Iallefall når jeg bodde hos foreldrene mine..

Men som alle andre fugleunger forlater man redet, og kan ikke alltid ha med seg dem man selv ønsker.

Noe som er dumt.. <_<

Tenkte forsåvidt å ha henne med på roige skritte turer først, så kan hu velge om hu vil løpe eller skritte etter.. Hadde ikke tenkt til å ha henne med på galopp turer i skauen sånn med det første hehe :P

Skrevet

Hva hun skal veie er umulig å si - det kommer an på beinstamme og bygning like mye som skulderhøyde.

Jeg har bare slanket en hund "på ordentlig" og det var Shiba, lundehunden min. Jeg ante ikke hva hun skulle veie, men du bare kjenner når hunden er i passe hold.

Med henne har det gått på seniorfor (Specific, tror jeg det er) og gradvis mer mosjon. Hun har fått gått mye løs, og har vel egentlig regulert mosjonsmengden en del selv etter hvert som hun har kommet i bedre form.

Det tar tid, men er verd det! Hunden blir gladere og morsommere, og får det så mye lettere. Lykke til!

Skrevet

Kjøp Royal Canine eller Eukanuba slankefor ( RC har vel 11% fett og eukanuba sitt 9%) og gi henne dette oppblødt. da får hun følelsen av at hun får litt mer i magen. Gi henne mat to ganger for dagen. Som snacks kan du feks gi henne noen agurkbiter eller gulerot :P

Skrevet

Jeg ville foreslå og bytte til et slankefor hvis hunden er i god stand ellers. Har hun problemer med ledd? Hvis hun har dette ville jeg gått på et leddfor og fulgt slanke anvisningen på baksiden.

Ellers er det bare og få henne ut og aktivisere, gradvis så klart.

Kan på¨det sterkeste anbefale eukanuba sitt restricted calorie. Der får du også kjeks som man kan gi slik at man holder 100% øye med inntaket.

Lykke til

Skrevet

Veide henne i dag... 39,5 kg :(:thumbs: Mye for flesk en gammel hundeskrott.

Helsen hennes er nå så som så. Hun har endel svulfster(ikke store), disse er godartede, med siden det er såpass mange ser de ikke poenget med å fjerne de. Da de mest sannsynelig vil komme tilbake. Jeg har et annet syn på det, men det er jo ikke min hund :D.

Hun har nok litt problemer med leddene, spesielt albuene.. Da hun halter endel om hun mosjonerer på hardt underlag(Asfalt, grus, brosten), så vi holder oss til mykt skogs underlag.

Skrevet

Mindre mat (kutt ut evt. godbiter, middagsrester og finn et for som kan passe til henne) + mer mosjon. Å la henne gå/løpe løs i ulendt terreng er jo flott. Muligens ha med en freesbi/ball hvis hun er glad å løpe etter/hente. Lykke til vertfall!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...